Prezydent Duda przedstawił polskie cele klimatyczne. "Zamierzamy zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny"

23.04 | Prezydent Duda przedstawił polskie cele klimatyczne. "Zamierzamy zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny"tvn24

Światowi przywódcy zabrali głos podczas szczytu klimatycznego i przedstawili swoje plany dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla i inwestycji w transformację energetyczną. Jednym z przemawiających był Andrzej Duda.

Po długiej liście konkretów i deklaracji ze strony światowych przywódców, którzy mówili wprost - kiedy i o ile obetną emisje dwutlenku węgla i ile zainwestują w transformację energetyczną, przyszedł czas na Andrzeja Dudę.

- W Polsce, w ciągu najbliższych dwóch dekad, zamierzamy zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 procent w roku 2040 – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Eksperci odpowiadają, że w wypowiedzi prezydenta nie usłyszeliśmy nic nowego.

- Mówił (prezydent – przyp. red.) o roku 2040, czyli tak naprawdę w ogóle nie mówił na temat. Nie najbliższe 20 lat, a najbliższe 10 lat będzie naprawdę kluczowe dla losów świata. Są jakieś granice mówienia, że czarne jest białe, a białe jest czarne, ale prezydent wzniósł się na naprawdę nowy poziom – komentuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Andrzej Duda na szczycie pochwalił się tym, że rząd po negocjacjach z górnikami zapowiada, że będziemy kopać jeszcze kilkadziesiąt lat.

- Udało nam się porozumieć, uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049 – poinformował Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

Jest to zgodne z tym, co od lat politycy mówią na spotkaniach z górnikami. Andrzej Duda wielokrotnie w swoich wypowiedziach podkreślał, jak istotną gałęzią gospodarki w Polsce jest wydobywanie węgla.

- Jest dokładnie na odwrót. Węgla nie jest dużo, bo zasoby węgla, które nadają się do wydobycia, drastycznie w Polsce maleją. My ten węgiel importujemy z całego świata. Importujemy go głównie z Rosji –mówił w cyklu "Rozmowy o końcu świata" Marek Józefiak.

Właśnie dlatego Polska nazywana jest w Unii "największym hamulcowym" w kwestiach klimatycznych.

"Fakt, że wciąż o tym dyskutujemy, jest hańbą"

- Jest rok 2021. Sam fakt, że wciąż o tym dyskutujemy, jest hańbą, tym bardziej że nadal bezpośrednio lub pośrednio dotujemy paliwa kopalne z pieniędzy podatników – uważa Greta Thunberg, aktywistka klimatyczna.

Już teraz zdajemy sobie sprawę, jak mógłby wyglądać świat, w którym nie eksploatujemy planety ponad jej możliwości. Gdzie energia pochodzi ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu nie emitujemy miliardów ton dwutlenku węgla do atmosfery. Świat, gdzie natura może się odradzać, a my nie słyszymy co chwilę o wymieraniu kolejnych gatunków.

Filmy zrealizowane przez właściciela TVN Discovery specjalnie na światowy szczyt klimatyczny, które poprzedzały wystąpienia prezydenta Stanów Zjednoczonych, dobitnie pokazują, że to ostatni moment na zmiany.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS