Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem"

16.04.2021 | Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem"
16.04.2021 | Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem"
Magda Łucyan | Fakty TVN
16.04.2021 | Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem"Magda Łucyan | Fakty TVN

Po powołaniu Beaty Szydło w skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau kolejni jej członkowie odchodzą w proteście. Ich zdaniem obecność byłej premier i obecnej europoseł w Radzie Muzeum to jej upolitycznienie. Wicepremier Gliński twierdzi jednak, że członkostwo Beaty Szydło "stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt".

Bogdan Bartnikowski do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau trafił w wieku 12 lat. Dziś w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau jest przedstawicielem wszystkich byłych więźniów obozu.

- Wiem z rozmów z moimi koleżankami, bo, niestety, kolegów to już prawie nie ma, że są zdziwieni, że polityk jest członkiem Rady. Nam się wydaje, że powinno być tak, jak do tej pory było, bez czynnego polityka w Radzie Muzeum - tak skomentował powołanie do Rady Beaty Szydło. - Uważam, że rada powinna być apolityczna - dodał.

Beata Szydło - była premier i obecna europosłanka Prawa i Sprawiedliwości - do Rady Muzeum trafiła dzięki nominacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. "Ta społeczna funkcja jest dla mnie, mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej, zaszczytem i wielkim obowiązkiem" - napisała na Twitterze w podziękowaniu.

Wpis Beaty Szydłotwitter.com/BeataSzydlo

Rezygnacje członków rady

Niedługo później posypały się rezygnacje tych, którzy w Radzie zasiadają od dawna i nie zgadzają się na próby upolitycznienia tak ważnego organu. Pierwszy był profesor Stanisław Krajewski, filozof, matematyk i publicysta żydowskiego pochodzenia. Później dołączyli do niego Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

- Zrozumiałem, że to jakaś zupełnie nowa sytuacja powstaje, i ja nie chcę być w ciele eksperckim, w którym są też politycy, którzy - mogę się obawiać - będą dominować - powiedział prof. Stanisław Krajewski.

Według ministra kultury Rady nie upolitycznia polityk PiS, tylko ci, którzy rezygnują z zasiadania w niej.

"Uważam, że członkostwo Pani Premier Beaty Szydło w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt - bo osoba tego formatu politycznego, z wielką wrażliwością społeczną, ciesząca się wysokim społecznym zaufaniem (...) i - co najważniejsze - wywodząca się z Ziemi Oświęcimskiej, której rodzina od lat zamieszkuje w bezpośrednim sąsiedztwie terenu dawnego obozu, jest cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu Muzeum i wsparciem jego działalności" - czytamy w opublikowanym w internecie stanowisku ministra.

Kontrowersje wokół Beaty Szydło

- (Beata Szydło - przyp. red.) miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem tego muzeum. (...) To jest fatalna decyzja - skomentowała posunięcie Piotra Glińskiego była ambasador Polski w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska.

Zdaniem byłej dyplomatki Beata Szydło znalazła się w Radzie Muzeum, żeby - po pierwsze - pilnować dyrektora Piotra Cywińskiego, a po drugie - żeby zwracać uwagę na krzywdę Polaków.

- Wystąpienie ówczesnej premier Beaty Szydło przy okazji jednej z rocznic wyzwolenia Auschwitz (...) odbiło się szerokim i nieprzyjaznym echem w międzynarodowych mediach, także w środowiskach żydowskich, ponieważ w całym tym wystąpieniu słowo na "ż", czyli Żydzi, pojawiło się jedynie w kontekście ratujących ich Polaków - przypomniała Agnieszka Magdziak-Miszewska.

W Auschwitz-Birkenau Niemcy uśmiercili co najmniej milion sto tysięcy osób, z czego około milion stanowili Żydzi.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS