Najnowsze

Najnowsze

Długi weekend, a studenci ruszyli do uczelni. Powód? Szczepienia na COVID-19

W całym kraju powoli ruszają szczepienia studentów na uczelniach. Już w piątek zaszczepić się przeciwko COVID-19 mogli między innymi studenci z Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej. W poniedziałek zacznie szczepić studentów Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Także w poniedziałek ruszają szczepienia dzieci i nastolatków w wieku 12-15 lat.

32 lata temu odbyły się wybory czerwcowe. "Solidarność zmieniła Europę"

4 czerwca 1989 roku Polacy poszli do urn. Pomimo ograniczeń narzuconych przez komunistów, opozycja solidarnościowa odniosła ogromny sukces. To był początek końca komunizmu w Europie Środkowej. Z okazji 32. rocznicy tamtych wydarzeń w Warszawie odsłonięto pomnik Solidarności, a w Gdańsku na maszt wciągnięto zrobioną z podarowanych skrawków flagę.

Donald Tusk wróci do krajowej polityki? Ryszard Czarnecki: to nasze marzenie

Szczegółów nie zdradził, ale powiedział, że ma potrzebę przywrócenia ładu demokratycznego i wolnościowego w Polsce. Donald Tusk udzielił wywiadu dla TVN24, który wywołał lawinę komentarzy. - Jestem gotowy zrobić wszystko, aby Platforma nie przeszła do historii - stwierdził przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. Dodał, że chce pomóc odwrócić "niebezpieczny dla Polski bieg spraw". Politycy PO zareagowali na wywiad pozytywnie, a eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki nawet entuzjastycznie.

"Tam zostały moje koty". Białoruskie dzieci marzą o Łukaszence w więzieniu

Na Białorusi strach zmienia człowieka w zaszczute zwierzę - mówią opozycjoniści, którym udało się wyrwać z rąk reżimu Łukaszenki. - Biją ich, znęcają się nad nimi, ich unicestwiają. Mówią im w twarz "jesteś polityczny, więc zdechniesz" - opowiada Swiatłana Cichanouska. Niektórzy Białorusini i ich dzieci znajdują azyl w Polsce.

Prognoza pogody na piątek 4 czerwca

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane. Na Podlasiu i Mazurach przelotny deszcz i burze z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h. Po południu słaby deszcz możliwy także na Nizinie Szczecińskiej. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i północno-wschodni.

"Wiemy, jak to jest jest nie mieć". Specjalna gala sportów walki braci Collins

Collins Charity Fight Night - to były ciosy wyprowadzane w słusznej sprawie. Wszystko po to, by zebrać pieniądze i pomóc potrzebującym. Na ringu mierzyli się ze sobą nie tylko bokserzy, ale też inni sportowcy i celebryci. Swoich sił spróbował między innymi były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Cała gala jest dostępna do obejrzenia w serwisie Player.pl.

W Świeradowie-Zdroju otwarto nową wieżę widokową

Wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie-Zdroju ma 62 metry wysokości. Wejście na górę zajmuje około 20 minut spacerem, a z jej szczytu rozciąga się widok na Góry Izerskie. Władze Świeradowa-Zdroju liczą, że wieża przyciągnie turystów.

Schroniska dla zwierząt poszukują wolontariuszy

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje wolontariuszy. Może zgłaszać się każdy, kto jest pełnoletni, ma trochę wolnego czasu i przede wszystkim kocha zwierzęta. Takich apeli o pomoc jest więcej. Z powodu pandemii schroniska i fundacje opiekujące się zwierzętami nie mogły korzystać z pomocy wolontariuszy. Teraz powoli wracają do normalności, tylko ci, którzy wcześniej chętnie pomagali, nie zawsze wracają.

Trzy działaczki polskiej mniejszości na Białorusi zostały ściągnięte do Polski

Dzięki staraniom polskich władz trzy działaczki mniejszości polskiej na Białorusi znalazły schronienie w Polsce. Szczegóły akcji nie są znane. Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa na Białorusi były prześladowane za działalność opozycyjną, znalazły się w areszcie. Terror białoruskich służb można poznać z ich relacji oraz z nagrań innych opozycjonistów.

Pijany 60-latek bez prawa jazdy wjechał na podwórko, potrącił 11-latka

W środę późnym popołudniem w Radzicach Małych w województwie łódzkim pijany 60-latek wjechał samochodem na podwórko i potrącił 11-latka, ciężko go raniąc. 60-latek nie miał nawet prawa jazdy. Do podobnego incydentu doszło w Osinach pod Opolem. 21-letni kierowca wjechał w dom. Nikomu nic się jednak nie stało.

Sasin, Dworczyk i Kamiński do dymisji? Są wnioski o wota nieufności

Koalicja Obywatelska złożyła w środę wnioski o wotum nieufności wobec trzech ministrów - ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz szefa KPRM i ministra bez teki Michała Dworczyka. Politycy PO twierdzą, że ministrowie powinni ponieść odpowiedzialność polityczną za udział w organizacji tak zwanych wyborów kopertowych. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że działania te były bezprawne i skierowała zawiadomienia do prokuratury.

Sprowadzone do Polski działaczki z Białorusi zabrały głos

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w środę, że 25 maja Irena Biernacka, Maria Tiszkowska, Anna Paniszewa przyjechały do Polski. Trzy polonijne działaczki z Białorusi w środę wystąpiły na konferencji prasowej w Warszawie. Był podziękowanie za wsparcie, łzy i relacja z ostatnich dramatycznych tygodni w białoruskich aresztach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

100 lat temu ulice Tulsy spłynęły krwią. "To był sekret. To było tabu"

W Polsce ta historia jest niemal nieznana, a to tylko jeden przykładów zbrodni wobec Afroamerykanów. Sto lat temu w Tulsie doszło do masakry, w której zamordowano około 300 osób. Joe Biden został we wtorek pierwszym prezydentem USA, który złożył hołd ofiarom i odwiedził miasto. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Premier potwierdza: Janusz Cieszyński wraca do rządu

Janusz Cieszyński zrezygnował ze stanowiska wiceministra zdrowia po skandalu związanym z nieudanym zakupem respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia od byłego handlarza bronią. Teraz wraca do rządu. Premier Mateusz Morawiecki powołał Cieszyńskiego na stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzację. Stanowisko ma objąć 8 czerwca.

Sławomir Nowak musi wpłacić milion złotych poręczenia majątkowego

Sąd apelacyjny zdecydował, że były minister Sławomir Nowak do 18 czerwca ma wpłacić milion złotych poręczenia majątkowego na konto Prokuratury Okręgowej w Warszawie, inaczej wróci do aresztu. 12 kwietnia decyzją warszawskiego sądu okręgowego Nowak wyszedł z aresztu, gdzie przebywał od lipca zeszłego roku. Prokuratura, która zarzuca mu korupcję, chce by wrócił do aresztu bez możliwości poręczenia.

Nowe przepisy przegrywają z nawykami. "Musimy jeszcze długo uważać"

Nowe przepisy drogowe przegrywają z nawykami, ale policja ostrzega, że wkrótce przestanie pouczać i zacznie wlepiać mandaty. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym kierowca ma się zatrzymać, gdy pieszy chce wejść na przejście. Z kolei pieszy ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Ponadto kierowców obowiązuje zakaz tak zwanej jazdy na zderzak.

Prognoza pogody na czwartek 3 czerwca

W czwartek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Na Suwalszczyźnie i Podlasiu wystąpią słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podkarpaciu, 21 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 24 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-wschodni i wschodni będzie słaby i umiarkowany.

Na podlaskiej wsi powstaje "Kraina Dobrej Nadziei"

Na podlaskiej wsi powstaje kompleks, w którym pomoc znajdą bezdomni i ubodzy. Nad projektem czuwa Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei, które w Białymstoku prowadzi największe na Podlasiu schronisko dla bezdomnych. Prace budowlane trwają we wsi Kościuki.