Przełomowa technologia wchodzi w nową fazę. "Pierwsze produkty zobaczą państwo jeszcze w tym roku

Przełomowa technologia wchodzi w nową fazę. "Pierwsze produkty zobaczą państwo jeszcze w tym roku
Przełomowa technologia wchodzi w nową fazę. "Pierwsze produkty zobaczą państwo jeszcze w tym roku
Mateusz Kudła | Fakty po południu
Przełomowa technologia wchodzi w nową fazę. "Pierwsze produkty zobaczą państwo jeszcze w tym rokuMateusz Kudła | Fakty po południu

We Wrocławiu powstała pierwsza na świecie fabryka perowskitowych ogniw słonecznych. Za tą technologią stoi Polka Olga Malinkiewicz. Ogniwa perowskitowe są cieńsze, elastyczne, mogą mieć różne kolory, albo być przezroczyste. Dlatego mogą znaleźć więcej zastosowań niż ogniwa krzemowe.

We Wrocławiu ruszyła pierwsza na świecie fabryka ogniw słonecznych na bazie perowskitu.

- Już jest ten moment, w którym można ogłosić światu, że linia produkcyjna jest pełna, gotowa i sprawna. Dzisiaj przedstawiamy światu gotowe rozwiązanie, które można replikować - twierdzi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Za tą przełomową technologii stoi ta polska fizyczka doceniana na całym świecie, Olga Malinkiewicz.

- Perowskit to jest nazwa całej rodziny materiałów, tych materiałów jest ogromna ilość, częściowo one są naturalnego pochodzenia, częściowo są syntetyczne i nie wszystkie możemy użyć w ogniwach słonecznych - mówi Olga Malinkiewicz, dyrektor ds. technologii Saule Technologies.

Pani Oldze udało się stworzyć technologię drukowania perowskitowych ogniw słonecznych, które - tak jak krzemowe - pozwalają produkować energię elektryczną ze światła słonecznego, ale mają też inne zalety. - One inaczej wyglądają. Są elastyczne, są bardzo cienkie, możemy nadawać im piękne kolory, możemy nadawać im częściową transparentność i w związku z tym możemy stosować je w miejscach, gdzie wcześniej nie mogliśmy - tłumaczy Olga Malinkiewicz.

Praktyczniejsze od ogniw krzemowych

Największą przewagą perowskitów jest fakt, że bardzo dobrze pozwalają czerpać energię także ze sztucznego oświetlenia.

- Typowe ogniwa fotoelektryczne, krzemowe, oparte na bazie krystalicznego krzemu, tylko wtedy pracują, kiedy są naprawdę bardzo dobrze oświetlone - wyjaśnia cybernetyk i były rektor AGH prof. Ryszard Tadeusiewicz.

Wynalazkiem pani Olgi można pokrywać faliste dachówki, fasady budynków, okna biurowców, karoserie samochodów, plandeki tirów, żagle, namioty, odzież i obudowy telefonów. Będą mogły zasilać drony i satelity. Liczba zastosowań ogniw perowskitowych jest ograniczona właściwie tylko przez wyobraźnię producentów.

- Możemy je stosować nie tylko w budownictwie, ale pewnie zacznie się od tego, że będą stosowane w takich segmentach jak IoT (ang. Internet of Things, internet rzeczy - przyp. red.), jak telefony komórkowe, jak elektroniczne cenówki - wymienia Dawid Zieliński.

O przełomowym wynalazku pani Olgi pierwszy raz opowiadaliśmy pięć lat temu. Wówczas testowała prototyp perowskitowego ogniwa jako ładowarki do telefonu. Wtedy można było zastanawiać się, czy wynalazek uda się skomercjalizować. Teraz Malinkiewicz dopięła swego. - My już mamy produkt i to należy podkreślać, to nie jest daleka przyszłość, pierwsze produkty zobaczą państwo jeszcze w tym roku - informuje.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS