Najnowsze

Najnowsze

Ruszyło wyburzanie wież elektrowni w Ostrołęce. Budowa kosztowała ponad miliard złotych

To miała być ostatnia elektrownia węglowa w Polsce i w Europie. Budowa pochłonęła ponad miliard złotych, a teraz miliony pójdą na jej zburzenie. W Ostrołęce nie powstanie jednak blok węglowy, a gazowo-parowy. Rozbiórka elementów już się rozpoczęła. Nie kończą się jednak pytania: po co forsowano budowę na przekór światowym trendom, wbrew protestom ekologów i pomimo sprzeciwu opozycji.

"Panie Kaczyński, panie Orban, na pewno nie zgodzimy się na homofobiczną krucjatę"

W środę w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat rezolucji w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej "strefą wolności LGBTIQ". Europosłowie podkreślają, że nie ma zgody na homofobię, dyskryminację ani wykluczenie. Nie kryją również do kogo kierowany jest ten sprzeciw - nazwa rezolucji to wprost reakcja na uchwały stu polskich samorządów, które ogłaszały się "strefą wolną od ideologii LGBT".

"Dziękuję Państwu, że jesteście z nami". Laureaci Telekamer mówią o wdzięczności wobec widzów

W środę odbyła się gala rozdania Telekamer. Piotr Kraśko, prowadzący "Fakty" TVN, został laureatem w kategorii Prezenter informacji. Bartek Jędrzejak z "Dzień Dobry TVN" otrzymał statuetkę w kategorii Prezenter pogody, a Przemek Kossakowski w kategorii Osobowość telewizyjna. Z kolei produkcja "BrzydUla 2" została uznana za Najlepszy serial. Małgorzata Socha zwyciężyła w kategorii Aktorka, a Maciej Stuhr otrzymał statuetkę w kategorii Aktor. Tytuł Człowieka Roku kapituła Telekamer przyznała tenisistce Idze Świątek.

"Unia Europejska to nie jest bankomat". Padały przykłady z Polski i Węgier

Unia Europejska to nie jest bankomat - po raz kolejny słychać z Parlamentu Europejskiego, i po raz kolejny te słowa padają w kontekście Polski. Czwartkowa debata w Brukseli na temat praworządności jest jasnym sygnałem, że presja powiązania mechanizmu warunkowości z unijnym budżetem jest coraz większa i nie zmienią tego pełne oburzenia wystąpienia europosłów PiS.

Ruszyła rejestracja na szczepienia dla kolejnej grupy osób

W czwartek Europejska Agencja Leków zarekomendowała warunkowe pozwolenie na wprowadzenie na unijny rynek szczepionki koncernu Johnson & Johnson. Zielone światło dla preparatu jest kolejnym krokiem w walce z trzecią falą pandemii COVID-19. Z kolei polski rząd wprowadza zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Od czwartku na szczepienie przeciwko COVID-19 mogą zapisać się wszystkie chętne osoby z rocznika 1952.

Kolejne dwa regiony objęte dodatkowymi obostrzeniami

Trzecia fala pandemii wciąż wzbiera. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 21 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. - Materializuje się czarny scenariusz - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski i rozszerza częściowy lockdown. Od poniedziałku 15 marca zaostrzone restrykcje będą obowiązywać w dwóch kolejnych województwach: mazowieckim i lubuskim.

"Jak Niemcy sobie poradzili z pierwszą falą, kompletnie pogubili się w drugiej i trzeciej"

- Ta akcja wystartowała bardzo szybko i została przeprowadzona bardzo sprawnie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmanna, komentując akcję szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu. - W Niemczech nie jest dobrze. Jak Niemcy sobie poradzili z pierwszą falą, kompletnie pogubili się w drugiej i trzeciej, z którą mamy obecnie do czynienia - ocenił Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - To przypomina akcję w stylu "wszystkie ręce na pokład" i tak się faktycznie dzieje - powiedział o akcji szczepień w USA Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie.

Dwie ważne debaty o Polsce. Chodzi o naruszania wolności mediów i osób LGBTIQ

Czarne ekrany telewizorów i komputerów, a także czarne pierwsze strony gazet, zrobiły wrażenie w Europie i zwróciły uwagę na zagrożenie wolności słowa i mediów w Polsce. W Parlamencie Europejskim odbyły się dziś dwie ważne debaty. Jedna była poświęcona "rządowym próbom uciszenia wolnych mediów w Polsce, na Węgrzech i w Słowenii", a druga - rezolucji o ogłoszeniu Unii Europejskiej "strefą wolności osób LGBTIQ".

Chłopca z przedszkola odebrał dziadek jego kolegi

80-letni dziadek odebrał z przedszkola 4-letniego wnuczka. Zabrał go do domu, nakarmił i włączył bajkę. Minęło sporo czasu, zanim zorientował się, że to nie jest jego wnuczek. Przedszkolanki były szybsze i powiadomiły policję, że doszło do pomyłki - koniec końców niegroźnej.

Piotr Żyła przywitany jak bohater po powrocie do Wisły

Wspominał, jak mistrz Adam Małysz lata temu był witany w Wiśle i miał "przerąbane, bo musiał gadać". Teraz gadać musiał mistrz Piotr Żyła, bo w środę wrócił do Wisły ze złotym i brązowym medalem z Oberstdorfu. Może też miał "przerąbane", ale Polska kocha, jak Żyła najpierw skacze, a później gada.

Prognoza pogody na czwartek 11 marca

W czwartek od zachodu postępujący wzrost zachmurzenia do dużego. Opady śniegu (miejscami krótkotrwale intensywne: 2-4 cm na 20 min) przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz (lokalnie do 10 mm). Temperatura maksymalna od -2 stopni Celsjusza na Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej i 8 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 40-70 km/h, południowy. W strefie brzegowej porywy wiatru okresami mogą przekraczać 80 km/h prędkości. Przejściowo zjawiska fenowe.

Po spotkaniu Zjednoczonej Prawicy. Rozmowy o "Nowym Ładzie"

Prawica wciąż niezjednoczona w kwestii Funduszu Odbudowy. Solidarna Polska wciąż jest na "nie". I nie zmieniło tego wtorkowe spotkanie koalicjantów. - Miało dojść do pewnego zbliżenia stanowisk - ale tylko w kwestii "Nowego Ładu". Rozmowy trwają. Planowane jest kolejne spotkanie, raczej w wąskim gronie. Bo na proponowane przez opozycję nadzwyczajne posiedzenie Sejmu na razie zgody nie ma.

Trzecia fala paraliżuje pracę szpitali

Gdański szpital tymczasowy w kilka godzin przestał przyjmować pacjentów. Powód? Brak wolnych łóżek. Będzie ich więcej, ale to problemu nie rozwiązuje, bo trzecia fala paraliżuje prace szpitali. Nie tylko na Pomorzu. W Szczytnie zatrudnią medyków od zaraz, bo przyda się każda para rąk. Nawet tam, gdzie pandemia nie przyspieszyła - tak jak na Pomorzu czy Warmii i Mazurach - trudno mówić o sytuacji pod kontrolą. W Krakowie słychać, że fala pandemii to jedno, ale trzeba też walczyć z tsunami niecovidowych pacjentów.

Policjanci z poznańskiego Archiwum X rozwikłali zagadkę zbrodni w lesie w Mikuszewie

Po blisko 27 latach sprawiedliwości może wreszcie stanie się zadość. Policjanci z poznańskiego Archiwum X rozwikłali zagadkę zbrodni w lesie w Mikuszewie pod Wrześnią. W kwietniu 1994 roku znaleziono tam zwłoki młodej kobiety. Wtedy sprawcy nie ustalono, śledztwo zostało umorzone. Ale zebrane dowody zostały. Dzięki nowoczesnym metodom ponownie je przebadano i jest akt oskarżenia.

Będzie kolejny kandydat na RPO. To znów aktywny polityk

Trzy podejścia już były i nie ma żadnej gwarancji, że tym razem się uda. Rusza kolejna odsłona batalii o wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest nowy termin zgłaszania kandydatów - do 19 marca. Jest również nowy kandydat. PiS znowu ma wystawić aktywnego polityka. Poseł Bartłomiej Wróblewski był przedstawicielem wnioskodawców do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Opozycja szuka wspólnego kandydata.

Rośnie liczba zakażeń. Szpitale stoją przed poważnym wyzwaniem

Liczba zakażeń rośnie, ale resort zdrowia przekonuje, że dynamika spowalnia. Co nie zmienia faktu, że szczyt trzeciej fali dopiero przed nami. Szpitale już teraz stają przed poważnymi wyzwaniami. Czy wystarczy miejsc i personelu do opieki? Czy rzeczywiście przyspieszy program szczepień?

"Rodzina królewska stanowi pewną nadrzędną wartość dla Brytyjczyków"

Jest pierwsza oficjalna reakcja Pałacu Buckingham na głośny wywiad, jakiego udzielili Meghan i Harry. "Cała rodzina ze smutkiem dowiedziała się, jak trudne były ostatnie lata dla Harry'ego i Meghan" - można przeczytać w oświadczeniu. O wywiadzie pary książęcej oraz o jego skutkach dla rodziny królewskiej rozmawiali w "Faktach o Świecie" TVN24 BS Cezary Michalski z "Newsweeka", Dominika Grodowska z the Protocol School of Poland oraz Maciej Czajkowski, były dziennikarz BBC.

Burza po zaleceniu NFZ. "Rząd po raz kolejny wywiesza białą flagę"

Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom, by ograniczyć do niezbędnego minimum lub zawiesić planowe zabiegi. Nie dotyczy to między innymi onkologii. Chodzi o to, by jak najwięcej miejsc w szpitalach było dla pacjentów covidowych. Trzecia fala zachorowań na COVID-19 rośnie. Opozycja żąda zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu i informacji premiera o stanie systemu ochrony zdrowia.