Kolejne kraje stawiają na radykalne kroki. "Szkoda, że wcześniej nie wprowadzono tych zasad"


Władze wielu europejskich państw decydują się na przywrócenie obostrzeń, by załagodzić czwartą falę pandemii COVID-19. W Austrii osoby bez certyfikatów nie wejdą na przykład do restauracji czy fryzjera. Podobnie jest w kilku niemieckich landach. Z kolei na Ukrainie niezaszczepieni pracownicy oświaty i administracji od tego tygodnia nie mogą przyjść do pracy i tracą prawo do wynagrodzenia.

Austriacy od poniedziałku 8 listopada żyją w nowej rzeczywistości. Drzwi do restauracji, kina, fryzjera, sali koncertowej czy klubu fitness otworzy im jedynie dowód pełnego zaszczepienia lub przechorowania COVID-19.

- To bardzo ważna i bardzo dobra decyzja. Szkoda, że wcześniej nie wprowadzono tych zasad. Moim zdaniem to jedyna droga, by wreszcie zakończyć tę pandemię - mówi Stefan Wagner, mieszkaniec Wiednia.

- Jestem wystarczająco stary, by sam decydować o moim zdrowiu. Robiłem to przez całe życie - komentuje Wolfgang, mieszkaniec Wiednia.

Mimo oporu części społeczeństwa władze zdecydowały się na radykalne kroki, bo liczba nowych zakażeń koronawirusem szybko rosła, a szczepienia przeciwko COVID-19 niemal stanęły w miejscu.

- To ma być zachęta. Mocna zachęta zachęta do tego, by ludzie poszli się zaszczepić. To nasz najważniejszy cel - zaznacza Alexander Schallenberg, kanclerz Austrii.

Zachęta - jak się okazało - niezwykle skuteczna, bo szczepienia nabrały tempa.

- Nastąpiła potężna "inwazja" na centra handlowe i miejsca, gdzie są szczepienia i się zakłada, że dzisiaj - sam dzisiejszy dzień - powinien około 50 tysięcy nowych szczepień wnieść - relacjonuje Janina Żmudzka-Podgórska, Polka mieszkająca w Wiedniu.

Inne kraje a restrykcje dla niezaszczepionych

O wprowadzenie podobnych rozwiązań w całych Niemczech apeluje do krajów związkowych minister zdrowia Jens Spahn. Na razie potwierdzenia szczepienia lub przechorowania COVID-19 wymaga kilka landów - w tym Saksonia czy Nadrenia-Północna Westfalia.

- Tutaj te certyfikaty są sprawdzane przy wchodzeniu do restauracji czy innych lokali gastronomicznych - opowiada Bartosz Dudek, kierownik polskiej redakcji "Deutsche Welle".

Jeszcze dalej poszły władze Ukrainy. Niezaszczepieni pracownicy oświaty i administracji od tego tygodnia nie mogą przyjść do pracy i tracą prawo do wynagrodzenia. Chętnych do szczepień nagle przybyło.

Natomiast po tygodniu przymusowego wolnego do pracy wracają Rosjanie. W moskiewskim metrze znów można zaobserwować tłumy pasażerów, a wielu z nich bez obowiązkowych maseczek.

- Odpoczęliśmy wspólnie z całą rodziną, trochę też pracowałam, bo nie każdy może pracować zdalnie - mówi Anastazja Kuzniecowa, mieszkanka Moskwy.

Odpoczynek miał przyhamować rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w Rosji. Bezskutecznie. Koronawirus wciąż codziennie zabija ponad tysiąc osób, a minionej doby potwierdzono ponad 39 tysięcy zakażeń.

Epidemia cały czas najszybciej rozwija się na wschodzie Europy - w Rosji, na Ukrainie, Bułgarii czy Rumunii - czyli tam, gdzie zaszczepionych jest zaledwie 20-30 procent mieszkańców.

- O ponad 55 procent wzrosła liczba przypadków w Europie w ciągu ostatnich czterech tygodni, mimo że są dostępne szczepionki i inne narzędzia do walki z pandemią - zwraca uwagę Maria Van Kerkhove ze Światowej Organizacja Zdrowia.

Według WHO przed nami kolejna niełatwa zima, a świat zapanuje nad wirusem pod koniec przyszłego roku.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS