Rozdźwięk, czy "powrót do normalności"? Duchowni coraz częściej krytykują PiS

31.08.2017 | Rozdźwięk, czy "powrót do normalności"? Duchowni coraz częściej krytykują PiS
31.08.2017 | Rozdźwięk, czy "powrót do normalności"? Duchowni coraz częściej krytykują PiS
Maciej Knapik | Fakty TVN
31.08.2017 | Rozdźwięk, czy "powrót do normalności"? Duchowni coraz częściej krytykują PiSMaciej Knapik | Fakty TVN

- Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem bycia razem i współistnienia, a nie go nadwyrężać go czy omijać - mówi prymas polski, ale arcybiskup Hoser widzi to inaczej. Z kolej biskup Gądecki dziękuje prezydentowi za weto do ustaw sądowych. Wracający po latach milczenia ksiądz Adam Boniecki żałuje, że Kościół przemówił tak późno. Jakie głosy o sytuacji politycznej słychać od duchownych?

Na Jasnej Górze prymas Polski apelował do rządzących, by nie łamać konstytucji. - Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem bycia razem i współistnienia, a nie nadwyrężać go czy omijać - mówił Wojciech Polak.

z kolei arcybiskup Hoser nie mówi o łamaniu, ale o interpretowaniu. - Konstytucja jest prawem ogólnym i musi być interpretowana. Wiele zależy od tej interpretacji - przekonuje. Dodaje jednocześnie, że konstytucja powinna być zmieniona, „jeśli jest zła”. - Można poprawić niejasności, które wywołują różne komentarze - argumentuje abp Hoser.

W ten sposób jeden z hierarchów rządzących napomina, drugi wydaje się ich rozumieć. - Pluralizm opinii jest kościołowi bardzo potrzebny – mówi dominikanin ojciec Paweł Gużyński.

"Powrót do normalności"

Pluralizm, którego - zdaniem niektórych duchownych - nie było. - W świadomości katolików kościół jest PiS-owski – mówił w środę ks. Adam Boniecki na antenie TVN24. Wywiad z księdzem Bonieckim w programie "Czarno na białym" to jego pierwsze wystąpienie w mediach po sześciu latach zakazu. [CZYTAJ WIĘCEJ]

- Jeśli ksiądz Boniecki może mówić, to znaczy, że mamy w jakiejś części powrót do normalności – komentuje o. Gużyński.

Ksiądz Boniecki żałuje, że Kościół nie przemówił w czasie konfliktu o Trybunał Konstytucyjny. - Już wtedy, naprawdę, się o to prosiło. Jaką ma wagę konstytucja, która nie jest objawionym Pismem Świętym, na kolanach czytanym, ale coś ona znaczy – mówił.

List, w którym arcybiskup Gądecki dziękuję prezydentowi za weto do ustaw sądowych, pojawił się - zdaniem Bonieckiego - zbyt późno, a poza tym był głosem arcybiskupa, a nie całej Konferencji Episkopatu Polski, na której czele Gądecki stoi.

Biskup Pieronek ostro krytykuje rząd

W czwartek arcybiskup Gądecki nie chciał mówić o polityce, ale inni hierarchowie o działaniach rządu mówią ostro.

- Zamiast strzec konstytucji, łamią ją raz po raz i w dodatkowo domagają się, by zrobić nową konstytucję, by zatwierdzić te wszystkie swoje łajdactwa, które do tej pory popełnili – mówił w środę w"Kropce nad i" bp Tadeusz Pieronek, były sekretarz generalny KEP. [CZYTAJ WIĘCEJ]

O Jarosławie Kaczyńskim biskup Pieronek powiedział tak: "człowiek, który mieni się naczelnikiem państwa, a zachowuje się, jakby nie panował nad sobą, jak człowiek po narkotykach".

- Tymi słowami ksiądz biskup dyskwalifikuje siebie - komentuje słowa Pieronka Janusz Śniadek (PiS). Ale apele hierarchów o przyjęcie imigrantów, czy o zakończenie sporów z Unią, politycy PiS komentują oględnie, choć często i chętnie manifestuje przywiązanie do religii. - W swoim sercu rozważam to, co Kościół mówi - zapewnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Dzisiaj potrzebny jest wyraźny, donośny głos polskiego Kościoła, kiedy łamane jest prawo, ograniczana jest wolność - podkreśla Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

Pytanie tylko, jaki to będzie głos, i czy istotnie dojdzie do jakiejś zmiany.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS