Półtora roku do pierwszych zastrzeżeń Czechów do decyzji TSUE. Co robił polski rząd?

23.05.2021 | Półtora roku do pierwszych zastrzeżeń Czechów do decyzji TSUE. Co robił polski rząd?
23.05.2021 | Półtora roku do pierwszych zastrzeżeń Czechów do decyzji TSUE. Co robił polski rząd?
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.05.2021 | Półtora roku do pierwszych zastrzeżeń Czechów do decyzji TSUE. Co robił polski rząd?Maciej Knapik | Fakty TVN

Polska, na mocy decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, została zobowiązana do natychmiastowego wstrzymania wydobywania węgla brunatnego w kopalni w Turowie. Rząd zapowiada, że nie wykona decyzji TSUE i podejmie rozmowy z Czechami, którzy wnieśli skargę do Trybunału. Politycy opozycji zwracają uwagę, że o problemach z kopalnią w Turowie i obawach Czechów było wiadomo od dawna.

Rzeczniczka Polskiej Grupy Energetycznej Sandra Apanasionek powiedziała, że kopalnia w Turowie nie wstrzyma wydobycia. Wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego oznaczałoby wyłączenie całej elektrowni, brak prądu dla milionów ludzi i utratę pracy dla tysięcy - argumentują władze PGE i przedstawiciele obozu rządzącego.

Opozycja twierdzi, że kolejny konflikt z Unią jest PiS-owi na rękę. Dzięki temu może podbijać antyunijne nastroje wśród Polaków, dowodząc rzekomej krzywdy i niesprawiedliwości.

- Rządzący w Polsce myślą, że będą naciągać strunę do granic niemożliwości. No i ta struna pękła w relacjach polsko-czeskich - ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Premier Mateusz Morawiecki siedział 7 maja obok premiera Czech, na unijnym szczycie w Porto. Mieli okazję, by porozmawiać. Polska dyplomacja interweniowała w Pradze w marcu, ale w kwestii aborcji, których Polki dokonują w Czechach, a nie w sprawie zastrzeżeń Czechów do kopalni Turów.

- Powinniśmy podjąć natychmiast działania, żeby Czesi nam zdjęli ten pistolet, który nam przyłożyli do głowy - skomentował wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, członek Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska.

Ponad półtora roku bez rezultatów

Jesienią 2019 roku czeskie władze sformułowały pierwsze zastrzeżenia wobec kopalni w Turowie.

26 lutego 2021 Czechy wniosły skargę na Polskę do TSUE, chociaż 17 lutego przedstawiciele Czech brali udział w Krakowie w obchodach 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej.

30 marca na wspólnym posiedzeniu trzech komisji sejmowych został poruszony temat konfliktu z Czechami w sprawie kopalni w Turowie. Przwodniczący Marek Suski nie zgodził się na obecność aktywistów Greenpeace.

Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, przekonywał na tym samym posiedzeniu, że "rząd polski dąży, żeby ta kwestia została w sposób polubowny zakończona". Eurodeputowana PiS Anna Zalewska poinformowała zaś, że "ślemy do Trybunału Sprawiedliwości uchwały, listy i wsparcie dla Turowa".

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio z kolei przekonywał, że Czesi nie mówią prawdy o ubytku wody. Urzędnik MSZ Henryk Litwin informował, że "nie otrzymywaliśmy odpowiedzi i na tym stoimy".

Kilka tygodni wcześniej minister Zbigniew Rau spotkał się z czeskim szefem dyplomacji, bez rezultatów. Potem tłumaczył na antenie Polskiego Radia, że strona czeska podtrzymywała wolę rozmów, ale "do negocjacji nie dochodziło".

14 maja w elektrowni w Turowie oddany został do użytku nowy blok energetyczny. 21 maja TSUE postanowiło zastosować środek tymczasowy w postaci nakazu zaprzestania wydobycia węgla w Turowie.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS