Najnowsze

Najnowsze

Zbigniew Ziobro mówi o "wojnie hybrydowej" ze strony Unii Europejskiej

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro ocenia, że mamy do czynienia z procesem "wojny hybrydowej ze strony Unii Europejskiej wymierzonej w polski system prawny i system demokratyczny". Jednak zdaniem wybitnych prawników to minister Ziobro prowadzi działania wrogie wobec fundamentalnych zasad Unii i państwa prawa. Jako przykład podają między innymi nierespektowanie wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Ciało jednej z ofiar wypadku odkryto dopiero na policyjnym parkingu. "Sytuacja, która nie powinna mieć miejsca"

Ciało jednej z ofiar karambolu, do którego doszło w poniedziałek w Cierpicach, odkryto dopiero we wtorek, gdy wrak samochodu stał już na policyjnym parkingu. Na miejscu wypadku poza policją i prokuraturą było jeszcze 10 strażaków i ratownicy medyczni. W związku ze sprawą zawieszonych zostało pięciu funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Sprawdzone produkcje, uwielbiane hity i nowości. Jesienna ramówka TVN Grupa Discovery

W czwartek TVN Grupa Discovery zaprezentowała jesienną ramówkę. Na widzów czekają nowe seriale takie, jak: "Pajęczyna", "Skazana" czy "Receptura". Nie zabraknie kontynuacji popularnych serii - Magdalena Cielecka ponownie wcieli się w rolę mecenas Joanny Chyłki, a Maciej Stuhr znów zagra w serialu "Szadź". Powrócą również wielkie formaty, między innymi "Mam Talent" i "Top Model". Najnowsze produkcje będzie można zobaczyć przed telewizorem, ale także premierowo w serwisie Player.

Prognoza pogody na piątek 27 sierpnia

W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Na zachodzie, południu i wschodzie kraju możliwe burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, 17 stopni Celsjusza w centrum kraju do 20 stopni Celsjusza na Mazowszu, Podlasiu, Warmii, Kujawach i Kaszubach. Wiatr z kierunków południowych, będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Migranci na granicy z Białorusią bez dostępu do czystej wody. Duchowni apelują do władz

Wojsko rozpoczęło w środę budowę płotu na granicy polsko-białoruskiej. Ogrodzenie ma mieć około 180 kilometrów długości i zabezpieczyć lądowy odcinek granicy. Tymczasem wolontariusze wciąż nie mają szans na udzielenie pomocy grupie migrantów koczujących w pobliżu wsi Usnarz Górny. Głos w sprawie migrantów zabrał między innymi episkopat oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka.

W całym kraju brakuje ponad 10 tysięcy nauczycieli

Trwają ostatnie przygotowania przed pierwszym dzwonkiem, bo za niespełna tydzień rusza nowy rok szkolny. Placówki jednak alarmują o brakach kadrowych. W skali kraju brakuje ponad 10 tysięcy nauczycieli. Etaty czekają, ale chętnych do pracy co raz mniej. Zdaniem związkowców młodych do podjęcia pracy mogą odstraszać niskie zarobki oraz nieustające zmiany forsowane przez resort edukacji.

Naukowcy, dziennikarze, aktywiści i artyści uciekają z Afganistanu. "Bardzo trudno było opuścić Kabul"

Afgańczycy i Afganki, którzy od kilkunastu dni uciekają przed opresyjnym reżimem talibów, znajdują schronienie w różnych częściach świata. Wśród nich są dziennikarze, tłumacze, ale też gwiazdy muzyki pop, młodzi naukowcy czy działaczki na rzecz praw kobiet. Opowiadają o strachu, rozłące z rodziną, ale też i o nadziejach na przyszłość. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Pogorszył się stan zdrowia części migrantów z polsko-białoruskiej granicy

Migranci koczujący na polsko-białoruskiej granicy wciąż nie mają jedzenia i lekarstw - informują przedstawiciele Fundacji Ocalenie. Jak mówią, z każdą godziną niektórzy migranci są w coraz gorszym stanie. Wolontariusze i lekarze wciąż nie są do nich dopuszczani. Miejsc, gdzie zdesperowani ludzie próbują przekroczyć granicę, jest o wiele więcej.

Drugi dzień protestu rolników. Blokady dróg w wielu miejscach w Polsce

W wielu miejscach w Polsce środa była drugim dniem protestu rolników. Część dróg wciąż jest jeszcze zablokowana. Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak zapowiada, że jeśli rząd nie spełni postulatów, to jest ostatnie protesty będą jedynie skromną zapowiedzią tego, co wydarzy się jesienią. Czego domagają się protestujący rolnicy?

Prognoza pogody na czwartek 26 sierpnia

W czwartek zachmurzenie będzie zmienne z przelotnymi opadami deszczu. W górach i na wschodzie kraju, szczególnie na Warmii i Mazurach, możliwe burze. Temperatura maksymalna wyniesie do 15 stopni Celsjusza na Podlasiu do 21 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni skręcający na zachodni.

Spór o Szpital Południowy trwa. Rządowa komisarz rezygnuje ze stanowiska

Spór o warszawski Szpital Południowy wciąż trwa. Ministerstwo Zdrowia zapowiada odwołanie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Warszawie. Sąd pod koniec lipca stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w szpitalu. Tymczasem rządowa komisarz dr Ewa Więckowska zwróciła się do ministra zdrowia o odwołanie z funkcji pełnomocnika Szpitala Południowego. Jednocześnie w środę rano do budynku szpitala weszli urzędnicy razem z Arturem Krawczykiem, który szefował placówce przed przejęciem jej przez rząd.

Trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego

Za tydzień uczniowie wrócą do szkół. To będzie nowy rok, ale ze starym problemem i wyzwaniem przed czwartą falą zachorowań na COVID-19. Uczniowie będą mogli uczyć się w klasach, jednak z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Na przerwach będą mieli obowiązek noszenia maseczek oraz będą musieli pamiętać o dezynfekcji dłoni.

Obostrzenia w czwartej fali. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, czego będą dotyczyć

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 234 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort z spodziewa się od połowy września znaczącego wzrostu zachorowań, dlatego pracuje nad ewentualnych scenariuszami obostrzeń. Na stole jest między innymi ponowny podział na strefy. Wyznaczane będą one pod względem liczby zakażeń oraz poziomu wyszczepienia regionu. Obostrzenia będą dotyczyć limitów w miejscach publicznych - gastronomicznych czy kulturalnych.

Migranci wciąż koczują na granicy. Fundacja Ocalenie: ich stan zdrowia się pogarsza

Migranci wciąż koczują na granicy polsko-białoruskiej w pobliżu wsi Usnarz Górny. Z informacji przekazanych przez Fundacje Ocalenie wynika, że z 25 osób, które przeziębiły się po nocy z wtorku na środę, 12 jest bardziej chorych. W najgorszym stanie jest 52-letnia kobieta. O alarmującej sytuacji humanitarnej migrantów mówi między innymi komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. Zwróciła ona uwagę, że Polska, jako państwo członkowskie Rady Europy, "powinna podjąć natychmiastowe działania w celu ochrony praw osób, które znajdują się na granicy". Tymczasem strona białoruska odrzuciła pomoc humanitarną z Polski.

Znana działaczka środowiska LGBT wzięła udział w reklamie, musiała uciekać z kraju

Jedna reklama kosztowała utratę domu i oszczędności. Rosyjska para kobiet wystąpiła w reklamie telewizyjnej supermarketu. Niedługo potem partnerki zaczęły otrzymywać groźby śmierci. Kobiety musiały uciec z Rosji, a supermarket przeprosił - nie bohaterki reklamy, lecz swoich klientów za pokazanie osób LGBT. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Trwa impas na polsko-białoruskiej granicy

Wodę piją z rzeki, od Białorusinów dostali chleb, a stan zdrowia kilku osób pogarsza się - to trudne do zweryfikowania relacje osób, które miały kontakt z grupą imigrantów, którzy wciąż przebywają na polsko-białoruskiej granicy. Dostępu do Polski bronią żołnierze i policjanci.

Premier podziękował Straży Granicznej, wojsku i policji

Premier dziękuje Straży Granicznej, wojsku i policji, a minister obrony obiecuje nagrody pieniężne za pilnowanie grupy imigrantów. Po dodatkowe pieniądze z Brukseli zwracają się wspólnie premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Piszą o kryzysie wywołanym prowokacjami Łukaszenki.

Respiratory od byłego handlarza bronią trafiły na aukcję

Są nowe, ale nie mają gwarancji producenta. Poza tym wyprodukowano je do użytku poza Unią Europejską. Może dlatego respiratory od handlarza bronią są do kupienia na komorniczej licytacji już od 30 tysięcy złotych za sztukę. Ministerstwo Zdrowia zapłaciło za nie cztery razy więcej.