Najnowsze

Najnowsze

"Nawet ludzie z wnętrza tego obozu widzą tę wielką zgniliznę"

Marian Banaś, nazywany Pancernym Marianem, mocno atakuje Prawo i Sprawiedliwość po przeszukaniu przez CBA domu jego syna. Zdaniem prezesa NIK akcja służb ma zmusić go do rezygnacji z pełnienia funkcji. Opozycja zapowiada złożenie wniosku o zwołanie sejmowej komisji do spraw służb specjalnych i mówi o "wielkiej zgniliźnie" w obozie władzy.

"Ten lot był przede wszystkim źle przygotowany"

To nie był lot pod specjalnym nadzorem, ale powinien takim być, bo odbywał się z prezydentem na pokładzie. W lipcu 2020 roku, kiedy trwała kampania przed wyborami prezydenckimi, Andrzej Duda wracał z Zielonej Góry do Warszawy. Samolot, którym podróżował prezydent ubiegający się o reelekcję, miał wystartować bez formalnej zgody. Powodem był fakt, że kontroler skończył już służbę. Dziennikarze portalu tvn24.pl ujawnili kolejne kulisy incydentu.

Prognozy na długi weekend nie rozpieszczają

Podczas majówki mogą wystąpić ulewne deszcze. Może też zagrzmieć i silnie powieje. Do tego możliwe są skoki temperatury i przymrozki. To na pewno nie jest wymarzona pogoda na majówkę, ale to też nie jest powód, by się na nią nie wybrać.

Prognoza pogody na piątek 30 kwietnia

W kraju będzie pogodnie. Tylko na północy i w Wielkopolsce mogą pojawić się opady deszczu. Temperatura wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Pomorzu do 18 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, zachodni.

Lot prezydenta z Zielonej Góry. Portal tvn24.pl dotarł do nagrań

Urzędnicy Andrzeja Dudy wiedzieli o tym, że kontroler lotów w Zielonej Górze może pracować jedynie do godziny 22:00 .Do takich informacji dotarł dziennikarz portalu tvn24.pl Grzegorz Łakomski. Dotarł też do rozmów wieży z pilotami. W czwartek w Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji do spraw transportu lotniczego, która zajmowała się sprawą lotu prezydenta. W obradach wzięli udział przedstawiciele PAŻP-u i LOT-u.

"Mamy skompletowany personel, mamy niezbędny sprzęt. Czekamy tylko na szczepionki"

Punkty szczepień powszechnych są gotowe, jednak brak szczepionek uniemożliwia otwarcie niektórych z nich. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada zwiększenie tempa i dostępności do szczepień. Jednak konkretne daty uruchomienia poszczególnych punktów nie są znane. Niektóre z nich miały szczepić nawet kilka tysięcy osób dziennie. Teraz w gotowości czekają na uruchomienie.

Przedsiębiorcy przygotowują się do wznowienia działalności

Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń, więc przedsiębiorcy rozpoczęli przygotowania. Na ten moment czekali długie tygodnie, a nawet miesiące. Teraz z zapałem ruszyli do pracy, żeby już wkrótce przyjąć gości i klientów. W maju otworzą się restauracje, kawiarnie, hotele czy instytucje kultury. Zanim jednak działalność rozpoczną wymienione wcześniej biznesy, to na początek otworzą się sklepy - już po majowym weekendzie.

"Zarówno dzieci jak i rodzice wyczekują tego powrotu"

Jeżeli liczba zakażeń nie będzie wyższa, to od 29 maja ma zakończyć się edukacja w formie zdalnej i hybrydowej. Plan jest taki, żeby wszyscy uczniowie wrócili do szkół. Jak tę decyzję oceniają dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie? Co na ten temat mówi sam minister edukacji?

CBA przeszukało dom syna Mariana Banasia. "Sygnał ostrzegawczy"

Agenci CBA przeszukali w środę podwarszawski dom Jakuba Banasia, syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Prezes NIK wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym mówił o "bolszewickich metodach" obecnej władzy. W tle sprawy jest nieopublikowany raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący tak zwanych wyborów kopertowych z 10 maja 2020 roku, które ostatecznie się nie odbyły. Raport - zdaniem dziennikarzy Onetu - ma być obciążający dla premiera Mateusza Morawieckiego. Dlatego prawnicy i opozycja dopatrują się odwetu premiera, ale CBA tłumaczy, że przeszukanie nieruchomości syna Banasia było rutynowym działaniem. Prezes NIK-u zapowiedział, że raport o odpowiedzialności za wybory kopertowe ma zostać opublikowany 18 maja.

W czasie majówki w Polskę wyjadą mobilne punkty szczepień

W Polsce trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19. W czwartek pierwszą dawkę preparatu firmy AstraZeneka przyjął minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego szczepienie odbyło się w punkcie na Stadionie Narodowym w Warszawie. - Poczekam trochę na drugą dawkę, ale to poczucie ulgi i stres jest troszeczkę mniejszy - przyznał szef resortu zdrowia. Do tej pory zaszczepiono w Polsce niecałe dziewięć procent dorosłej populacji, dlatego rząd planuje dużą akcję promocyjną. W majówkę w każdym mieście wojewódzkim pojawią się mobilne punkty, gdzie zaszczepić będzie się mogła każda osoba, która ma skierowanie.

"To przypomina mi czasy bolszewickie". Prezes NIK ostro o działaniach CBA

W środę agenci CBA przeszukali nieruchomość syna Mariana Banasia. Prezes NIK skrytykował te działania - powiedział, że przywodzą mu na myśl "czasy bolszewickie". Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, oświadczył, że przeszukanie było jednym z działań podjętych w związku ze śledztwem dotyczącym oświadczeń majątkowych "osoby pełniącej funkcje publiczne". W tle sprawy jest nieopublikowany jeszcze raport NIK-u o organizacji tak zwanych wyborów kopertowych, który ma być obciążający dla premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak Polacy oceniają promowanie szczepień przez rząd? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 w Polsce wciąż przybywa. Jednak do uzyskania odporności populacyjnej - jak szacują eksperci - brakuje jeszcze około 20 milionów zaszczepionych. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 49 procent respondentów pozytywnie ocenia promowanie szczepień przeciw COVID-19 przez rząd i podległe mu jednostki. Odmiennego zdania jest 41 procent pytanych.

"Brak jakiegokolwiek liczenia się z tym, jak działalność Trybunału jest odbierana"

Trybunał Konstytucyjny zajmował się w środę wnioskiem w sprawie wykonywania środków tymczasowych unijnego trybunału, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Po południu zdecydował o odroczeniu rozprawy do 13 maja. Przewodniczącą składu orzekającego jest znana z antyunijnch poglądów była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Babcia Kasia uniewinniona. "Będę nadal protestować"

Katarzyna Augustynek, znana jako Babcia Kasia, została uniewinniona od zarzutu znieważenia policjantów i naruszeniach ich nietykalności cielesnej. Sąd rejonowy nie znalazł dowodów na winę kobiety. Została zatrzymana przed Sądem Najwyższym 21 kwietnia podczas demonstracji w obronie sędziego Igora Tulei.

Ciężarna 35-latka zachorowała na COVID-19 tak ciężko, że musiała być pod ECMO

Koronawirus zagroził życiu jej i jej nienarodzonego dziecka. ECMO uratowało oboje. Ciężarna 35-latka w Wielką Sobotę trafiła do szpitala w Lublinie w stanie krytycznym. Dziś jest ozdrowieńcem. Nie wie, jak się zakaziła koronawirusem, ale zachorowała tak ciężko, że jej płuca przestały prawidłowo pracować. Teraz czeka na pomyślne rozwiązanie ciąży.

Prognoza pogody na czwartek 29 kwietnia

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 5-10 mm, przemieszczającymi się z zachodu na wschód. Na Pomorzu Zachodnim po południu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej do 18 stopni Celsjusza w centrum kraju oraz na południowym-zachodzie i południu. Wiatr południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach osiągający prędkość do 70 km/h.

Rządowy plan odmrażania dla sportu i kultury

Od pierwszego maja otwarte mogą być wszystkie obiekty sportowe - na świeżym powietrzu i w budynkach oraz baseny dla grup dzieci i młodzieży. Pod koniec miesiąca będziemy mogli iść na siłownie i do klubu fitness, ale też do kina, teatru czy galerii sztuki.

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie TSUE do 13 maja

Trybunał Konstytucyjny w składzie pod przewodnictwem Krystyny Pawłowicz rozpoczął w środę posiedzenie w sprawie środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących sądownictwa w Polsce. Jednocześnie odroczył rozprawę do 13 maja - na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Kontrowersję budzi fakt obecności w składzie orzekającym Krystyny Pawłowicz, której krytyczne poglądy na temat Unii są znane jeszcze z czasów, gdy była posłanką Prawa i Sprawiedliwości.

Komentarze po spotkaniu premiera z Lewicą

Lewica spotkała się z premierem w sprawie unijnych pieniędzy. Potem premier poinformował, że pieniądze będą pochodziły od rządu - nie wspominając o spotkaniu z Lewicą. Koalicja Obywatelska Lewicę oskarża o zdradę i wytyka wizerunkowy błąd.