"Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże"

26.06.2021 | "Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże"
26.06.2021 | "Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
26.06.2021 | "Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Watykańska komisja w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza już działa. Jak poinformowała w sobotę Nuncjatura Apostolska, z wizytą w Polsce był kardynał Angelo Bagnasco, przewodniczący komisji. Przesłuchany został między innymi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który wielokrotnie interweniował w przypadkach wykorzystywania seksualnego przez duchownych. - Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże - komentuje teolog i filozof Jarosław Makowski.

O tym, że w Polsce była watykańska komisja, która zajmuje się między innymi zarzutami wobec kardynała Stanisława Dziwisza, opinia publiczna dowiedziała się dopiero wtedy, gdy ujawnił to jeden z przesłuchiwanych. - Niedawno zadzwonił do mnie przedstawiciel strony watykańskiej, że odbędzie się takie przesłuchanie. Początkowo myślałem, że to jest żart, ale rzeczywiście do Krakowa przyjechał ksiądz kardynał Angelo Bagnasco - powiedział w piątkowych "Faktach po Faktach" ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Zobacz całe "Fakty po Faktach" w TVN24 GO

Do Krakowa na czele komisji przyjechał wysłannik Papieża Franciszka kardynał Angelo Bagnasco, były przewodniczący Episkopatu Włoch. To on prowadził przesłuchania.

- Na terenie neutralnym, poza kurią krakowską odpowiadałem na różne pytania. Na te tematy, na które pisałem bądź wypowiadałem się w mediach - zrelacjonował przebieg przesłuchania ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Padły między innymi pytania o sprawę listu Janusza Szymika molestowanego przez księdza pedofilia, który bezskutecznie próbował sprawą zainteresować kardynała Dziwisza.

Nie wiadomo, kogo jeszcze przesłuchano i w jakich miastach. Wiadomo, że przesłuchiwano też ofiary molestowania.

- Jesteśmy zaskoczeni. (Komisja - przyp. red.) zdołała ukryć swoją obecność tutaj w Polsce, więc myślę, że w sposób też obiektywny, bez presji, bez jakiegoś lobbingu dotarła do osób, które chciała przesłuchać - ocenia ksiądz Jacek Prusak, jezuita i teolog.

Świadomość zaniedbań

Wiadomo, że krakowska kuria o komisji nie wiedziała, że przesłuchania były formalne, tłumaczone od razu na język włoski i składane pod przysięgą.

- Komisja ma dużą wiedzę na temat tego, co się wydarzyło i ma świadomość, jak się wydaje, zaniedbań - uważa Tomasz Terlikowski, publicysta.

Dopiero gdy sprawa wyszła na jaw, Nuncjatura Apostolska w Warszawie potwierdziła, że wizyta rzeczywiście się odbyła. "Jej celem była weryfikacja sygnalizowanych, także publicznie, zaniedbań kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005-2016)" - napisano w komunikacie.

- Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże - komentuje Jarosław Makowski, teolog i filozof.

Oskarżenie polskiego Kościoła

Wizyta w Krakowie kardynała Angelo Bagnasco to nie jedyne działania Stolicy Apostolskiej w sprawie polskich hierarchów.

W piątek delegat Konferencji Episkopatu Polski poinformował w komunikacie, że biskup Stanisław Napierała i biskup Stefan Regmunt zostali ukarani przez Watykan po śledztwach dotyczących zaniedbań wobec ofiar molestowania seksualnego.

Do Watykanu dotarła też prośba o interwencję od Państwowej Komisji do spraw pedofilii.

Wszystko w rękach Franciszka

Sprawa kardynała Dziwisza - przez dekady osobistego sekretarza Jana Pawła II, niezwykle wpływowego hierarchy w Watykanie - jest wyjątkowa i ma wymiar światowy, co w filmie "Don Stanislao" pokazał reporter TVN24 Marcin Gutowski.

Po śmierci Jana Pawła II kardynał Dziwisz był też najbardziej wpływowym hierarchą w Polsce - kustoszem pamięci o Janie Pawle II. Na oskarżenie o tuszowanie sprawców pedofilii nie odpowiadał i zapewniał, że jest gotowy na niezależną komisje.

Jego były rzecznik przyznaje, że Watykan podjął słuszną decyzję o przysłaniu kardynała z Rzymu.

- Tak nie może być, że są poważne zarzuty i nic z tym nie robimy. To nie jest dobre dla nikogo. I dla tych osób, które wnoszą te zastrzeżenia co do działalności księdza kardynała, i dla samego księdza kardynała, i dla Kościoła w Polsce - uważa ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Ostateczna decyzja w sprawie kardynała Dziwisza należy do papieża. Trudno jednak przewidywać, kiedy może zapaść.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS