"Mamy do czynienia z kolejną fazą ostrego angażowania rosyjskich sił specjalnych"


Rośnie napięcie na linii Zachód-Rosja. Po decyzji USA i Polski o wydaleniu rosyjskich dyplomatów, w sobotę na taki krok zdecydowały się Czechy. Jako powód podano ustalenia, że to oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU byli zaangażowani w wybuch w składzie amunicji w 2014 roku.

Potężny wybuch w składzie amunicji na Morawach sprzed siedmiu lat spowodował śmierć dwóch osób i ogromne zniszczenia. Czeskie władze właśnie ogłosiły, że według nich stały za tym rosyjskie służby.

- Republika Czeska jest suwerennym państwem i musi reagować na takie bezprecedensowe ustalenia w odpowiedni sposób - poinformował w sobotę premier Andrej Babisz.

18 rosyjskich dyplomatów dostało 48 godzin na opuszczenie Czech. - Podjąłem decyzję o wydaleniu wszystkich pracowników ambasady rosyjskiej w Pradze, wskazanych przez nasze służby specjalne jako funkcjonariusze rosyjskich służb specjalnych, służby wywiadu i GRU - ogłosił szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Czech Jan Hamaczek.

Czeska policja opublikowała zdjęcie dwóch funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, którzy mieli doprowadzić do wybuchu w składzie amunicji. To ci sami ludzie, których Wielka Brytania oskarżyła o próbę otrucia nowiczokiem byłego agenta GRU Siergieja Skripala i jego córki. Ci dwaj agenci są już zdemaskowani, ale rosyjskie służby wciąż są bardzo aktywne.

- Mamy do czynienia z powrotem, czy też z kolejną fazą ostrego angażowania sił specjalnych rosyjskich do wsparcia polityki Kremla - uważa Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu.

Twarde stanowisko USA

Rosyjski MSZ mówi, że czeskie oskarżenia są absurdalne, a wydalenie dyplomatów to prowokacja. Moskwa, kolejny już raz w ostatnich dniach, zapowiada zdecydowaną odpowiedź, bo najpierw decyzję o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów podjęły Stany Zjednoczone, potem o wydaleniu trzech - w koordynacji z Waszyngtonem - Polska.

Jak tłumaczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, działania te są "bardzo mocnym sygnałem, że nie będziemy cofać się przed rosyjską agresją, przed próbą eskalacji".

Waszyngton zdecydował również o nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję. Są one odpowiedzą nie tylko na ataki hakerskie czy próby wpływania na amerykańskie wybory. Chodzi też o militarne grożenie Ukrainie i uwięzienie oraz sposób traktowania głównego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego. Biały Dom zagroził Rosji konsekwencjami, jeśli Nawalny umrze. Opozycjonista od dziewiętnastu dni prowadzi głodówkę w kolonii karnej. Jego lekarze domagają się natychmiastowego dostępu do pacjenta i alarmują, że jest bliski śmierci.

- Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych nie zaczął wcale od resetu, co do tej pory było taką tradycją. W zasadzie każdy kolejny prezydent próbował jakoś rozmawiać z Rosją. Bidena stanowisko jest wyjątkowo twarde - ocenia politykę nowej administracji USA Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS