Najnowsze

Najnowsze

Łukaszenka stworzył przemytnikom ludzi raj na ziemi. "Zaczęli się przenosić na Białoruś"

W ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła się liczba migrantów, którzy nielegalnie próbują przekroczyć granicę polsko-białoruską. Polska straż graniczna pokazuje nagrania, z których wynika, że białoruskie służby dowożą migrantów do granicy, po czym pomagają im w jej przekroczeniu. Dziennikarze agencji Reuters dotarli do przemytnika ludzi w Iraku, który potwierdził, że wielu przemytników, którzy przerzucają ludzi do UE, przeniosło swoją działalność do Białorusi.

Nie ustają pytania o los dzieci migrantów

"Gdzie są dzieci?" - to pytanie, które od kilku dni w Polsce budzi ogromne emocje. Chodzi o dzieci migrantów, które trafiły do Michałowa, a potem miały zostać przez polską Straż Graniczną zawrócone z powrotem do linii granicy. Sprawa dzieci została poruszona podczas tegorocznej gali Nagrody Literackiej Nike. Jej wyjaśnienia oczekuje też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Grupa jazydów dotarła na polsko-białoruską granicę. "Nie dostali nawet jedzenia"

Każdy człowiek, dziecko lub rodzina, która chce dotrzeć do Polski, to inna historia. Migranci przybywają z różnych miejsc, z różnych powodów. Jednak niewielu ludzi na świecie miało takie powody do obaw o życie i do ucieczki, jak jazydzi z Iraku. Dżihadyści z ISIS dokonali potwornych zbrodni na ich społeczności. Uznali ich za czcicieli szatana i podludzi. Trzydzieścioro dwoje jazydów na polsko-białoruskiej granicy przebywało przez dziewięć dni. Teraz nie ma z nimi kontaktu.

Polska wciąż bez miliardów z funduszu odbudowy

Finlandia to kolejny kraj, któremu Bruksela zaakceptowała plan odbudowy po pandemii. To krok w kierunku wypłaty środków w ramach funduszu odbudowy. Polska natomiast wciąż czeka na akceptację Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekonuje, że nie można oddać polskiej suwerenności w ręce Brukseli, a były koalicjant PiS Jarosław Gowin odpowiada, że nie powinien rządzić Polską ktoś, kto nie rozumie, że w pełni suwerenni możemy być tylko w Unii Europejskiej.

Śmigłowiec LPR lądował na Placu Bankowym w Warszawie

W Warszawie na placu Bankowym w poniedziałek lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomocy medycznej potrzebował 33-letni mężczyzna, który zasłabł. Bark karetek to także efekt sporu ratowników medycznych z ich pracodawcą. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że pieniądze na podwyżki zostały przekazane, ale szef stacji pogotowia przekonuje, że nie.

Prognoza pogody na wtorek 5 października

We wtorek na krańcach zachodnich będzie pochmurno z opadami deszczu. W pozostałych miejscach zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni Celsjusza na Podlasiu i Ziemi Lubuskiej do 24 stopni Celsjusza w Małopolsce. Z kierunku południowo-wschodniego wiatr powieje słabo i umiarkowanie, okresami w porywach rozpędzając się do 40-60 kilometrów na godzinę.

Ceny paliw znowu poszły w górę. Eksperci prognozują kolejne podwyżki

Ceny paliw w ostatnim tygodniu poszły w górę. W ubiegłym tygodniu diesel podrożał średnio o 9 groszy na litrze, autogaz - 11 groszy. Średnie ceny benzyny sięgają rekordowo wysokich poziomów - do 6 złotych za litr. Zdaniem ekonomistów jednak taniej w najbliższym czasie nie będzie i kierowców czekają kolejne podwyżki.

Policja w domu dziennikarza "Gazety Wyborczej". Zarekwirowano jego służbowego laptopa i telefon

W sobotę do mieszkania dziennikarza "Gazety Wyborczej" w Zielonej Górze Piotra Bakselerowicza weszła policja. Funkcjonariusze zarekwirowali służbowy laptop i telefon dziennikarza. Przekonują, że z jego domowego adresu IP miała być wysłana wiadomość z groźbami wobec jednego z polityków Prawa i Sprawiedliwości. Sam dziennikarz zapewnia, że nie miał z tym nic wspólnego. Głos w sprawie zabrała również organizacja Reporterzy bez Granic, która potępiła działania policji wobec dziennikarza.

"Nie wolno milczeć". Apele w sprawie dzieci migrantów podczas gali Nagrody Literackiej Nike

W czasie tegorocznej gali Nagrody Literackiej Nike wielu finalistów zwróciło uwagę na sytuację migrantów, którzy w ostatnim czasie przekraczają granicę Polski z Białorusią. Poruszali między innymi kwestię grupy migrantów z dziećmi, którzy tydzień temu przez jakiś czas przebywali się w Michałowie. Również publiczność nawiązała do sprawy migrantów, trzymając białe kartki z pytaniem: "Gdzie są dzieci?".

Znikają oddziały, brakuje lekarzy. Kolejne szpitale mierzą się z brakami kadrowymi

26 lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie złożyło wypowiedzenia, a kolejni rozważają odejście. Jak podkreślają, wypowiedzenia nie są oznaką sprzeciwu wobec szpitala, ale wobec systemu opieki zdrowotnej, który jest ich zdaniem wadliwy. Z funkcji dyrektora placówki zrezygnował również profesor Krzysztof Fyderek. Z brakami kadrowymi mierzą się także inne szpitale w Polsce.

Poszukiwania nurków w zalanej kopalni w Sobótce. Odnaleziono dwa ciała

W Sobótce na terenie starej kopalni w niedzielę pod wodę zeszło 6 osób. Trzech nurków utknęło tam podczas ćwiczeń i nie wypłynęło na powierzchnię. W poniedziałek płetwonurkowie zlokalizowali dwa ciała. Trwają poszukiwania trzeciej zaginionej osoby. Działania służb uzależnione są jednak od przejrzystości wody.

"Człowiek Kamińskiego i wielki przemyt". Nie milkną komentarze po reportażu "Superwizjera"

Nie milkną komentarze po emisji reportażu "Człowiek Kamińskiego i wielki przemyt". Dziennikarze "Superwizjera" Łukasz Frątczak i Jakub Stachowiak dotarli do nagrania rozmowy, w której grupa mężczyzn omawia plan gigantycznego przemytu papierosów do Europy. Jednym z nagranych jest były dyrektor CBA, jeden z twórców tej służby i bliski współpracownik ministra Mariusza Kamińskiego. Opozycja pyta, dlaczego nikt nie wszczął dochodzenia w tej sprawie, choć taśmy od ponad trzech lat miały być znane wszystkim polskim służbom specjalnym.

Polscy biskupi rozpoczynają wizytę w Watykanie. Spotkają się z papieżem Franciszkiem

W poniedziałek rozpoczęła się wizyta polskich biskupów w Watykanie. Duchowni mają spotkać się z papieżem Franciszkiem w czterech grupach. Pierwsza grupa już dotarła na miejsce, są to biskupi z wschodnich diecezji Polski. Według doniesień, które opublikowały w maju media, biskupi zostali wezwani "w trybie pilnym", a samo wezwanie wynika z dużej liczby skarg na polskich hierarchów.

"Polskie państwo nie powinno narażać niczyjego życia i zdrowia"

Nie ustają pytania o kilkuletnie dzieci migrantów, które trafiły do Michałowa, a potem miały zostać przez polską Straż Graniczną zawrócone z powrotem do linii granicy. O sprawę pytano między innymi na posiedzeniu Sejmu, czy na tegorocznej gali rozdania nagród NIKE. Służby i rząd przekonują, że rodziny tych dzieci nie były zainteresowane pomocą w Polsce. Ten argument powtarza również Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który "nie odnotował przypadków stosowania przez polską Straż Graniczną metody push-back".

Wkrótce e-paragony mogą zastąpić te papierowe

Już niedługo w Polsce mają być powszechnie dostępne e-paragony. Sprzedawca posiadający kasę fiskalną z dostępem do internetu będzie mógł wystawić paragon elektroniczny. Tak przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej ma zostać wypracowany na rynku w drodze samoregulacji.

Niemal wszyscy lekarze Kliniki Psychiatrii Dziecięcej w Warszawie złożyli wypowiedzenia

Klinika Psychiatrii Dziecięcej w Warszawie może zostać zamknięta, bo 5 na 6 lekarzy złożyło wypowiedzenia. Mówią, że jest ich za mało, a pacjentów za dużo - tak się nie da leczyć. Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży jest na etapie tworzenia poradni psychologicznych i nie objęła jeszcze oddziałów całodobowych. Jednocześnie rząd anulował konkurs, który mógł zapewnić finansowanie dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

24 lata temu ruszyła telewizja TVN

Dokładnie 24 lata temu rozpoczęła nadawanie telewizja TVN. Zaczęła od programu "Fakty". Wiele się od tego czasu zmieniło i w studiu "Faktów", i w Polsce. Nie zmienił się nasz cel, którym jest informowanie widzów o tym, co jest ważne.

Prognoza pogody na poniedziałek 4 października

W poniedziałek pogodnie, tylko na zachodzie Polski i na Pomorzu wzrost zachmurzenia do dużego. Na Nizinie Szczecińskiej niewykluczony słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 23 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na wschodzie osiągający prędkość do 60 km/h.