Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem"

16.04.2021 | Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem"
16.04.2021 | Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem"
Magda Łucyan | Fakty TVN
16.04.2021 | Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem"Magda Łucyan | Fakty TVN

Po powołaniu Beaty Szydło w skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau kolejni jej członkowie odchodzą w proteście. Ich zdaniem obecność byłej premier i obecnej europoseł w Radzie Muzeum to jej upolitycznienie. Wicepremier Gliński twierdzi jednak, że członkostwo Beaty Szydło "stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt".

Bogdan Bartnikowski do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau trafił w wieku 12 lat. Dziś w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau jest przedstawicielem wszystkich byłych więźniów obozu.

- Wiem z rozmów z moimi koleżankami, bo, niestety, kolegów to już prawie nie ma, że są zdziwieni, że polityk jest członkiem Rady. Nam się wydaje, że powinno być tak, jak do tej pory było, bez czynnego polityka w Radzie Muzeum - tak skomentował powołanie do Rady Beaty Szydło. - Uważam, że rada powinna być apolityczna - dodał.

Beata Szydło - była premier i obecna europosłanka Prawa i Sprawiedliwości - do Rady Muzeum trafiła dzięki nominacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. "Ta społeczna funkcja jest dla mnie, mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej, zaszczytem i wielkim obowiązkiem" - napisała na Twitterze w podziękowaniu.

Wpis Beaty Szydłotwitter.com/BeataSzydlo

Rezygnacje członków rady

Niedługo później posypały się rezygnacje tych, którzy w Radzie zasiadają od dawna i nie zgadzają się na próby upolitycznienia tak ważnego organu. Pierwszy był profesor Stanisław Krajewski, filozof, matematyk i publicysta żydowskiego pochodzenia. Później dołączyli do niego Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

- Zrozumiałem, że to jakaś zupełnie nowa sytuacja powstaje, i ja nie chcę być w ciele eksperckim, w którym są też politycy, którzy - mogę się obawiać - będą dominować - powiedział prof. Stanisław Krajewski.

Według ministra kultury Rady nie upolitycznia polityk PiS, tylko ci, którzy rezygnują z zasiadania w niej.

"Uważam, że członkostwo Pani Premier Beaty Szydło w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt - bo osoba tego formatu politycznego, z wielką wrażliwością społeczną, ciesząca się wysokim społecznym zaufaniem (...) i - co najważniejsze - wywodząca się z Ziemi Oświęcimskiej, której rodzina od lat zamieszkuje w bezpośrednim sąsiedztwie terenu dawnego obozu, jest cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu Muzeum i wsparciem jego działalności" - czytamy w opublikowanym w internecie stanowisku ministra.

Kontrowersje wokół Beaty Szydło

- (Beata Szydło - przyp. red.) miała takie ambicje, żeby zostać nawet dyrektorem tego muzeum. (...) To jest fatalna decyzja - skomentowała posunięcie Piotra Glińskiego była ambasador Polski w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska.

Zdaniem byłej dyplomatki Beata Szydło znalazła się w Radzie Muzeum, żeby - po pierwsze - pilnować dyrektora Piotra Cywińskiego, a po drugie - żeby zwracać uwagę na krzywdę Polaków.

- Wystąpienie ówczesnej premier Beaty Szydło przy okazji jednej z rocznic wyzwolenia Auschwitz (...) odbiło się szerokim i nieprzyjaznym echem w międzynarodowych mediach, także w środowiskach żydowskich, ponieważ w całym tym wystąpieniu słowo na "ż", czyli Żydzi, pojawiło się jedynie w kontekście ratujących ich Polaków - przypomniała Agnieszka Magdziak-Miszewska.

W Auschwitz-Birkenau Niemcy uśmiercili co najmniej milion sto tysięcy osób, z czego około milion stanowili Żydzi.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS