Przemysław Czarnek częściej oceniany źle niż dobrze. Wyniki sondażu

Przemysław Czarnek częściej oceniany źle niż dobrze. Wyniki sondażu
Przemysław Czarnek częściej oceniany źle niż dobrze. Wyniki sondażu
Fakty TVN
Przemysław Czarnek częściej oceniany źle niż dobrze. Wyniki sondażuFakty TVN

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w ubiegłym tygodniu mówił o nadchodzących zmianach w oświacie. W nowym roku szkolnym resort chce, by kuratorzy mieli większy niż dotychczas wpływ na powoływanie dyrektorów szkół i innych placówek, a także na odwoływanie i zawieszanie dyrektorów w przypadku, gdy nie wypełniają poleceń. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 48 procent badanych negatywnie oceniło Przemysława Czarnka na stanowisku ministra edukacji. Przeciwnego zdania było 29 procent respondentów.

Dla uczniów to był naprawdę ciężki rok szkolny. Rok nauki w pandemii, problemów psychicznych, samotności i lęku.

Jednak Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak za najważniejsze, co zrobiło dla uczniów państwo w ubiegłym roku, uznał "przywrócenie elementarnego prawa do życia". W czwartek do Sejmu przyszedł ubrany w antyaborcyjną koszulkę, by składać raport dotyczący roku w pandemii.

- Wśród najmłodszych nasilają się: depresje, zaburzenia, załamania nerwowe, myśli i próby samobójcze. A na czym z kolei w swoim raporcie skupia się pan rzecznik? Na ponad 20 stronach rozpisuje się o aborcji - podkreślała z sejmowej mównicy Monika Falej, posłanka Lewicy.

Koniec tego roku szkolnego to początek zmian, które mają dać rządowi większą władzę nad dyrektorami szkół. Minister Czarnek chce zwiększyć kompetencje kuratorów. Dyrektorom, którzy nie zastosują się do poleceń kuratora, będzie groziło zwolnienie.

- Wakacje będą tym momentem, kiedy ta zmiana może się niestety wydarzyć - zaznacza Iga Kazimierczyk z Fundacji "Przestrzeń dla edukacji".

- Wrócimy do szkoły, która będzie szkołą strachu, niepewności - dodaje Agata Łuczyńska z Fundacji Szkoła z Klasą.

Jak ministra edukacji oceniają Polacy?

W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar respondenci usłyszeli następujące pytanie: "Jak ocenia Pan(i) Przemysława Czarnka jako ministra edukacji?".

Na odpowiedź "zdecydowanie źle" wskazało 33 procent ankietowanych, a na "raczej źle" - 15 procent. W sumie 48 procent badanych negatywnie oceniło Przemysława Czarnka na stanowisku ministra edukacji i nauki.

Przeciwnego zdania było w sumie 29 procent badanych. Odpowiedź "zdecydowanie dobrze" wybrało 8 procent, a "raczej dobrze" - 21 procent.

23 procent ankietowanych wskazało odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć".

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

"To jest znakomite rozwiązanie"

Minister edukacji i nauki chce, by za pośrednictwem kuratorów oświaty rząd mógł zwalniać dyrektorów i decydować, jakich zajęć pozalekcyjnych zabronić.

- To jest zdjęcie kagańca z dyrektorów szkół w wielkich miastach. Dla nich to jest znakomite rozwiązanie - uważa Przemysław Czarnek.

- Obawiamy się, że będzie wciskał nacjonalistyczną ciemnotę - mówi Anna Sikora z Fundacji "Dziewuchy Dziewuchom", działaczka partii Razem.

Marcin Jaroszewski jest dyrektorem XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie. W piątek był przesłuchiwany przez rzecznika dyscyplinarnego, bo w internetowej dyskusji nazwał "pachołkiem władzy" sędziego Macieja Nawackiego, który karierę zrobił za obecnej władzy i ze sprzyjaniem jej sam się nie krył.

- Pierwszy raz spotkałem się z tak kuriozalnym przesłuchaniem - ocenił dyrektor Jaroszewski. Od przesłuchania do konsekwencji jeszcze daleko. Bliżej mogą być zmiany w prawie. - Kiedy zostanie wzmożony ten nadzór, kiedy Czarnek zacznie szaleć - zaznaczył.

W podległej Jaroszewskiemu placówce organizowane były różne dodatkowe zajęcia. - Organizujemy tydzień konstytucyjny, organizujemy również dni równości, tęczowe piątki - wymienił Jaroszewski.

Z kolei z powodu zajęć o konstytucji w szkole w Dobczycach kontrolę przeprowadziło małopolskie kuratorium. - Murem za dyrekcją stanęli nauczyciele, a także i rodzice. W większości, prawie 90 procent, nie widziało problemu - zaznaczył burmistrz Dobczyc Tomasz Suś.

Choć rodzice chcieli takich zajęć dla dzieci, teraz może się okazać, że nie zechcą ich sami dyrektorzy.

- Dyrektor będzie żył w ciągłym strachu przed utratą stanowiska - uważa Agata Łuczyńska z Fundacji Szkoła z Klasą.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS