Polscy lekarze ruszyli z misją humanitarną do Afryki. "Oni operują wiertarką ze sklepu"

Polscy lekarze ruszyli z misją humanitarną do Afryki. "Oni operują wiertarką ze sklepu"Bartłomiej Osadnik | archiwum prywatne

Trzech polskich lekarzy pojechało do Afryki z pomocą humanitarną. Misja ma związek z erupcją wulkanu Nyiragongo, do której doszło niemal tydzień temu we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Lekarze między innymi zawieźli do szpitala podstawowy sprzęt medyczny, który niezbędny jest do operacji ortopedycznych.

Miasto Rubavu w Rwandzie nagle opuściło 140 tysięcy osób. Podobnie jest w pobliskim mieście Goma, tuż za granicą, w Demokratycznej Republice Konga, które opuściło czterysta tysięcy ludzi. Ujęcia opustoszałych miejscowości nagrał doktor Bartłomiej Osadnik, które udostępnił redakcji "Faktów" TVN.

- Sama granica jest zamknięta (...). Tam nie ma nikogo na granicy, z tym, że oni (mieszkańcy - przyp.red.) przechodzą łąkami, polami, górami, ale o tym się oficjalnie nie mówi - informuje Bartłomiej Osadnik z Fundacji Afriquia.

Ucieczki mieszkańców związane są z erupcjami wulkanicznymi. Duża część Gomy została zalana lawą. Istnieje także ryzyko, że dojdzie do kolejnej eksplozji pod wielkim jeziorem Kiwu.

- Ono jest między Rwandą i Kongiem, ma około 100 na 50 kilometrów - wyjaśnia Bartłomiej Osadnik. - Jezioro specyficzne, jedno z nielicznych na świecie, które, niestety, stwarza zagrożenie wydzielania dwutlenku węgla i metanu - dodaje doktor.

"Sprzęt z Polski pomoże nam leczyć"

Trzech polskich lekarzy pojechało z misją w rejon na północ od jeziora Kivu, gdzie doszło do katastrofy humanitarnej. Zawieźli do Ruhengeri, do najbliższego działającego szpitala, położonego 50 kilometrów od Rubavu, podstawowy sprzęt medyczny do składania kości.

- Oni po prostu nic nie mają na półkach, to jest tragedia. Oni operują wiertarką ze sklepu. Nie wiem, jak oni to robią - relacjonuje Osadnik.

Nowy sprzęt przekazany do szpitala w Rwandzie pochodzi z polskich placówek. U nas nie mógł być wykorzystany z powodów formalnych.

- Sprzęt z Polski pomoże nam leczyć złamania u pacjentów i poprawić nad nimi opiekę - mówi dr Emile Turatsinze, kierownik Oddziału Ortopedii Szpitala w Ruhengeri.

Doktor Bartłomiej Osadnik prowadzi Fundację Afriquia, która od lat pomaga Rwandyjczykom. W zeszłym roku zorganizował przyjazd do Polski Seraphine, której historię opowiedzieliśmy w "Faktach" TVN. Lekarze z Otwocka uratowali jej nogę, w Rwandzie Seraphine groziła amputacja. Pacjentka w trakcie leczenia szybko nauczyła się języka polskiego.

Seraphine już wróciła do domu. Rwanda to 12-milionowy kraj w środkowowschodniej Afryce, w którym pracuje 20 ortopedów i czterech chirurgów naczyniowych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Bartłomiej Osadnik | archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS