Mieszkania, działki, oszczędności. Ile ma Morawiecki, a ile Szydło?

30.05.2021 | Mieszkania, działki, oszczędności. Ile ma Morawiecki, a ile Szydło?
30.05.2021 | Mieszkania, działki, oszczędności. Ile ma Morawiecki, a ile Szydło?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
30.05.2021 | Mieszkania, działki, oszczędności. Ile ma Morawiecki, a ile Szydło?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Beata Szydło zarobiła w Parlamencie Europejskim blisko pół miliona złotych, z kolei szef rządu Mateusz Morawiecki zgromadził około 4,7 miliona złotych oszczędności. Są nowe oświadczenia majątkowe polityków za 2020 rok, ale wciąż nie ma ustawy dotyczącej ujawnienia majątków rodzin polityków, którą zapowiadał PiS.

Z oświadczenia majątkowego byłej premier Beaty Szydło za 2020 rok wynika, że jej roczna pensja w wyniosła 483 tysiące złotych, a oszczędności to blisko 79 tysięcy złotych i 119 tysięcy euro. Do jej majątku wliczają się też między innymi dwa samochody.

- Ci, którzy są w polityce oswoili się z myślą, że na pewno najlepsze zarobki są w Brukseli - twierdzi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zauważyła to też sama była premier, która w mediach społecznościowych odniosła się do sprawy swojego oświadczenia majątkowego. "Widzę, że w mediach kolejny dzień "szydłologii". Wszyscy europosłowie z Polski i innych krajów zarabiają tyle samo" - napisała na Twitterze Beata Szydło.

Wpis Beaty Szydłotwitter.com/@BeataSzydlo

Oświadczenie szefa rządu

W piątek na stronie internetowej Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów za 2020 rok.

Z oświadczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wynika, że ma on odłożone ponad 140 tysięcy złotych i jest właścicielem jednej trzeciej 150-metrowego domu.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka ma 100 tysięcy złotych oszczędności, ale wspólnie z żoną ma również dom i dwa mieszkania. Lider Lewicy i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty na koncie zgromadził ponad 130 tysięcy złotych i 2000 euro, ale ma też pół domu i mieszkanie.

Na papierze najmniej ma szef Ludowców, bo ledwie trzy i pół tysiąca złotych oszczędności. W swoim oświadczeniu majątkowym wykazał też dwie działki rolne i jedną działkę budowlaną.

Szef partii KORWiN, wchodzącej w skład Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke ewidentnie inwestuje w nieruchomości - ma ich kilka wartych łącznie ponad sześć milionów złotych. Dodatkowo były europoseł ma 9 tysięcy złotych i 17 tysięcy euro oszczędności.

Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego wzbudza największe emocje i wokół niego jest najwięcej pytań.

Szef rządu zgromadził około 4 miliony 700 tysięcy złotych oszczędności. Jest właścicielem domów z działkami za 5 i pół do 6 milionów złotych. Premier ma też mieszkanie za ponad milion złotych oraz działkę rolną o wartości około 200 tysięcy złotych.

- Ustaliliśmy ponadto dziewięć nieruchomości żony pana premiera, pani Iwony Morawieckiej - mówi Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski.

Wirtualna Polska podała niedawno, że szacunkowa wartość majątku premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony wynosi łącznie około 40 milionów złotych. Dziennikarze szacowali to na podstawie wpisów w księgach wieczystych. Szacowali, ponieważ oświadczenie żony premiera nie jest jawne.

Co z majątkami rodzin polityków?

Ujawnienie majątków rodzin polityków zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w maju 2019 roku. - Nie tylko jesteśmy gotowi, ale my z całą pewnością to zrobimy - podkreślał wówczas prezes PiS.

- Ja nie mam prawa ujawniania majątku żony, ale jeśli będzie taka regulacja, to zrobimy to - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Sejm uchwalił ustawę we wrześniu 2019 roku, a Senat nie wniósł poprawek. Ustawa trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecydował się skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Tym samym majątki rodzin polityków, także te przepisane przez samych polityków, dalej są niejawne.

- To jest tak ważka materia, tak istotna materia, że ona powinna być wyjaśniona - zaznacza rzecznik prasowy prezydenta Błażej Spychalski.

- Nie od dziś wiadomo, że Trybunał Konstytucyjny jest przechowalnią niewygodnych dla Prawa i Sprawiedliwości uchwał czy też ustaw - uważa Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictw Ludowego, wicemarszałek Sejmu.

W niedzielę mija 587 dzień niezajęcia się tymi przepisami przez Trybunał Konstytucyjny.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS