W piątek rozpoczęły się obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Główne uroczystości odbędą się we wtorek i potrwają aż do 6 sierpnia. Nie będą to tylko wydarzenia z udziałem powstańców i władz państwowych. Odbędą także koncerty, wystawy, imprezy sportowe i gry uliczne.
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to dla harcerzy czas wyjątkowy, ponieważ cieszą się wolnością, dokładnie pamiętając, komu ją zawdzięczają. Po raz pierwszy w historii, harcerze z całej Polski wezmą udział we wszystkich oficjalnych uroczystościach nie tylko w roli pomocników, ale i współorganizatorów.
- Coraz bardziej zaczyna brakować powstańców. Oni są żywą historią - mówi Barbara Sobieska ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, tłumaczy, że harcerze "mają być na tym spotkaniu, by pokazać powstańcom, że mają swoich naśladowców". - Nie będą tylko nosić wody, nie będą tylko na służbie - podkreślił.
Wszystko dlatego, że w momencie wybuchu powstania, młodzież walcząca też należała do harcerstwa - Szarych Szeregów.
Przekazują to, co najważniejsze
Mieli wtedy po kilkanaście lat, tak jak dzisiejsi młodzi. - Współczesna młodzież nie wie, co to jest niewola, a my widzieliśmy tę różnicę bezpośrednio. Okres walki, niszczenie polskości, mordowanie ludzi bez powodu - wylicza mjr Leszek Żukowski ps. "Antek", prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.
- Żeby każde dziecko miało możliwość spotkania kogoś, kto ma za sobą własne przeżycia i kto potrafi w niespodziewanej sytuacji pokazać, że człowiek ma swoją godność i ma swoją potrzebę wolności - mówi inna uczestniczka powstania, plut. Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek".
Dlatego szczególnie w tych dniach są tak cenni, bo bohaterowie Powstania Warszawskiego najlepiej potrafią opowiadać i tłumaczyć, dlaczego 73 lata temu ruszyli do walki.
Powiedzą też o tym w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" we wtorek, 1 sierpnia. Opowiedzą o patriotyzmie, również tym potrzebnym dziś. - Do czego sprowadza się patriotyzm? Do miłości wobec ojczyzny i tego, co ja mogę zrobić dla Polski - podkreśla mjr Leszek Żukowski.
- To jest też pasja budowania, żeby ojczyzna rozkwitała, była piękna, bogata i demokratyczna - dodaje kpr. pchor Andrzej Wiczyński ps. "Antek"
Uroczyste obchody wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się w poniedziałek o godzinie 10. Prezydent spotka się wtedy powstańcami. Wieczorna uroczysta msza i apel poległych odbędą się przy pomniku na placu Krasińskich. 1 sierpnia, w godzinę "W", Polacy w całym kraju będą mogli oddać hołd powstańcom.
Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN