Zatrważające dane lekarzy. Jedna czwarta dializowanych pacjentów zmarła w czasie pandemii

07.11.2021 | Zatrważające dane lekarzy. Jedna czwarta dializowanych pacjentów zmarła w czasie pandemii
07.11.2021 | Zatrważające dane lekarzy. Jedna czwarta dializowanych pacjentów zmarła w czasie pandemii
Marek Nowicki | Fakty TVN
07.11.2021 | Zatrważające dane lekarzy. Jedna czwarta dializowanych pacjentów zmarła w czasie pandemiiMarek Nowicki | Fakty TVN

Pandemia COVID-19 szczególnie uderzyła w pacjentów dializowanych. Jak wynika z informacji krajowego konsultanta do spraw nefrologii, w czasie pandemii zmarła jedna czwarta dializowanych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że pacjenci dializowani gorzej przechodzą COVID-19. Pacjenci też to wiedzą i dlatego ogromna większość jest zaszczepiona.

Antoni Osienienko pokazał nam łóżko, na którym trzy razy w tygodniu przez kilka godzin jest dializowany. Mężczyzna na dializy przychodzi pieszo. Zaszczepił się także przeciwko COVID-19.

- Sam nawet chodzę z dializ do domu, bo mam niedaleko, kilometr, to daję radę, a żyć się daje spokojnie: po prostu trzeba przestrzegać diety, zaleceń lekarzy - mówi pan Antoni.

Nie wszyscy dializowani jednak mieli tyle szczęścia. Jak wynika z danych krajowego konsultanta do spraw nefrologii, jedna czwarta osób dializowanych zmarła od początku pandemii COVID-19.

- Umarło całkiem sporo pacjentów, którzy byli dializowani w 2020 roku. Za 2021 rok nie mamy jeszcze pełnych informacji, bo jest dopiero listopad, ale śmiertelność wśród pacjentów dializowanych wyniosła około 25 procent - przybliża prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

Środki bezpieczeństwa kluczowe dla dializowanych

Przed pandemią w grupie dializowanych umierało około 15 procent chorych. Pomimo środków bezpieczeństwa dializowani zakażali się na przykład w busach i karetkach, które ich grupowo dowoziły do stacji dializ.

- W tym wypadku jednak przestrzeganie tych zasad przede wszystkim zależy od samych pacjentów, a wiadomo, że społeczeństwo nie lubi we wszystkich możliwych miejscach nosić masek i czasami zdarza się, że pacjenci nie jeżdżą na dializy w takich warunkach, jak powinni - twierdzi prof. Marcin Tkaczyk z Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Okazuje się jednak, że przestrzeganie zasad zależy nie tylko od samych pacjentów. 16-letnia Oliwia na dializy jeździ karetką, w której kierowcy i ratownicy - jak informuje nastolatka - nie noszą masek i dlatego dziewczynka też przestała.

- Dla mnie to jest trochę dziwne, bo ratownicy powinni nosić maseczki w karetce, a oni tak sobie to trochę olewają - opowiada Oliwia.

Koszmar dializowanych dobiega końca, bo są szczepionki. - Mamy zakażonych dializowanych, oni się też zakażają, jak wszyscy inni, ale przeżywają i nie chorują ciężko, i często są bezobjawowo chorzy. To jest ogromny zysk z tego, że się szczepili - wskazuje prof. Ryszard Gellert.

Ponad 90 procent dializowanych już się zaszczepiło przeciwko COVID-19, wielu już nawet trzema dawkami preparatu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN