Najnowsze

Najnowsze

"Słowa szkodliwe, które nigdy nie powinny paść"

Biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie mówił o "zaplanowanym ataku na biskupów" w związku z przypadkami pedofilii wśród księży. Hierarcha stwierdził również, że biskup "sprzeniewierza się swemu powołaniu, gdy staje się prokuratorem, donoszącym sądom na grzeszącego syna". Słowa duchownego wywołały falę komentarzy. Państwowa Komisja do spraw pedofilii wzywa episkopat do reakcji oraz wyciągnięcie wobec niego konsekwencji.

Co dalej z Izbą Dyscyplinarną? W poniedziałek mija termin na odpowiedź

W poniedziałek 16 sierpnia mija termin na odpowiedzenie Komisji Europejskiej, jak rząd wciela w życie orzeczenie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Europejski Trybunał w połowie lipca orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego mimo to wciąż działa i rozpatruje sprawy.

Jak idzie budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie? "Początki są trudne"

Budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie minister Mariusz Błaszczak obiecywał już trzy lata temu. Obiekt miał być oddany do użytku w 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, czyli w 2020 roku. Tak się jednak nie stało. W 2020 roku minister Błaszczak zapowiedział, że muzeum powstanie w ciągu dwóch lat. Na jakim etapie jest obecnie rządowa inwestycja?

Prognoza pogody na sobotę 14 sierpnia

W sobotę zachmurzenie będzie zmienne. W pasie dzielnic centralnych wystąpi przelotny deszcz, a w dzielnicach wschodnich także burze. W Małopolsce i na Podkarpaciu niewykluczony jest grad o średnicy 3-5 centymetrów. Temperatura maksymalna wyniesie od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Powieje słaby i umiarkowany, zachodni wiatr.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie lotu prezydenta Andrzeja Dudy z Zielonej Góry

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wszczęła śledztwo w sprawie lotu z prezydentem Andrzejem Duda na pokładzie, który miał miejsce 2 lipca 2020 roku. Samolot z prezydentem z lotniska w Zielonej Górze wystartował pomimo zamknięcia wieży kontroli lotów. Jeden z wątków śledztwa dotyczy miedzy innymi spowodowania bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym.

Rzucił się na ratunek tonącym. Znane są wyniki sekcji zwłok 14-latka

Znane są już wyniki sekcji zwłok 14-latka, który wskoczył do wody na ratunek tonącym żeglarzom. Z informacji prokuratury wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci chłopca było utonięcie. Do tragicznego wypadku doszło we wtorek. Załoga żaglówki płynąca rzeką Pisa zahaczyła o linię wysokiego napięcia, w wyniku czego dwie osoby z łodzi wpadły do wody. Na pomoc poszkodowanym ruszył nastolatek. Ciało chłopca znaleziono na dnie rzeki.

Przyszedł na posterunek i przyznał, że zabił swoich dziadków. 23-latek z zarzutami

23-latek, który zgłosił się w czwartek na posterunek policji w Kamieniu Krajeńskim, poinformował funkcjonariuszy, że zabił swoich dziadków. Policjanci natychmiast udali się na miejsce zdarzenia i po wejściu do mieszkania zastali zwłoki 74-letniej kobiety oraz 88-letniego mężczyzny. Funkcjonariusze znaleźli również zwłoki psa. 23-latek miał przyznać się do tego, że dokonał zbrodni przez kilkukrotne ugodzenie swoich dziadków różnymi nożami. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty.

Podwyżki dla polityków i zamrożenie płac w budżetówce

Związkowcy z budżetówki dowagą się podwyżek płac. Pytają, dlaczego o dziesiątki procent mają wzrosną tylko wynagrodzenia władzy. W środę Sejm przegłosował nowelizację ustawy przewidującą podwyżki dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i byłych prezydentów. Próba wprowadzenia podwyżek dla polityków była już podjęta przez Sejm rok temu, ale projekt przepadł w Senacie. Wówczas opozycja podkreślał, że to nie czas na podwyżki dla władz, gdy szaleje pandemia. Teraz jednak PiS mówi o rzekomym wyrównaniu inflacji, ale inflacja uderzyła we wszystkich, także w budżetówkę, która podwyżek nie otrzymała.

Nie milkną komentarze w sprawie lex TVN

Światowe media krytykują przyjęcie ustawy anty-TVN przez Sejm. Wobec władzy padają zarzuty o autorytarnej walce z wolnością słowa i prób ograniczenia wolnego dostępu do informacji. W sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wypowiadają się amerykańscy, unijni oraz brytyjscy politycy i dyplomaci. Głos zabierają również stowarzyszenia dziennikarzy i przedstawiciele biznesu.

Protesty w Polsce po przyjęciu ustawy anty-TVN

Protesty po przyjęciu przez Sejm ustawy anty-TVN nie ustają. Mimo wakacji demonstranci w czwartek, podobnie jak w poprzednich dniach, zbierali się w centrach wielkich i małych miast. Protestują przede wszystkim w obronie wolnych mediów, prawa do zróżnicowanych informacji, ale także przeciw temu, jak w środę procedował Sejm.

Departament Stanu USA reaguje na głosowanie w sprawie ustawy anty-TVN

Amerykański Departament Stanu zabiera głos w sprawie ustawy anty-TVN. Wezwaliśmy Polskę, by zademonstrowała swoje przywiązanie do zasad, nie tylko za pomocą słów, ale też czynów - podkreśla rzecznik Ned Price, a zasady, o których mówi, to zasady demokratyczne. Wolne i niezależne media są wśród nich i to także był temat amerykańskich konsultacji z Polską.

Prognoza pogody na piątek 13 sierpnia

W całej Polsce będzie pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni Celsjusza w Suwałkach, Białymstoku i Lublinie do 30 stopni Celsjusza we Wrocławiu i Zielonej Górze. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu. Ciśnienie bez zmian.

"Czarna owca" wchodzi do kin. "To historia o poszukiwaniu własnej tożsamości"

Już w piątek trafi do kin nowa produkcja TVN - film "Czarna owca" w reżyserii Aleksandra Pietrzaka. To historia o więzach rodzinnych. Niespodziewanie życie głównych bohaterów wywraca się do góry nogami i każdy z nich musi je poukładać na nowo. W filmie zobaczymy gwiazdorską obsadę. Występują w nim między innymi Magdalena Popławska, Arkadiusz Jakubik, Kamil Szeptycki oraz debiutująca na dużym ekranie Agata Różycka.

Ustawa anty-TVN trafiła do Senatu. Możliwe scenariusze

Po burzliwych obradach w Sejmie i gwałtownych zmianach sytuacji ustawa anty-TVN została wieczorem przez PiS przeforsowana, ale teraz trafia do Senatu, który może być przeciw, bo tam niewielką większość ma opozycja. Jakie są możliwe scenariusze?

Pytania o intencje PiS w związku z lex TVN

Posłowie PiS, Solidarnej Polski i partii Kukiz'15 przegłosowali ustawę anty-TVN. Oficjalnie po to, by polskich mediów nie kupowały firmy z niedemokratycznych i wrogich Polsce krajów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu kraju. PiS mówi o Rosji, Chinach i krajach arabskich. Jednak ustawa, jeśli wejdzie w życie, uderzy wyłącznie w stację TVN, której właścicielem jest amerykańska firma Discovery.