Najnowsze

Najnowsze

"40 policjantów, zamiast pilnować bezpieczeństwa Polaków, pilnuje bezpieczeństwa Kaczyńskiego"

Nawet 40 policjantów, na kilku zmianach, i prywatna firma strzegą okolic i domu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Ustalili to i zbadali dziennikarze "Czarno na białym" TVN24. Przez ponad miesiąc obserwowali działania tej służby. Pojawiają się więc pytania, dlaczego za ochronę wicepremiera odpowiadają policjanci i prywatni ochroniarze, a nie tylko agenci Służby Ochrony Państwa. Efekt jest taki, że za bezpieczeństwo wicepremiera i prezesa PiS podatnik płaci potrójnie.

Życzą sobie satysfakcji z pracy i wytrwałości. W środę pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto

Pandemia pokazała, jak ważną grupą zawodową są pielęgniarki. Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie i życie. Zawsze na pierwszym froncie, zawsze blisko chorych, jednak nie zawsze doceniane. W środę 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W przededniu ich święta życzą sobie nawzajem spokojnych dyżurów, satysfakcji z pracy oraz wytrwałości.

"Szczepionek mamy bardzo dużo, a chętnych coraz mniej"

Rząd skraca czas pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionek przeciwko COVID-19. W przypadku Moderny i Pfizera skrócono ten czas z 42 dni do 35 dni, a w przypadku AstraZeneki - z 84 dni do 35 dni. Celem ma być szybsze pełne zaszczepienie jak największej liczby Polaków. Tymczasem w Białymstoku jednemu z punktów szczepień powszechnych grozi zamknięcie, bo nie ma chętnych, a szczepić się można tam od ręki.

"Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące"

W poniedziałek w Rumunii doszło do spotkania państw grupy B9 z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych i Sekretarza Generalnego NATO. Spotkanie miało charakter hybrydowy - prezydenci Polski i Rumunii spotkali się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy brali udział w spotkaniu w formule online.

"W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany"

- W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany, na czele którego stoi pan feudalny i nazywa się Bogdan Święczkowski - tak w "Faktach po Faktach" TVN24 oceniła Katarzyna Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". Prokuratura Krajowa, na której czele stoi Bogdan Święczkowski, żąda od Katarzyny Kwiatkowskiej przeprosin i wpłaty 250 tysięcy złotych na Caritas za wypowiedzi udzielone w innym wywiadzie.

Podatnik potrójnie płaci za ochronę Jarosława Kaczyńskiego. "To jest kuriozum"

Z publicznych pieniędzy idą środki na policję, której kilkudziesięciu funkcjonariuszy pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego, na subwencję dla PiS, z której utrzymywana jest prywatna ochrona prezesa PiS, a także na Służbę Ochrony Państwa, która domu wicepremiera jednak nie pilnuje, choć mogłaby do tego być oddelegowana. Policja twierdzi, że nie pilnuje domu wicepremiera, tylko jest w jego okolicy z innych powodów, aczkolwiek też związanych z osobą Jarosława Kaczyńskiego. Cały Reportaż Piotra Świerczka i Grzegorza Łakomskiego w TVN24 o 20:30 oraz w TVN24 GO.

Kobieta dwa razy złamała zasady izolacji domowej. Usłyszała wyrok skazujący

Karolina L. była zakażona koronawirusem i dwa razy wyszła na zakupy. Złamała zasady izolacji domowej i za to w areszcie spędziła już pięć miesięcy. W poniedziałek kobieta usłyszała wyrok: rok więzienia w zawieszeniu na rok. Prokuratura przeprowadziła drobiazgowe śledztwo. Dzięki monitoringowi ustalono, że Karolina L. miała kontakt z ponad 30 osobami. Dziesięć z tych osób trafiło na kwarantannę i ma dostać od Karoliny L. po 150 złotych zadośćuczynienia.

Prognoza pogody na wtorek 11 maja

We wtorek na ogół słonecznie. Nieco chmur na zachodzie kraju. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 28 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach osiągający prędkość do 40-60 km/h, południowo-wschodni.

"Zastanawiam się, czy reagować"

- Wydaje mi się, że przez wiele lat pan prezydent nie miał większego kłopotu z tym, że jestem Rzecznikiem Praw Obywatelskich - powiedział w TVN24 RPO Adam Bodnar. Skomentował w ten sposób słowa prezydenta, który 4 maja powiedział, że wypowiedzi Bodnara dla AFP były "antypolskie" i z "punktu widzenia polskiego antypaństwowe".

4-letnia dziewczynka zginęła pod kołami ładowarki. Ojciec usłyszał zarzut

W gminie Karsin w niedzielę pod kołami koparko-ładowarki zginęła 4-letnia dziewczynka. Z obecnych ustaleń wynika, że dziecko siedziało razem z ojcem w maszynie. Prawdopodobnie zsunęło się z siedzenia, wypadło z kabiny i wpadło wprost pod koła. Według policji ojciec był w tamtym momencie nietrzeźwy. Usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

Drugie dawki szybciej od 17 maja. Szczepienia na COVID-19 przyspieszają

Rząd zmienia zasady dotyczące czasu oczekiwania na drugą dawkę szczepionki na COVID-19. Wystarczy poczekać pięć tygodni, zarówno w przypadku Pfizera, jaki i Moderny oraz AstraZeneki - ta zasada ma być obowiązująca od 17 maja. Niedługo szczepienia mogą objąć także 16-latków i 17-latków. Ma też ruszyć kampania zachęcająca do szczepienia.

"Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"

21 prezydentów państw członkowskich UE, w tym Andrzej Duda, pozytywnie wypowiedziało się o projekcie europejskim w Dniu Europy, który obchodzony jest 9 maja. To wyjątkowa sytuacja, bo politycy obozu rządzącego o Unii Europejskiej często mówią źle. Spadek zaufania Polaków do UE widać w badaniach Komisji Europejskiej. - Gdyby PiS porządził jeszcze kilka lat i mielibyśmy przeprowadzić referendum, tak jak Wielka Brytania, to obawiałabym się o jego wynik - komentuje posłanka PO Izabela Leszczyna.

"Żyjemy w patologicznym państwie PiS-u"

Reportaż "Superwizjera" TVN opisał działalność Jana L., jednego z najbardziej tajemniczych polskich przestępców. W tej sprawie jest niemal wszystko, co groźne - mafia, kradzieże, przemyt, pranie brudnych pieniędzy i niezliczone przekręty, a do tego mocne powiązania z władzą i praktycznie bezkarność.

Polak drugi w charytatywnym biegu Wings for Life

W Polsce zrobiło się ciepło i słonecznie. To w sam raz, by wziąć udział w dorocznej akcji Wings for Life, w której - biegając - zbieramy pieniądze na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Drugie miejsce na blisko 200 tysięcy uczestników zajął Dariusz Nożyński.

"Żadna alergia nie jest przeszkodą, żeby się szczepić przeciwko COVID-19"

Alergolodzy podkreślają, że alergie nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki na COVID-19. Tylko osoby, które przebyły wstrząs anafilaktyczny, powinny po szczepieniu zostać dłużej na obserwację. W Polsce wykonano już ponad 13 milionów szczepień i zanotowano wstrząsy anafilaktyczne po ich podaniu u zaledwie 32 osób.

Prognoza pogody na poniedziałek 10 maja

W poniedziałek w Polsce będzie słonecznie. Temperatura wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 26 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni.

Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" zawitała do Wejherowa i rusza dalej

Zyskują nowe życie, a poprzedni właściciele pozbywają się kłopotu. Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" to nie tylko lekcja ekologii, ale przede wszystkim sąsiedzkiej pomocy. W ten weekend akcja odbyła się w Wejherowie, ale wkrótce może się odbyć w Redzie i w Gdyni. Pomysłodawczynią akcji jest Henryka Krzywonos-Strycharska, słynna działaczka opozycji w okresie PRL-u.

Lekarze namawiają do profilaktyki onkologicznej. Bezpłatne badania w Łodzi

22 i 29 maja, a także 12 czerwca, w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi będzie można bezpłatnie skorzystać z porad z zakresu nowotworów piersi, jelita grubego, żołądka czy skóry. Kobiety po 50. roku życia będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Nie trzeba mieć skierowania, wystarczy zadzwonić lub wysłać mejla. Z usług tych mogą skorzystać mieszkańcy województwa łódzkiego. W ten sposób łódzcy onkolodzy chcą zachęcić mieszkańców do badań profilaktycznych, bo przez pandemię coraz więcej chorych do lekarza zgłasza się za późno.

Partie opozycyjne "atakują się w sposób wyniszczający"

Po głosowaniu w Sejmie w sprawie udzielenia zgody na ratyfikację unijnego funduszu odbudowy niemal wszystkie ugrupowania parlamentarne tłumaczą się ze swoich działań. PiS tłumaczy, dlaczego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie mógł zabrać głosu podczas dyskusji, PO tłumaczy, dlaczego wstrzymali się od głosu, a Lewica wciąż tłumaczy, dlaczego głosowała z PiS-em.

"Głównym wątkiem reportażu jest bardzo tajemnicza afera"

W reportażu "Mafijny boss i Ministerstwo Finansów" Bertold Kittel przedstawił sylwetkę Jana L. - multimilionera, jednego z najbardziej tajemniczych polskich przestępców, którego nazwisko przewija się w najgłośniejszych aferach ostatnich lat. To historia wielkiej przestępczej fortuny i niejasnych powiązań ze światem polityki. Dziennikarze dotarli do zeznań, z których wynika, że Jan L. pożyczył pieniądze urzędnikom Ministerstwa Finansów na rozkręcenie karuzeli vatowskiej.

Wszyscy pełnoletni Polacy mają już e-skierowania. Wkrótce mogą je dostać nawet młodsi

Każdy dorosły Polak ma już e-skierowanie i może się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19. Ponad 10 milionów osób dostało na razie tylko pierwszą dawkę szczepionki, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi ponad 3 miliony 600 tysięcy. Rząd rozważa objęcie szczepieniami także 16-latków i 17-latków. Tymczasem z Delhi do Warszawy dotarł samolot z trzema ewakuowanymi z Indii zakażonymi osobami - to czeski dyplomata i polski dyplomata z żoną.