Przełomowa technologia wchodzi w nową fazę. "Pierwsze produkty zobaczą państwo jeszcze w tym roku

Przełomowa technologia wchodzi w nową fazę. "Pierwsze produkty zobaczą państwo jeszcze w tym roku
Przełomowa technologia wchodzi w nową fazę. "Pierwsze produkty zobaczą państwo jeszcze w tym roku
Mateusz Kudła | Fakty po południu
Przełomowa technologia wchodzi w nową fazę. "Pierwsze produkty zobaczą państwo jeszcze w tym rokuMateusz Kudła | Fakty po południu

We Wrocławiu powstała pierwsza na świecie fabryka perowskitowych ogniw słonecznych. Za tą technologią stoi Polka Olga Malinkiewicz. Ogniwa perowskitowe są cieńsze, elastyczne, mogą mieć różne kolory, albo być przezroczyste. Dlatego mogą znaleźć więcej zastosowań niż ogniwa krzemowe.

We Wrocławiu ruszyła pierwsza na świecie fabryka ogniw słonecznych na bazie perowskitu.

- Już jest ten moment, w którym można ogłosić światu, że linia produkcyjna jest pełna, gotowa i sprawna. Dzisiaj przedstawiamy światu gotowe rozwiązanie, które można replikować - twierdzi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Za tą przełomową technologii stoi ta polska fizyczka doceniana na całym świecie, Olga Malinkiewicz.

- Perowskit to jest nazwa całej rodziny materiałów, tych materiałów jest ogromna ilość, częściowo one są naturalnego pochodzenia, częściowo są syntetyczne i nie wszystkie możemy użyć w ogniwach słonecznych - mówi Olga Malinkiewicz, dyrektor ds. technologii Saule Technologies.

Pani Oldze udało się stworzyć technologię drukowania perowskitowych ogniw słonecznych, które - tak jak krzemowe - pozwalają produkować energię elektryczną ze światła słonecznego, ale mają też inne zalety. - One inaczej wyglądają. Są elastyczne, są bardzo cienkie, możemy nadawać im piękne kolory, możemy nadawać im częściową transparentność i w związku z tym możemy stosować je w miejscach, gdzie wcześniej nie mogliśmy - tłumaczy Olga Malinkiewicz.

Praktyczniejsze od ogniw krzemowych

Największą przewagą perowskitów jest fakt, że bardzo dobrze pozwalają czerpać energię także ze sztucznego oświetlenia.

- Typowe ogniwa fotoelektryczne, krzemowe, oparte na bazie krystalicznego krzemu, tylko wtedy pracują, kiedy są naprawdę bardzo dobrze oświetlone - wyjaśnia cybernetyk i były rektor AGH prof. Ryszard Tadeusiewicz.

Wynalazkiem pani Olgi można pokrywać faliste dachówki, fasady budynków, okna biurowców, karoserie samochodów, plandeki tirów, żagle, namioty, odzież i obudowy telefonów. Będą mogły zasilać drony i satelity. Liczba zastosowań ogniw perowskitowych jest ograniczona właściwie tylko przez wyobraźnię producentów.

- Możemy je stosować nie tylko w budownictwie, ale pewnie zacznie się od tego, że będą stosowane w takich segmentach jak IoT (ang. Internet of Things, internet rzeczy - przyp. red.), jak telefony komórkowe, jak elektroniczne cenówki - wymienia Dawid Zieliński.

O przełomowym wynalazku pani Olgi pierwszy raz opowiadaliśmy pięć lat temu. Wówczas testowała prototyp perowskitowego ogniwa jako ładowarki do telefonu. Wtedy można było zastanawiać się, czy wynalazek uda się skomercjalizować. Teraz Malinkiewicz dopięła swego. - My już mamy produkt i to należy podkreślać, to nie jest daleka przyszłość, pierwsze produkty zobaczą państwo jeszcze w tym roku - informuje.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały sią raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma, gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS