Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciwko Polsce. Dotyczy ustawy o sądach powszechnych

29.07.2017 | Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciwko Polsce. Dotyczy ustawy o sądach powszechnych
29.07.2017 | Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciwko Polsce. Dotyczy ustawy o sądach powszechnych
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.07.2017 | Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciwko Polsce. Dotyczy ustawy o sądach powszechnychArleta Zalewska | Fakty TVN

Bez żadnej zwłoki Komisja Europejska od zapowiedzi przechodzi do czynów - jest postępowanie przeciwko Polsce po opublikowaniu ustawy o sądach powszechnych. Według komisji są tam przepisy naruszające unijne prawo. Kolejny front walki rządu z Brukselą trzeba uznać za otwarty. U prezydenta zaś lada dzień mają ruszyć prace nad dwoma zawetowanymi ustawami.

Adwokaci z Opola chcą podziękować prezydentowi za dwa weta w formie pocztówki. "Życzymy dużo sił i wytrwałości w dalszej pracy pozdrawiamy" - piszą. Bo obok wdzięczności za stanie na straży konstytucji przy tych dwóch ustawach, jest też prośba o zaproszenie do konsultacji. - Środowiska prawnicze, w tym adwokackie, wystosowały apel do pana prezydenta, w którym proszą o możliwość udziału w tych pracach - mówi Marian Jagielski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu.

Na takie zaproszenie do prezydenta obok adwokatów i sędziów, w tym prezesów Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, czekają też politycy. - Wtedy kiedy one (ustawy przygotowane przez prezydenta - przyp. red.) będą gotowe, zaprosi wszystkich innych zainteresowanych do tej rozmowy - w tym mamy nadzieję - polityków Prawa i Sprawiedliwości - mówi poseł Jacek Sasin z PiS.

Konsultacje szansą dla prezydenta

Opozycja, która z rozmowami o polityce i konstytucji na czas wakacji przeniosła się na plażę, także deklaruje gotowość do rozmów z prezydentem. - Jako głowa państwa ma niepowtarzalną szansę, by pokazać, że jest osobą, która troszczy się o to, jak ma wyglądać wymiar sprawiedliwości i zaprasza do siebie do pałacu wszystkie środowiska - twierdzi Borys Budka z PO.

Kancelaria prezydenta daje sobie dwa miesiące na napisanie nowych projektów ustaw. Na początek zaplanowano prace prezydenckich prawników i konsultacje w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

- Jesteśmy na etapie pogłębionych konsultacji i merytorycznego przygotowania tych inicjatyw - zapewnia sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

- Jeżeli wezmą w nich udział naprawdę wybitni konstytucjonaliści, prawnicy, sędziowie Sądu Najwyższego, to jest szansa, że prezydent na tym kursie się utrzyma - ocenił w "Faktach po Faktach" były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Reakcja KE

Na to, na jakim kursie utrzyma się prezydent Duda, postanowiła nie czekać Komisja Europejska, która wszczęła w sobotę oficjalnie postępowanie o naruszenie unijnych przepisów w niezawetowanej ustawie o ustroju sądów.

Komisji Europejskiej przede wszystkim nie podobają się przepisy o różnym wieku emerytalnym dla sędziów kobiet i mężczyzn. Bruksela zwraca też uwagę na zbyt duże uprawnienia skupione w rękach jednej osoby. Niezgodne z unijnym prawem mają być przepisy dające ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu możliwość powoływania i odwoływania prezesów sądów. Na odpowiedź na zarzuty Polska ma miesiąc. Wówczas Komisja zdecyduje, czy pozwać polski rząd do unijnego Trybunału.

Takie działanie Brukseli polski rząd nazywa nieuzasadnionym i ustami wiceministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego odpowiada na zarzuty. "Ustawa o ustroju sądów powszechnych po prostu dostosowuje wiek stanu spoczynku sędziów do powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce" - czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

W kwestii najbardziej kontrowersyjnej, czyli uprawnień ministra sprawiedliwości, wiceminister Szymański odwołuje się do głównie - jego zdaniem - administracyjnej roli prezesów sądów. "We wszystkich ważnych sprawach procesowych decydują zawsze sędziowie zajmujący się daną sprawą. Obowiązują też wszelkie gwarancje procesowe i środki odwoławcze" - pisze MSZ.

Rząd deklaruje, że na wszystkie zarzuty odpowie komisarzom na piśmie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS