Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

26.06.2021 | Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
26.06.2021 | Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
26.06.2021 | Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Katarzyna Górniak | Fakty TVN

53 procent respondentów uważa, że osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe nie mają w Polsce równych praw z osobami heteroseksualnym - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdanie jest w sumie 35 procent ankietowanych.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 ankietowanym zadano następujące pytanie: "Czy uważa Pan(i), że osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe, czyli społeczność określana skrótem LGBT, mają w Polsce równe prawa z osobami heteroseksualnymi?".

25 procent ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie", a 28 procent, że "raczej nie". Daje to w sumie 53 procent respondentów.

Odpowiedź "raczej tak" wybrało 17 procent ankietowanych, a "zdecydowanie tak" - 18 procent. W sumie 35 procent respondentów uważa, że osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe, czyli społeczność określana skrótem LGBT, mają w Polsce równe prawa z osobami heteroseksualnym.

Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 12 procent pytanych.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Pytania o plany rządu

Kwestia prawa osób LGBT+ to częsty temat dyskusji politycznych w Polsce.

W tym tygodniu posłowie opozycji złożyli wniosek o odwołanie Przemysława Czarnka ze stanowiska ministra i nauki za jego kontrowersyjne wypowiedzi o osobach LGBT, homoseksualizmie i o uczestnikach parady równości.

Z kolei w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś został zapytany w "Faktach po Faktach", czy według niego w Polsce powinno się zakazać "propagowania homoseksualizmu", jak zrobiono to na Węgrzech. W odpowiedzi Woś zaczął mówić o zakazie zmiany płci oraz o zakazie "działań promocyjnych, propagandowych środowisk LGBT", nad którymi pracować ma minister Michał Wójcik.

Zapytany o to minister Wójcik zaprzecza. - Nie jest dobre dla wychowania dziecka to, żeby wprowadzać do szkół ideologię LGBT. Może chciałby tego pan Trzaskowski, może pan Budka bardzo chcieliby takich rzeczy i podpisują się pod tym. My się pod tym absolutnie nie podpisujemy. Szkoła nie jest miejscem na tego typu rzeczy, natomiast ja nie prowadzę żadnych prac w tym zakresie - powiedział.

Dodał, że "jeżeli chodzi o zmianę płci, to w Polsce jest jednoznaczna regulacja w tym zakresie"

Michał Wójcik podkreślił, że w tej chwili pracuje nad dwiema sprawami. Chodzi o zakaz adopcji dzieci przez pary homoseksualnie oraz kwestie języka neutralnego płciowo. - Chodzi o to mianowicie, żeby nikt nie zastępował w przestrzeni publicznej słowa "mama" i "tata" słowami na przykład "rodzic numer jeden", "rodzic numer dwa" - wyjaśnił.

"Szlak węgierski"?

- Mam wrażenie, że Polski rząd idzie dokładnie szlakiem, który wyznacza rząd węgierski - komentuje słowa Michała Wosia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Jej słowa nawiązują do przyjętej 15 czerwca na Węgrzech ustawy, w której znalazł się zakaz pokazywania nieletnim materiałów na temat korekty płci i orientacji homoseksualnej w szkołach, reklamach i mediach.

Nowe węgierskie przepisy wywołały burzę na szczycie przywódców unijnych, którzy po dyskusji za zamkniętymi drzwiami przyznali, że tak ostrego starcia na tej sali dawno nie było.

Komisja Europejska mówi o krokach prawnych wobec Węgier, a Viktor Orban odpowiada słowami łudząco przypominającymi to, co słychać teraz w Polsce.

- W tym prawie nie chodzi o osoby homoseksualne. W tym prawie chodzi o to, by rodzice mogli decydować, jakiej edukacji seksualnej chcą dla swoich dzieci - zapewnia szef węgierskiego rządu.

W obronie Węgier na unijnym szczycie stanęły Słowenia i Polska.

Autor: Katarzyna Górniak, kkow/dln / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS