Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych. "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"

09.11.2021 | Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych.  "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"
09.11.2021 | Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych. "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"
Renata Kijowska | Fakty TVN
09.11.2021 | Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych. "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"Renata Kijowska | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o ponad 13 tysiącach nowych zakażonych koronawirusem. Niektórych to nie przekonuje i w wirusa "nie wierzą". Zmieniają zdanie dopiero, jak trafią pod aparat z tlenem. Odziały covidowe pękają w szwach.

Ostatniej doby Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 tysiącach 644 zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. 220 zakażonych zmarło. Łóżka oddziałów covidowych wypełniają się ciężko chorymi - głównie niezaszczepionymi.

- Negują cały czas chorobę. Ten najmłodszy pacjent powiedział, że chyba już teraz uwierzy, że COVID istnieje. Natomiast to jest ten problem, że pacjenci nadal nie wierzą w to, że jest COVID i w te szczepienia - mówi Rafał Szembowski, specjalista chorób wewnętrznych i koordynator oddziału covidowego w szpitalu w Malborku.

- W dniu wczorajszym miałam 40-latka, który nie zaszczepił się. Jego płuca są zajęte w 80 procentach, a na pytanie, czy on z tego wyjdzie, nie mogłam szczerze, jako medyk, odpowiedzieć - dodaje Agnieszka Szadryn z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Przed warszawskimi szpitalami już tworzą się kolejki karetek. Wiceminister zdrowia zarzucił władzom Warszawy, że podległe im placówki nie raportują o wolnych miejscach, szwankuje im instalacja tlenowa i odmawiają przyjęcia pacjentów.

- Szpital Praski nie przyjął trzech pacjentów, mimo że wiemy, że tam są wolne łóżka. Jest to oczywiście także nagrane - twierdzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska - To jest gra zdrowiem i życiem warszawiaków - dodaje.

Ratusz odpowiedział natychmiast, że medycy dają z siebie wszystko. - Jestem oburzona tą wielka niegodziwością. Budujemy nową instalację tlenową. Daliśmy sobie na cały proces dwa tygodnie, coś, co się robi długie miesiące - przekonuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Oddział covidowy szpitala w Gliwicach zapełnił się już w stu procentach. Za kilka dni ma podwoić liczbę łóżek, które na pewno nie będą stały puste. - Refleksja przychodzi za późno, bo tutaj - z informacji, które mam od pań pielęgniarek - są osoby leżące pod tlenem i pytające się "a czy mogę się teraz zaszczepić" - mówi Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego numer 4 w Gliwicach.

Łukasz Pietrzak to farmaceuta, który po godzinach pracy zbiera i analizuje dane covidowe z Polski i świata. - W przypadku szczepień najbardziej powszechnymi szczepionkami, czyli mRNA, niespełna trzy procent spośród wszystkich badanych zaszczepionych, miało pozytywny wynik - mówi.

W trosce o najmłodszych

Przyjąć szczepionkę warto choćby dla najmłodszych dzieci, które szczepić się nie mogą. - Zarażają się od rodziców. Niestety w większości od niezaszczepionych rodziców - alarmuje Lidia Stopyra ze Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie. Część dzieci przynosi wirusa z przedszkoli i szkół. Pomimo tego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stoi na stanowisku, że "w tym apelowaniu o szczepienia powinniśmy zachować pewien umiar". Wszystko po to, jak zapewniał minister, by nie być posądzonym o nadgorliwość.

W szkołach nie ma powodów do niepokoju - zapewniał też Przemysław Czarenek. - 120 szkół na 22 tysięcy szkół, czyli znikomy odsetek, które są w trybie zdalnym w całości - dodaje.

- "Dzieci muszą się uczyć w szkole" - to nie jest moim zdaniem cel, dla którego warto poświecić zdrowie lub życie części Polaków - odpowiada doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Pandemii COVID-19.

Doktor Grzesiowski proponuje naukę zdalną w szkołach tylko przez kilka tygodni, tylko w regionach, gdzie najszybciej rośnie liczba zakażonych. Inni eksperci radzą częste testy na obecność koronawirusa w szkołach.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS