"Nie ma zbrodni doskonałych". W piątek miał ruszyć proces w sprawie zabójstwa 20-letniej Zyty

23.04.2021 | "Nie ma zbrodni doskonałych". W piątek miał ruszyć proces w sprawie zabójstwa 20-letniej Zyty
23.04.2021 | "Nie ma zbrodni doskonałych". W piątek miał ruszyć proces w sprawie zabójstwa 20-letniej Zyty
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
23.04.2021 | "Nie ma zbrodni doskonałych". W piątek miał ruszyć proces w sprawie zabójstwa 20-letniej ZytyJarosław Kostkowski | Fakty TVN

W Wielkanoc 1994 roku 20-letnia Zyta Michalska wyszła na spacer do lasu i nie wróciła. Sprawa była nierozwiązana przez blisko trzy dekady. Po 26-latach, dzięki pracy policjantów z poznańskiego Archiwum X, udało się wytypować podejrzanego. Proces Waldemara B. miał się rozpocząć w piątek, jednak został odroczony.

53-letni Waldemar B., oskarżony w sprawie zabójstwa Zyty Michalskiej, sam ma teraz dwie córki. Jedną w wieku ofiary. Dla rodziny zamordowanej 20-latki proces, który miał się rozpocząć w piątek, to powrót do najgorszych wspomnień. Ojciec ofiary w sądzie pojawił się pierwszy raz w życiu. Przed rozprawą nie spał dwie noce, bo czas nie leczy takich ran.

Waldemar B. pół życia unikał sprawiedliwości. Na procesie unikał także spojrzeń bliskich jego ofiary. Żył, jakby nic się nie stało. Rodzice dziewczyny nie potrafią tego zrozumieć.

- To występuje u osób, które mają nieprawidłową osobowość, bo one nie mają w ogóle poczucia winy – wyjaśnia Jerzy Pobocha, psychiatra, Polskie Towarzystwo Psychiatrii Sądowej.

Oskarżony cieszył się swoją wolnością do momentu, kiedy po prawie trzech dekadach od zabójstwa policjanci powrócili do sprawy. - Udało nam się uzyskać profil genetyczny osoby, która może mieć związek z zabójstwem Zyty Michalskiej – informował policjant z Archiwum X.

Okazało się, że morderca mieszkał niedaleko. Po zdanej maturze Zyta zrobiła sobie rok przerwy. W Wielkanoc 1994 roku dziewczyna poszła na spacer do lasu. Przypadkiem spotkała zabójcę i śmierć.

- Pierwotnym zamiarem było zgwałcenie tej kobiety. Wyraził taką ulgę, że to już się skończyło i że może się teraz przyznać do tego czynu – mówi Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

"Nie ma zbrodni doskonałych"

Po zaginięciu rodzina zaczęła szukać Zyty. Ciało znalazła matka, która zauważyła kawałek kurtki zamordowanej. 27 lat temu Waldemar B. nie był nawet podejrzany. Miał alibi. Policjantom ta sprawa nie dawała jednak spokoju. Zwłaszcza teraz, kiedy badania DNA są już powszechne.

- Nie ma zbrodni doskonałych. To pokazuje, że warto wracać do tych starych spraw – uważa inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

- Na pewno to przywraca nadzieję. Nie ma spraw, które są beznadziejne – dodaje Wojciech Wyjatek, adwokat, pełnomocnik rodziny Zyty Michalskiej.

Przyjście do sądu oznaczało dla rodziny zmarłej cierpienie. Dodatkowo sprawę trzeba było odroczyć do 5 maja, bo nie pojawił się obrońca oskarżonego. Powodem był kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Wobec obrońcy Waldemara B. wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Ma wyjaśnić, dlaczego nie zdobył się nawet na telefon do sądu.

W 1994 roku, kiedy oskarżony popełnił morderstwo, nie było kary dożywocia. Dlatego teraz Waldemarowi B. grozi najwyżej 25 lat więzienia.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS