Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciwko Polsce. Dotyczy ustawy o sądach powszechnych

29.07.2017 | Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciwko Polsce. Dotyczy ustawy o sądach powszechnych
29.07.2017 | Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciwko Polsce. Dotyczy ustawy o sądach powszechnych
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.07.2017 | Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciwko Polsce. Dotyczy ustawy o sądach powszechnychArleta Zalewska | Fakty TVN

Bez żadnej zwłoki Komisja Europejska od zapowiedzi przechodzi do czynów - jest postępowanie przeciwko Polsce po opublikowaniu ustawy o sądach powszechnych. Według komisji są tam przepisy naruszające unijne prawo. Kolejny front walki rządu z Brukselą trzeba uznać za otwarty. U prezydenta zaś lada dzień mają ruszyć prace nad dwoma zawetowanymi ustawami.

Adwokaci z Opola chcą podziękować prezydentowi za dwa weta w formie pocztówki. "Życzymy dużo sił i wytrwałości w dalszej pracy pozdrawiamy" - piszą. Bo obok wdzięczności za stanie na straży konstytucji przy tych dwóch ustawach, jest też prośba o zaproszenie do konsultacji. - Środowiska prawnicze, w tym adwokackie, wystosowały apel do pana prezydenta, w którym proszą o możliwość udziału w tych pracach - mówi Marian Jagielski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu.

Na takie zaproszenie do prezydenta obok adwokatów i sędziów, w tym prezesów Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, czekają też politycy. - Wtedy kiedy one (ustawy przygotowane przez prezydenta - przyp. red.) będą gotowe, zaprosi wszystkich innych zainteresowanych do tej rozmowy - w tym mamy nadzieję - polityków Prawa i Sprawiedliwości - mówi poseł Jacek Sasin z PiS.

Konsultacje szansą dla prezydenta

Opozycja, która z rozmowami o polityce i konstytucji na czas wakacji przeniosła się na plażę, także deklaruje gotowość do rozmów z prezydentem. - Jako głowa państwa ma niepowtarzalną szansę, by pokazać, że jest osobą, która troszczy się o to, jak ma wyglądać wymiar sprawiedliwości i zaprasza do siebie do pałacu wszystkie środowiska - twierdzi Borys Budka z PO.

Kancelaria prezydenta daje sobie dwa miesiące na napisanie nowych projektów ustaw. Na początek zaplanowano prace prezydenckich prawników i konsultacje w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

- Jesteśmy na etapie pogłębionych konsultacji i merytorycznego przygotowania tych inicjatyw - zapewnia sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

- Jeżeli wezmą w nich udział naprawdę wybitni konstytucjonaliści, prawnicy, sędziowie Sądu Najwyższego, to jest szansa, że prezydent na tym kursie się utrzyma - ocenił w "Faktach po Faktach" były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Reakcja KE

Na to, na jakim kursie utrzyma się prezydent Duda, postanowiła nie czekać Komisja Europejska, która wszczęła w sobotę oficjalnie postępowanie o naruszenie unijnych przepisów w niezawetowanej ustawie o ustroju sądów.

Komisji Europejskiej przede wszystkim nie podobają się przepisy o różnym wieku emerytalnym dla sędziów kobiet i mężczyzn. Bruksela zwraca też uwagę na zbyt duże uprawnienia skupione w rękach jednej osoby. Niezgodne z unijnym prawem mają być przepisy dające ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu możliwość powoływania i odwoływania prezesów sądów. Na odpowiedź na zarzuty Polska ma miesiąc. Wówczas Komisja zdecyduje, czy pozwać polski rząd do unijnego Trybunału.

Takie działanie Brukseli polski rząd nazywa nieuzasadnionym i ustami wiceministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego odpowiada na zarzuty. "Ustawa o ustroju sądów powszechnych po prostu dostosowuje wiek stanu spoczynku sędziów do powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce" - czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

W kwestii najbardziej kontrowersyjnej, czyli uprawnień ministra sprawiedliwości, wiceminister Szymański odwołuje się do głównie - jego zdaniem - administracyjnej roli prezesów sądów. "We wszystkich ważnych sprawach procesowych decydują zawsze sędziowie zajmujący się daną sprawą. Obowiązują też wszelkie gwarancje procesowe i środki odwoławcze" - pisze MSZ.

Rząd deklaruje, że na wszystkie zarzuty odpowie komisarzom na piśmie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS