Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

26.06.2021 | Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
26.06.2021 | Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
Katarzyna Górniak | Fakty TVN26.06.2021 | Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

53 procent respondentów uważa, że osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe nie mają w Polsce równych praw z osobami heteroseksualnym - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdanie jest w sumie 35 procent ankietowanych.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 ankietowanym zadano następujące pytanie: "Czy uważa Pan(i), że osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe, czyli społeczność określana skrótem LGBT, mają w Polsce równe prawa z osobami heteroseksualnymi?".

25 procent ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie", a 28 procent, że "raczej nie". Daje to w sumie 53 procent respondentów.

Odpowiedź "raczej tak" wybrało 17 procent ankietowanych, a "zdecydowanie tak" - 18 procent. W sumie 35 procent respondentów uważa, że osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe, czyli społeczność określana skrótem LGBT, mają w Polsce równe prawa z osobami heteroseksualnym.

Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 12 procent pytanych.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Pytania o plany rządu

Kwestia prawa osób LGBT+ to częsty temat dyskusji politycznych w Polsce.

W tym tygodniu posłowie opozycji złożyli wniosek o odwołanie Przemysława Czarnka ze stanowiska ministra i nauki za jego kontrowersyjne wypowiedzi o osobach LGBT, homoseksualizmie i o uczestnikach parady równości.

Z kolei w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś został zapytany w "Faktach po Faktach", czy według niego w Polsce powinno się zakazać "propagowania homoseksualizmu", jak zrobiono to na Węgrzech. W odpowiedzi Woś zaczął mówić o zakazie zmiany płci oraz o zakazie "działań promocyjnych, propagandowych środowisk LGBT", nad którymi pracować ma minister Michał Wójcik.

Zapytany o to minister Wójcik zaprzecza. - Nie jest dobre dla wychowania dziecka to, żeby wprowadzać do szkół ideologię LGBT. Może chciałby tego pan Trzaskowski, może pan Budka bardzo chcieliby takich rzeczy i podpisują się pod tym. My się pod tym absolutnie nie podpisujemy. Szkoła nie jest miejscem na tego typu rzeczy, natomiast ja nie prowadzę żadnych prac w tym zakresie - powiedział.

Dodał, że "jeżeli chodzi o zmianę płci, to w Polsce jest jednoznaczna regulacja w tym zakresie"

Michał Wójcik podkreślił, że w tej chwili pracuje nad dwiema sprawami. Chodzi o zakaz adopcji dzieci przez pary homoseksualnie oraz kwestie języka neutralnego płciowo. - Chodzi o to mianowicie, żeby nikt nie zastępował w przestrzeni publicznej słowa "mama" i "tata" słowami na przykład "rodzic numer jeden", "rodzic numer dwa" - wyjaśnił.

"Szlak węgierski"?

- Mam wrażenie, że Polski rząd idzie dokładnie szlakiem, który wyznacza rząd węgierski - komentuje słowa Michała Wosia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Jej słowa nawiązują do przyjętej 15 czerwca na Węgrzech ustawy, w której znalazł się zakaz pokazywania nieletnim materiałów na temat korekty płci i orientacji homoseksualnej w szkołach, reklamach i mediach.

Nowe węgierskie przepisy wywołały burzę na szczycie przywódców unijnych, którzy po dyskusji za zamkniętymi drzwiami przyznali, że tak ostrego starcia na tej sali dawno nie było.

Komisja Europejska mówi o krokach prawnych wobec Węgier, a Viktor Orban odpowiada słowami łudząco przypominającymi to, co słychać teraz w Polsce.

- W tym prawie nie chodzi o osoby homoseksualne. W tym prawie chodzi o to, by rodzice mogli decydować, jakiej edukacji seksualnej chcą dla swoich dzieci - zapewnia szef węgierskiego rządu.

W obronie Węgier na unijnym szczycie stanęły Słowenia i Polska.

Autor: Katarzyna Górniak, kkow/dln / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS