Przemysław Czarnek częściej oceniany źle niż dobrze. Wyniki sondażu

Przemysław Czarnek częściej oceniany źle niż dobrze. Wyniki sondażu
Przemysław Czarnek częściej oceniany źle niż dobrze. Wyniki sondażu
Fakty TVN
Fakty TVNPrzemysław Czarnek częściej oceniany źle niż dobrze. Wyniki sondażu

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w ubiegłym tygodniu mówił o nadchodzących zmianach w oświacie. W nowym roku szkolnym resort chce, by kuratorzy mieli większy niż dotychczas wpływ na powoływanie dyrektorów szkół i innych placówek, a także na odwoływanie i zawieszanie dyrektorów w przypadku, gdy nie wypełniają poleceń. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 48 procent badanych negatywnie oceniło Przemysława Czarnka na stanowisku ministra edukacji. Przeciwnego zdania było 29 procent respondentów.

Dla uczniów to był naprawdę ciężki rok szkolny. Rok nauki w pandemii, problemów psychicznych, samotności i lęku.

Jednak Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak za najważniejsze, co zrobiło dla uczniów państwo w ubiegłym roku, uznał "przywrócenie elementarnego prawa do życia". W czwartek do Sejmu przyszedł ubrany w antyaborcyjną koszulkę, by składać raport dotyczący roku w pandemii.

- Wśród najmłodszych nasilają się: depresje, zaburzenia, załamania nerwowe, myśli i próby samobójcze. A na czym z kolei w swoim raporcie skupia się pan rzecznik? Na ponad 20 stronach rozpisuje się o aborcji - podkreślała z sejmowej mównicy Monika Falej, posłanka Lewicy.

Koniec tego roku szkolnego to początek zmian, które mają dać rządowi większą władzę nad dyrektorami szkół. Minister Czarnek chce zwiększyć kompetencje kuratorów. Dyrektorom, którzy nie zastosują się do poleceń kuratora, będzie groziło zwolnienie.

- Wakacje będą tym momentem, kiedy ta zmiana może się niestety wydarzyć - zaznacza Iga Kazimierczyk z Fundacji "Przestrzeń dla edukacji".

- Wrócimy do szkoły, która będzie szkołą strachu, niepewności - dodaje Agata Łuczyńska z Fundacji Szkoła z Klasą.

Jak ministra edukacji oceniają Polacy?

W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar respondenci usłyszeli następujące pytanie: "Jak ocenia Pan(i) Przemysława Czarnka jako ministra edukacji?".

Na odpowiedź "zdecydowanie źle" wskazało 33 procent ankietowanych, a na "raczej źle" - 15 procent. W sumie 48 procent badanych negatywnie oceniło Przemysława Czarnka na stanowisku ministra edukacji i nauki.

Przeciwnego zdania było w sumie 29 procent badanych. Odpowiedź "zdecydowanie dobrze" wybrało 8 procent, a "raczej dobrze" - 21 procent.

23 procent ankietowanych wskazało odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć".

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

"To jest znakomite rozwiązanie"

Minister edukacji i nauki chce, by za pośrednictwem kuratorów oświaty rząd mógł zwalniać dyrektorów i decydować, jakich zajęć pozalekcyjnych zabronić.

- To jest zdjęcie kagańca z dyrektorów szkół w wielkich miastach. Dla nich to jest znakomite rozwiązanie - uważa Przemysław Czarnek.

- Obawiamy się, że będzie wciskał nacjonalistyczną ciemnotę - mówi Anna Sikora z Fundacji "Dziewuchy Dziewuchom", działaczka partii Razem.

Marcin Jaroszewski jest dyrektorem XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie. W piątek był przesłuchiwany przez rzecznika dyscyplinarnego, bo w internetowej dyskusji nazwał "pachołkiem władzy" sędziego Macieja Nawackiego, który karierę zrobił za obecnej władzy i ze sprzyjaniem jej sam się nie krył.

- Pierwszy raz spotkałem się z tak kuriozalnym przesłuchaniem - ocenił dyrektor Jaroszewski. Od przesłuchania do konsekwencji jeszcze daleko. Bliżej mogą być zmiany w prawie. - Kiedy zostanie wzmożony ten nadzór, kiedy Czarnek zacznie szaleć - zaznaczył.

W podległej Jaroszewskiemu placówce organizowane były różne dodatkowe zajęcia. - Organizujemy tydzień konstytucyjny, organizujemy również dni równości, tęczowe piątki - wymienił Jaroszewski.

Z kolei z powodu zajęć o konstytucji w szkole w Dobczycach kontrolę przeprowadziło małopolskie kuratorium. - Murem za dyrekcją stanęli nauczyciele, a także i rodzice. W większości, prawie 90 procent, nie widziało problemu - zaznaczył burmistrz Dobczyc Tomasz Suś.

Choć rodzice chcieli takich zajęć dla dzieci, teraz może się okazać, że nie zechcą ich sami dyrektorzy.

- Dyrektor będzie żył w ciągłym strachu przed utratą stanowiska - uważa Agata Łuczyńska z Fundacji Szkoła z Klasą.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS