Najnowsze

Najnowsze

Badania przesiewowe pod kątem SMA ruszyły w kolejnym województwie. W przyszłym roku mają objąć całą Polskę

Przesiewowe badanie noworodków pod kątem rdzeniowego zaniku mięśni ruszyło w województwie zachodniopomorskim. Jak wyjaśniają lekarze, szybie wykrycie SMA może pomóc w skutecznym leczeniu. Chorobę można leczyć za pomocą trzech rodzajów terapii. W Polsce refundowana jest tylko jedna z nich - lekiem Spinraza, ale trwają negocjację, by refundowana była również terapia genowa.

Opublikowano niepokojące wyniki badań. Wzrosła temperatura wody w Wiśle

Z ogłoszonych właśnie wyników badań wynika, że w ciągu 30 lat temperatura wody w Wiśle wzrosła o blisko dwa stopnie Celsjusza. Jednym z powodów jest działalność elektrowni, które pobierają do chłodzenia wodę z rzek, a potem tę wodę zrzucają do rzeki już cieplejszą. Jeśli woda jest zbyt gorąca, to elektrownia powinna wnieść stosowną opłatę. Jak to wygląda w praktyce?

Prognoza pogody na niedzielę 29 sierpnia

W niedzielę zachmurzenie będzie duże z niewielkimi przejaśnieniami. W Karkonoszach i na Śląsku pojawią się burze z opadami i porywami wiatru do 60-80 kilometrów na godzinę. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, przeważnie północno-wschodni.

Mieszkańcy wsi Suchy Bór ruszyli z pomocą dla ewakuowanych z Afganistanu

Z Afganistanu do otoczonej lasami opolskiej wsi Suchy Bór. 70 uchodźców po ewakuacji z Kabulu nie ma nic, z pomocą więc ruszyły setki osób. Mieszkańcy organizują wsparcie, przynoszą ubrania, środki higieny, pieluchy, mleko dla niemowląt. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Suchy Bór zorganizowało również zbiórkę na rzecz uchodźców z Afganistanu.

Terapia genowa szansą dla dzieci chorych na SMA. Trwają zbiórki dla Adelki, Amelki i Mai

Ponad 9 milionów złotych to kwota, którą próbują uzbierać rodzice dzieci chorych na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Tyle kosztuje nowoczesna terapia genowa, która w Polsce nie jest refundowana. Polega ona na jednorazowym wlewie dożylnym leku. Jednak z terapią nie można zwlekać - lek musi zostać podany zanim waga dziecka przekroczy 13,5 kilograma. Dlatego w zbiórkę dla Adelki, Amelki czy Mai włączyli się piosenkarze, artyści, przedsiębiorcy, ale też zwykli ludzie, którzy poświęcili swój czas i zaangażowanie, żeby zachęcić do wpłacenia pieniędzy.

Tak na antenie TVN24 i TVN przedstawiamy sytuację na polsko-białoruskiej granicy

Na granicy polsko-białoruskiej dziennikarze TVN i TVN24 są od trzech tygodni. 24 godziny na dobę, bez przerwy, śledzą i analizują to, co dzieje się z migrantami koczującymi w chłodzie, a od piątku i w błocie. Dziennikarze zadają pytania i informują, jakie w tej sprawie jest stanowisko polskiego rządu i unijnych dyplomatów. Widząc dramat tych ludzi, nie sposób nie pytać też o warunki, w których koczują. Nie sposób nie mówić, że są zakładnikami wojny hybrydowej reżimu białoruskiego dyktatora. I nie sposób zgodzić się z oskarżeniami wiceszefa polskiej dyplomacji Pawła Jabłońskiego, że dziennikarze stoją po stronie Łukaszenki. Obowiązkiem dziennikarzy jest pytać, a prawem widzów wiedzieć, co się dzieje na granicy oraz co polski rząd zrobił, by temu zapobiec.

Dla kogo trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Minister zdrowia wyjaśnia

Rada Medyczna przy premierze akceptuje dopuszczenie trzeciej dawki szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z zaburzeniami odporności. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że kwalifikacja do szczepienia będzie mieć każdorazowo charakter indywidualny - po konsultacji lekarskiej. Jednocześnie w Polsce wciąż spada zainteresowanie szczepieniami, a lekarze alarmują, że pacjenci, którzy trafiają do szpitali z COVID-19, to przede wszystkim osoby niezaszczepione.

Platforma Obywatelska zażegnała spory? "Nie ma żadnego konfliktu"

W Olsztynie w piątek rozpoczął się Campus Polska Przyszłości. Jednym z punktów programu była wspólna debata Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska, podczas której odpowiadali na pytania publiczności. Pojawiają się więc pytania, czy wspólne wystąpienie liderów oznacza zażegnanie sporów w Platformie Obywatelskiej.

Prognoza pogody na sobotę 28 sierpnia

W sobotę zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami i opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej, 17 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Podlasiu do 21 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr przeważnie słaby, miejscami umiarkowany, zmienny - z przewagą zachodniego. Ciśnienie waha się.

"Zauważyli mnie w rzece. Machałem rękoma i wołałem ich". "Jasiek" o ewakuacji z Kabulu

Mimo chaosu po czwartkowym zamachu i mimo ciągłego zagrożenia, samoloty ewakuacyjne latają do i z Afganistanu regularnie. Ale już bez udziału Polski. Prowadzona przez nasze służby akcja już się zakończyła. Do kraju wrócili żołnierze, którzy wspierali ją na miejscu. Pomogli w bezpiecznym przewiezieniu do Polski 1300 osób. Wśród nich jest "Jasiek" - afgański tłumacz, który współpracował z polskimi służbami.

30 lat temu Pearl Jam wydał album "Ten"

Dokładnie 30 lat temu - 27 sierpnia 1991 roku - swoją pierwszą płytę wydał zespół Pearl Jam. Do dziś album zatytułowany "Ten" pozostaje największym komercyjnym sukcesem grupy i ważnym punktem w rozwoju muzyki grunge'owej. Nurtu, który zrodził się w amerykańskim Seattle i wykreował muzyczne legendy.

Ruszyła pierwsza edycja akcji "Czysty Bałtyk"

Wielkie sprzątanie plaż w Trójmieście i na Półwyspie Helskim. To pierwsza edycja akcji "Czysty Bałtyk". Przez dwa dni każdy, kto chce, może pomóc w zbieraniu śmieci, które turyści pozostawili na brzegu, wydmach czy w lasach. Organizatorem jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które od lat robi porządki w Tatrach na górskich szlakach. W akcji biorą udział między innymi aktorzy i sportowcy.

Samochód uderzył w 18-latkę. Kobieta musiała zapłacić mandat

Groźne zdarzenie na przejściu dla pieszych. Samochód uderzył w przechodzącą przez jezdnię osiemnastolatkę. Piesza na szczęście nie odniosła obrażeń, ale będzie musiała zapłacić mandat. Policja uznała, że kobieta wtargnęła na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Co dalej z ustawą anty-TVN? "Wszystkiego można się spodziewać"

Senacka większość mówi mocne i zdecydowane "nie" dla lex TVN. Grupa 52 senatorów już teraz deklaruje, że nie poprze ustawy, która - jak piszą - łamie podstawowe wartości państwa prawa. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki o zapowiedzi senatorów mówił w czwartek "słusznie". O ewentualnym wecie prezydenta, że "wszystkiego można się spodziewać".

Pytania o stan migrantów na granicy. "Ci ludzie są pozbawieni praw"

Pogarsza się sytuacja migrantów koczujących na granicy z Białorusią. Z informacji przekazanych przez Fundację Ocalenie wynika, że większość osób jest chora, a jedna kobieta potrzebuje pilnej pomocy medycznej. W czwartek do wolontariuszy dotarli na chwilę polscy duchowni. Chcieli migrantom przekazać żywność oraz leki. Nie zostali do nich dopuszczeni przez służby.