"Nie ma zbrodni doskonałych". W piątek miał ruszyć proces w sprawie zabójstwa 20-letniej Zyty

23.04.2021 | "Nie ma zbrodni doskonałych". W piątek miał ruszyć proces w sprawie zabójstwa 20-letniej Zyty
23.04.2021 | "Nie ma zbrodni doskonałych". W piątek miał ruszyć proces w sprawie zabójstwa 20-letniej Zyty
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
23.04.2021 | "Nie ma zbrodni doskonałych". W piątek miał ruszyć proces w sprawie zabójstwa 20-letniej ZytyJarosław Kostkowski | Fakty TVN

W Wielkanoc 1994 roku 20-letnia Zyta Michalska wyszła na spacer do lasu i nie wróciła. Sprawa była nierozwiązana przez blisko trzy dekady. Po 26-latach, dzięki pracy policjantów z poznańskiego Archiwum X, udało się wytypować podejrzanego. Proces Waldemara B. miał się rozpocząć w piątek, jednak został odroczony.

53-letni Waldemar B., oskarżony w sprawie zabójstwa Zyty Michalskiej, sam ma teraz dwie córki. Jedną w wieku ofiary. Dla rodziny zamordowanej 20-latki proces, który miał się rozpocząć w piątek, to powrót do najgorszych wspomnień. Ojciec ofiary w sądzie pojawił się pierwszy raz w życiu. Przed rozprawą nie spał dwie noce, bo czas nie leczy takich ran.

Waldemar B. pół życia unikał sprawiedliwości. Na procesie unikał także spojrzeń bliskich jego ofiary. Żył, jakby nic się nie stało. Rodzice dziewczyny nie potrafią tego zrozumieć.

- To występuje u osób, które mają nieprawidłową osobowość, bo one nie mają w ogóle poczucia winy – wyjaśnia Jerzy Pobocha, psychiatra, Polskie Towarzystwo Psychiatrii Sądowej.

Oskarżony cieszył się swoją wolnością do momentu, kiedy po prawie trzech dekadach od zabójstwa policjanci powrócili do sprawy. - Udało nam się uzyskać profil genetyczny osoby, która może mieć związek z zabójstwem Zyty Michalskiej – informował policjant z Archiwum X.

Okazało się, że morderca mieszkał niedaleko. Po zdanej maturze Zyta zrobiła sobie rok przerwy. W Wielkanoc 1994 roku dziewczyna poszła na spacer do lasu. Przypadkiem spotkała zabójcę i śmierć.

- Pierwotnym zamiarem było zgwałcenie tej kobiety. Wyraził taką ulgę, że to już się skończyło i że może się teraz przyznać do tego czynu – mówi Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

"Nie ma zbrodni doskonałych"

Po zaginięciu rodzina zaczęła szukać Zyty. Ciało znalazła matka, która zauważyła kawałek kurtki zamordowanej. 27 lat temu Waldemar B. nie był nawet podejrzany. Miał alibi. Policjantom ta sprawa nie dawała jednak spokoju. Zwłaszcza teraz, kiedy badania DNA są już powszechne.

- Nie ma zbrodni doskonałych. To pokazuje, że warto wracać do tych starych spraw – uważa inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

- Na pewno to przywraca nadzieję. Nie ma spraw, które są beznadziejne – dodaje Wojciech Wyjatek, adwokat, pełnomocnik rodziny Zyty Michalskiej.

Przyjście do sądu oznaczało dla rodziny zmarłej cierpienie. Dodatkowo sprawę trzeba było odroczyć do 5 maja, bo nie pojawił się obrońca oskarżonego. Powodem był kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Wobec obrońcy Waldemara B. wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Ma wyjaśnić, dlaczego nie zdobył się nawet na telefon do sądu.

W 1994 roku, kiedy oskarżony popełnił morderstwo, nie było kary dożywocia. Dlatego teraz Waldemarowi B. grozi najwyżej 25 lat więzienia.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"To recydywa" i "nękanie wybranych nadawców" - mówi jeden z członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przewodniczącym Macieju Świrskim i jego metodach działania. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się też sąd, który orzekł, że Maciej Świrski złamał prawo, opóźniając decyzję dotyczącą koncesji dla kanału Grupy TVN. Na Świrskiego czeka wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu.

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Źródło:
Fakty TVN

W państwowej spółce IDEAS NCBR profesor Piotr Sankowski stworzył zespół ludzi, ale sam przegrał konkurs na nowego szefa. Spotkało się to z oburzeniem części środowiska uniwersyteckiego i apelem do premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję. Pojawia się więc pytanie, co stanie się z profesorem i czy powstanie nowy instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją.

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes NBP Adam Glapiński zrobił wszystko w czasie poprzedniej kadencji, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół i nawet wygłaszać komentarze polityczne. Oprócz tego jestem przekonany, że decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w tamtym okresie były spóźnione - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Jan Krzysztof Bielecki, pytany, czy widzi podstawy do postawienia szefa banku centralnego przez Trybunałem Stanu. Bielecki komentował też kształt projektu budżetu na 2025 rok.

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

Źródło:
TVN24

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

- Kiedy nie ma immunitetu, logiczną konsekwencją będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu - stwierdził we wtorek w TVN24 senator Krzysztof Kwiatkowski (KO), komentując sprawę posła Marcina Romanowskiego. Zaznaczył, iż "ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył". Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) dodał, iż jest "zaskoczony faktem, że pan Romanowski zrezygnował z prawa, by się bronić". 

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

Źródło:
tvn24.pl

Meksyk ma pierwszą w historii kobietę prezydent. To Claudia Sheinbaum, spadkobierczyni polityki swego poprzednika Manuela Lopeza Obradora. Rządziła już miastem Meksyk, które jest jedną z największych światowych metropolii. Teraz jednak będzie musiała stawić czoła znacznie większym wyzwaniom. W tym potężnym i brutalnym kartelom narkotykowym.

Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marine Le Pene stanęła przed sądem. Jest oskarżona o to, że jej partia wyłudziła unijne pieniądze, zatrudniając fikcyjnych asystentów w Parlamencie Europejskim. Niektórzy mieli pracować dla Zjednoczenia Narodowego, inni pilnować dzieci Le Pen. Liderka skrajnej prawicy zaciekle się broni i twierdzi, że cała sprawa to proces polityczny, którego głównym celem jest niedopuszczenie jej do władzy.

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS