Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych. "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"

09.11.2021 | Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych.  "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"
09.11.2021 | Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych. "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"
Renata Kijowska | Fakty TVN
09.11.2021 | Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych. "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"Renata Kijowska | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o ponad 13 tysiącach nowych zakażonych koronawirusem. Niektórych to nie przekonuje i w wirusa "nie wierzą". Zmieniają zdanie dopiero, jak trafią pod aparat z tlenem. Odziały covidowe pękają w szwach.

Ostatniej doby Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 tysiącach 644 zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. 220 zakażonych zmarło. Łóżka oddziałów covidowych wypełniają się ciężko chorymi - głównie niezaszczepionymi.

- Negują cały czas chorobę. Ten najmłodszy pacjent powiedział, że chyba już teraz uwierzy, że COVID istnieje. Natomiast to jest ten problem, że pacjenci nadal nie wierzą w to, że jest COVID i w te szczepienia - mówi Rafał Szembowski, specjalista chorób wewnętrznych i koordynator oddziału covidowego w szpitalu w Malborku.

- W dniu wczorajszym miałam 40-latka, który nie zaszczepił się. Jego płuca są zajęte w 80 procentach, a na pytanie, czy on z tego wyjdzie, nie mogłam szczerze, jako medyk, odpowiedzieć - dodaje Agnieszka Szadryn z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Przed warszawskimi szpitalami już tworzą się kolejki karetek. Wiceminister zdrowia zarzucił władzom Warszawy, że podległe im placówki nie raportują o wolnych miejscach, szwankuje im instalacja tlenowa i odmawiają przyjęcia pacjentów.

- Szpital Praski nie przyjął trzech pacjentów, mimo że wiemy, że tam są wolne łóżka. Jest to oczywiście także nagrane - twierdzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska - To jest gra zdrowiem i życiem warszawiaków - dodaje.

Ratusz odpowiedział natychmiast, że medycy dają z siebie wszystko. - Jestem oburzona tą wielka niegodziwością. Budujemy nową instalację tlenową. Daliśmy sobie na cały proces dwa tygodnie, coś, co się robi długie miesiące - przekonuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Oddział covidowy szpitala w Gliwicach zapełnił się już w stu procentach. Za kilka dni ma podwoić liczbę łóżek, które na pewno nie będą stały puste. - Refleksja przychodzi za późno, bo tutaj - z informacji, które mam od pań pielęgniarek - są osoby leżące pod tlenem i pytające się "a czy mogę się teraz zaszczepić" - mówi Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego numer 4 w Gliwicach.

Łukasz Pietrzak to farmaceuta, który po godzinach pracy zbiera i analizuje dane covidowe z Polski i świata. - W przypadku szczepień najbardziej powszechnymi szczepionkami, czyli mRNA, niespełna trzy procent spośród wszystkich badanych zaszczepionych, miało pozytywny wynik - mówi.

W trosce o najmłodszych

Przyjąć szczepionkę warto choćby dla najmłodszych dzieci, które szczepić się nie mogą. - Zarażają się od rodziców. Niestety w większości od niezaszczepionych rodziców - alarmuje Lidia Stopyra ze Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie. Część dzieci przynosi wirusa z przedszkoli i szkół. Pomimo tego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stoi na stanowisku, że "w tym apelowaniu o szczepienia powinniśmy zachować pewien umiar". Wszystko po to, jak zapewniał minister, by nie być posądzonym o nadgorliwość.

W szkołach nie ma powodów do niepokoju - zapewniał też Przemysław Czarenek. - 120 szkół na 22 tysięcy szkół, czyli znikomy odsetek, które są w trybie zdalnym w całości - dodaje.

- "Dzieci muszą się uczyć w szkole" - to nie jest moim zdaniem cel, dla którego warto poświecić zdrowie lub życie części Polaków - odpowiada doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Pandemii COVID-19.

Doktor Grzesiowski proponuje naukę zdalną w szkołach tylko przez kilka tygodni, tylko w regionach, gdzie najszybciej rośnie liczba zakażonych. Inni eksperci radzą częste testy na obecność koronawirusa w szkołach.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS