"Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

18.04.2021 | "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"
18.04.2021 | "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"
Paweł Płuska | Fakty TVN
18.04.2021 | "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"Paweł Płuska | Fakty TVN

Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

- Ubolewam nad tym, że tego rodzaju działania są, bo one raczej upolitycznią tę sytuację - mówi wicepremier Piotr Gliński, komentując sytuację po powołaniu Beaty Szydło do Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wszystko to po tym, jak trzy z dziewięciu osób, które Piotr Gliński powołał do Rady Muzeum, zrezygnowały z powodu nominacji Beaty Szydło. Kontrowersje budzi w szczególności fakt, że Szydło to nie tylko była premier, ale również aktywna polityk.

- Politycy są bardzo potrzebni na inne rzeczy, ale nie na Radę (Muzeum - przyp. red.) Auschwitz - podkreśla Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Rada miała być ciałem eksperckim. Z dala od polityki i polityków. Dlatego po decyzji ministra Glińskiego pojawił się list polityków - głównie Koalicji Obywatelskiej - do premiera, w którym domagają się odwołania Beaty Szydło z Rady Muzeum.

- Ona (Szydło - przyp. red.) poza swoimi kompetencjami politycznymi, czyli byciem wiceprezesem partii rządzącej, nie ma żadnych innych - uważa Marcin Bosacki, senator z Koalicji Obywatelskiej. - To jest takie "po PiS-owsku". Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, Prawo i Sprawiedliwość z tego korzysta - wskazuje Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - dodaje Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

Zmiana narracji?

Z drugiej strony można usłyszeć, że nie ma żadnego upolitycznienia Rady Muzeum, a emocje są niepotrzebne.

Wicepremier Piotr Gliński wymienia trzy argumenty, które według niego przemawiają za powołaniem Beaty Szydło do Rady. - Pochodzi z Ziemi Oświęcimskiej, jest muzealnikiem i jest wybitnym polskim politykiem - wylicza minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Samo bycie politykiem - jak mówi ekipie "Faktów" TVN były minister kultury Bogdan Zdrojewski - nie musi dyskredytować. Wyobraża sobie powołanie polityka do Rady. - Polityka tak, ale Beatę Szydło nie - ocenia. - Trzeba pamiętać, że bardzo długo szefem Międzynarodowej Rady (Oświęcimskiej, innej niż Rada Muzeum - przyp. red.) był Władysław Bartoszewski, jeden z najlepiej ocenianych ministrów spraw zagranicznych. Ale przede wszystkim była to wielka postać, wręcz gigant, więzień Auschwitz - dodaje.

Syn profesora Władysława Bartoszewskiego przypomina słowa premier Szydło, które wypowiedziała cztery lata temu - w rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz. Beata Szydło stwierdziła wówczas, że "Auschwitz to w dzisiejszych, niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli". Tę wypowiedź odebrano wówczas, jako próbę obrony polityki rządu, który wtedy sprzeciwiał się przyjmowaniu uchodźców.

Jednak to nie jedyny zarzut. - Wyraźnie chcemy zmienić narrację, powrócić do narracji, że Auschwitz to był obóz dla Polaków. Otóż nie był - wskazuje Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL.

Od trzech lat rząd nie powołał nowego składu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS