Najnowsze

Najnowsze

Łukaszenka o Polakach: dostaną po mordzie i to bardzo mocno

Alaksandr Łukaszenka na naradzie zażądał od ministrów propozycji w sprawie, jak to nazwał, proaktywnej polityki wobec Polski. W przeszłości przywódca białoruskiego reżimu najpierw straszył Białorusinów, że Warszawa chce zaanektować Grodzieńszczyznę i gromadzi wojska przy granicy. Potem zaczął prześladować polską mniejszość i zapowiedział, że zostanie poruszona kwestia traktowania białoruskiej mniejszości w Polsce w okresie międzywojennym.

Prognoza pogody na czwartek 8 kwietnia

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, a także przelotne opady deszczu ze śniegiem do 3 mm i mokrego śniegu do 1-3 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na wschodzie do 8 stopni Celsjusza na krańcach zachodnich. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h.

Przedterminowe wybory? Kaczyński o skali napięć w Zjednoczonej Prawicy

Będą przyspieszone wybory? - Nie prognozuje, ale nie wykluczam - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" i wyznaje: mamy napięcia w koalicji. Wśród punktów spornych kwestia funduszu odbudowy. Solidarna Polska, której liderem jest Zbigniew nie raz mówiła, że w Sejmie zagłosuje przeciw przepisom. - Nadzieje na rozsądek Solidarnej Polski mogą okazać się płonne - przyznaje Kaczyński i ostrzega: jeśli przegramy głosowanie, to Zjednoczona Prawica nie przetrwa.

Jest decyzja sądu w sprawie respiratorów od byłego handlarza bronią. "To na pewno nie kończy sprawy"

Ministerstwo Zdrowia bliżej odzyskania pieniędzy za respiratory, które kupiło w ubiegłym roku od byłego handlarza bronią. Sąd wydał prawomocny nakaz zapłaty. Chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych. Firma E&K należąca do Andrzeja Izdebskiego umowę zrealizowała częściowo, z 1200 zamówionych respiratorów dostarczyła 200 - bez gwarancji, bez części zamiennych, bez serwisu, a nawet bez przewodów do podłączenia pacjenta.

"Nie ma nic bez lekarza, bez diagnosty, bez farmaceuty". Protest medyków w Warszawie

W środę przed siedzibą resortu zdrowia protestowali przedstawiciele zawodów medycznych. Manifestacja medyków została zorganizowana w szczególnym dniu, bo 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Ochrony Zdrowia oraz Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia. Pielęgniarki i lekarze domagają się poprawy warunków pracy oraz podwyżki płac. Protest był symboliczny, bo - jak mówiła jedna z pielęgniarek - poczucie odpowiedzialności nakazało medykom pozostać w miejscach pracy.

Rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia

Rząd poinformował o przedłużeniu obostrzeń w całym kraju. Do 18 kwietnia zamknięte będą galerie handlowe, siłownie, kina, teatry, zakłady fryzjerskie, przedszkola i szkoły. Minister zdrowia Adam Niedzielski ma nadzieje, że najmłodsi uczniowie wrócą do szkół jeszcze w tym miesiącu, ale wiele zależy od poświątecznych zachorowań - ich pełen obraz ma być znany w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę 14910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 638 zakażonych osób.

"Pandemia jest egzaminem dla naszej dojrzałości"

Pandemia wywróciła życie większości osób do góry nogami. Jak ten ostatni rok wpłynął na wzorce naszych zachowań? - Te nasze indywidualne wybory idą w zupełnie innym kierunku w zależności od tego, w którym miejscu się znajdujemy: czy jesteśmy przed chorobą, czy po chorobie, czy po śmierci kogoś bliskiego - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Tomasz Sobierajski socjolog, wakcynolog społeczny. Zdaniem dr Heleny Chmielewskiej-Szlajfer, socjolożki z Akademii Leona Koźmińskiego, wynika to z tego, że społeczeństwo otrzymuje sprzeczne informacje. - Ludzie nie traktują restrykcji poważnie, bo dlaczego mieliby je traktować poważnie, jeżeli w galerii handlowej nie wolno przebywać, a w kościele wolno przebywać. To jest po prostu nielogiczne - stwierdziła. Psycholog i socjolog dr Joanna Heidtman zwróciła uwagę, że ludzie zaczynają minimalizować ryzyko i je lekceważyć. - Jako ludzie nie jesteśmy jednostkami racjonalnymi, a racjonalizującymi - podsumowała Heidtman.

Burza wokół szczepień w Rzeszowie. "Nie ma przypadków"

Pojawiają się kolejne informacje dotyczące szczepień w Rzeszowie. Kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia mówi o nieuprawnionych szczepieniach i zapowiada kontrolę, w odpowiedzi słyszy: proszę nas nie czołgać, tylko wynagrodzić nam 10 tysięcy szczepionek, które zaoszczędziliśmy dla ministerstwa i dla NFZ-tu. Opozycja pyta: skąd szczepienia poza planem i czy ma to związek ze zbliżającymi się wyborami w mieście.

Odziały covidowe coraz bardziej zapełnione. "Sytuacja jest poważna"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 8245 nowych zakażeniach SARS-COV-2. To o wiele mniej niż 30000, ale w trakcie świąt wykonywano dużo mniej testów. Dopiero w czwartek będą miarodajne dane. Lekarze apelują, żeby po okresie świątecznym szczególną uwagę zwracać na stan dzieci, którym może grozić PIMS.

Warszawa szykuje punkty masowych szczepień

Do końca kwietnia zaszczepione mają być wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, a kolejne dwa miliony szczepionek już są transportowane do Polski. Rząd we współpracy z samorządami przygotowuje kolejne punkty masowych szczepień. W Warszawie zaszczepić się będzie można na stadionie Legii, przy stacjach metra i w halach sportowych.

Prognoza pogody na środę 7 kwietnia

W środę zachmurzenie będzie zmienne. W kraju wystąpią przelotne opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 6 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie zachodni.

"W Polsce co roku do śmietników trafia prawie pięć milionów ton jedzenia"

Podczas świąt zawartość lodówki często jest większa niż nasz apetyt i możliwości. Co roku wraca dylemat - co zrobić z jedzeniem. Badania pokazują, że wciąż kupujemy dużo za dużo, i że wciąż żywność ląduje w koszach. By tak się nie stało - świątecznymi rarytasami można się podzielić, albo dać im nową, równie pyszną, kulinarną formę.

Sytuacja epidemiczna kraju wciąż jest bardzo trudna

W poświątecznych danych jest mniej nowych potwierdzonych przypadków zakażeń, bo przeprowadzono mniej testów. Obraz pandemii widać jednak w szpitalach. W ilości zajętych łóżek i respiratorów. Wciąż bardzo trudna sytuacja jest na Śląsku. Zajętych jest niemal 90 procent łóżek covidowych. Pacjenci wciąż przewożeni są do innych województw.

"Samotność dotknęła w zasadzie nas wszystkich"

Samotność w czasie pandemii najbardziej doświadcza seniorów. Najnowsze badania pokazują, że obok koronawirusa rozprzestrzenia się druga, mniej widoczna epidemia - samotności i strachu. Co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka sam. Coraz więcej z nich ma objawy depresji.

Lekarze obawiają się fali zachorowań na pocovidowy zespół zapalny u dzieci

Koronawirus jest groźny także dla najmłodszych. Jeśli nie samo zakażenie, to groźne jest to, co dzieje się później. Przybywa dzieci cierpiących na pocovidowy zespół zapalny (PIMS). Zaczyna się od wysokiej gorączki. Najbardziej zagrożone jest serce. Potrzebna jest opieka specjalistów. Lekarze apelują do rodziców - obserwujmy dzieci, reagujmy na niepokojące objawy.

Szczepienia bez rejestracji w Rzeszowie. "To się nijak ma z harmonogramem"

Szczepienie bez rejestracji - tak było w Rzeszowie. Tylko w Wielką Sobotę szczepionkę miało dostać nawet 5000 osób. Prezes placówki medycznej tłumaczy, że nie chciał, by żadna dawka trafiła do kosza. Opozycja pyta - skąd szczepienia poza planem i czy ma to związek z wyborami w mieście. Minister Dworczyk zapewnia, że nie ma mowy o szczególnym traktowaniu.

Rząd zapowiada przyspieszenie tempa szczepień

We wtorek resort zdrowia poinformował o 8245 nowych zakażeniach koronawirusem. Martwić może wzrost liczby zajętych łóżek. W szpitalach jest najwięcej covidowych pacjentów od początku pandemii. Rząd zapowiada przyspieszenie szczepień i zapewnia, że w tej chwili jest jeszcze około 900 tysięcy wolnych terminów na kwiecień.

"Mam nadzieję, że nie jest to forma przekupstwa wyborczego"

5 kwietnia można było odnieść wrażenie, że Rzeszów stał się polską stolicą szczepień. Pojawiły się dane, z których wynikało, że pierwszą dawkę przyjęło tam niemal 50 procent mieszkańców. Minister Dworczyk tłumaczył, że to dlatego, że raportowane tam są dane nie tylko z miasta, ale i województwa. Co do tego mają wybory?