Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

26.06.2021 | Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
26.06.2021 | Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
26.06.2021 | Czy osoby LGBT+ mają w Polsce równe prawa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Katarzyna Górniak | Fakty TVN

53 procent respondentów uważa, że osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe nie mają w Polsce równych praw z osobami heteroseksualnym - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdanie jest w sumie 35 procent ankietowanych.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 ankietowanym zadano następujące pytanie: "Czy uważa Pan(i), że osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe, czyli społeczność określana skrótem LGBT, mają w Polsce równe prawa z osobami heteroseksualnymi?".

25 procent ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie", a 28 procent, że "raczej nie". Daje to w sumie 53 procent respondentów.

Odpowiedź "raczej tak" wybrało 17 procent ankietowanych, a "zdecydowanie tak" - 18 procent. W sumie 35 procent respondentów uważa, że osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe, czyli społeczność określana skrótem LGBT, mają w Polsce równe prawa z osobami heteroseksualnym.

Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 12 procent pytanych.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Pytania o plany rządu

Kwestia prawa osób LGBT+ to częsty temat dyskusji politycznych w Polsce.

W tym tygodniu posłowie opozycji złożyli wniosek o odwołanie Przemysława Czarnka ze stanowiska ministra i nauki za jego kontrowersyjne wypowiedzi o osobach LGBT, homoseksualizmie i o uczestnikach parady równości.

Z kolei w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś został zapytany w "Faktach po Faktach", czy według niego w Polsce powinno się zakazać "propagowania homoseksualizmu", jak zrobiono to na Węgrzech. W odpowiedzi Woś zaczął mówić o zakazie zmiany płci oraz o zakazie "działań promocyjnych, propagandowych środowisk LGBT", nad którymi pracować ma minister Michał Wójcik.

Zapytany o to minister Wójcik zaprzecza. - Nie jest dobre dla wychowania dziecka to, żeby wprowadzać do szkół ideologię LGBT. Może chciałby tego pan Trzaskowski, może pan Budka bardzo chcieliby takich rzeczy i podpisują się pod tym. My się pod tym absolutnie nie podpisujemy. Szkoła nie jest miejscem na tego typu rzeczy, natomiast ja nie prowadzę żadnych prac w tym zakresie - powiedział.

Dodał, że "jeżeli chodzi o zmianę płci, to w Polsce jest jednoznaczna regulacja w tym zakresie"

Michał Wójcik podkreślił, że w tej chwili pracuje nad dwiema sprawami. Chodzi o zakaz adopcji dzieci przez pary homoseksualnie oraz kwestie języka neutralnego płciowo. - Chodzi o to mianowicie, żeby nikt nie zastępował w przestrzeni publicznej słowa "mama" i "tata" słowami na przykład "rodzic numer jeden", "rodzic numer dwa" - wyjaśnił.

"Szlak węgierski"?

- Mam wrażenie, że Polski rząd idzie dokładnie szlakiem, który wyznacza rząd węgierski - komentuje słowa Michała Wosia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Jej słowa nawiązują do przyjętej 15 czerwca na Węgrzech ustawy, w której znalazł się zakaz pokazywania nieletnim materiałów na temat korekty płci i orientacji homoseksualnej w szkołach, reklamach i mediach.

Nowe węgierskie przepisy wywołały burzę na szczycie przywódców unijnych, którzy po dyskusji za zamkniętymi drzwiami przyznali, że tak ostrego starcia na tej sali dawno nie było.

Komisja Europejska mówi o krokach prawnych wobec Węgier, a Viktor Orban odpowiada słowami łudząco przypominającymi to, co słychać teraz w Polsce.

- W tym prawie nie chodzi o osoby homoseksualne. W tym prawie chodzi o to, by rodzice mogli decydować, jakiej edukacji seksualnej chcą dla swoich dzieci - zapewnia szef węgierskiego rządu.

W obronie Węgier na unijnym szczycie stanęły Słowenia i Polska.

Autor: Katarzyna Górniak, kkow/dln / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS