Najnowsze

Najnowsze

Zwolniony za mecz w Boże Ciało animator odzyskał pracę

W Wiązownicy na Podkarpaciu kościół sąsiaduje z zarządzanym przez gminę boiskiem. Kilka dni temu media obiegła informacja, że animator boiska został na wniosek proboszcza zwolniony z pracy za to, że w Boże Ciało, gdy wokół kościoła szła procesja, trwał mecz piłki nożnej, a zawodnicy raz po raz rzucali niecenzuralne słowa. Teraz przywrócono go do pracy. – To dobry nauczyciel, ma dobry kontakt z młodzieżą i nie chciałem go stracić – komentuje wójt Marian Jerzy Ryznar.

Lewicki: osobisty sukces Trumpa jest dla wyborców obietnicą ich sukcesu

Jeszcze osiem lat temu Donald Trump nie mógłby zostać kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych – ocenił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Marek Ostrowski, podkreślając, że zostałby on wykluczony jako zbyt szalony. Zdaniem publicysty „Polityki” kampania przed wyborami prezydenckimi w USA nie rozegra się – i będzie to z niekorzyścią dla Hillary Clinton – na płaszczyźnie merytorycznej, w której byłaby ona silna, ale „rozegra się na boisku Trumpa, to znaczy na pełnym inwektyw, kłamania w żywe oczy”. – Boję się, że ona na tym terenie nie jest dobra – podsumował Ostrowski. Profesor Zbigniew Lewicki zauważył natomiast, że Hillary Clinton ma zdumiewająco duży elektorat negatywny, a „fenomen Trumpa opiera się na odrzucaniu poprawności politycznej”. Co więcej, podkreślił amerykanista, „Amerykanie cenią karierę”. – Trump jest klasycznym przykładem człowieka sukcesu. (…) W związku z tym jest prosta projekcja: skoro on osiągnął tak wiele, to pod jego kierownictwem Ameryka osiągnie równie wiele i ja osiągnę wiele – wyjaśniał możliwy tok rozumowania amerykańskiego wyborcy gość Jolanty Pieńkowskiej.

Podkarpacie: animator Orlika zwolniony za mecz w Boże Ciało

Grali w piłkę na Orliku w Boże Ciało, podczas gdy obok szła procesja. Nie spodobało się to proboszczowi. Nie dość, że publicznie w kazaniu pogroził, że będzie kara, to doprowadził do tego, że animator boiska został zwolniony. Wójt Wiązownicy na Podkarpaciu tłumaczy, że mogło być gorzej, bo oburzone parafianki chciały donosić do prokuratury za obrazę uczuć religijnych, a tak skończyło się tylko zwolnieniem. Nadal tylko nie wiadomo, w jakim trybie.

Majdan: Polska ma duże szanse na sukces podczas Euro 2016

Polscy piłkarze polecieli we wtorek do Francji, gdzie za kilka dni rozegrają swój pierwszy mecz na Euro 2016. Jak ich szanse oceniają eksperci – szczególnie w kontekście umiarkowanie udanych meczów towarzyskich? - Odniosłem wrażenie, że Polacy pragnęli, żeby nareszcie wszystko już się zaczęło. Aby odciąć grubą kreską przygotowania do Euro i mecze towarzyskie. W tej drużynie jest chemia, dobra atmosfera i porozumienie – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” Andrzej Person, publicysta sportowy. Zgodził się z nim drugi z zaproszonych gości – były piłkarz reprezentacji Polski Radosław Majdan. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską przyznał, że szansa na dobry wynik podczas Euro jest naprawdę olbrzymia. – Nareszcie polscy reprezentanci to nie tylko znajomi z pracy, ale przede wszystkim wydają się być dobrymi znajomymi – mówił Majdan.

Parawany to już symbol polskich plaż? Tak uważają zagraniczni turyści

Powoli rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wraz z nim polskie plaże będą zapełniać się urlopowiczami. Również tymi, którzy do Polski przyjeżdżają z zagranicy. Co jest dla nich typowo polskim widokiem nad Bałtykiem? – Parawany – przyznają turyści np. z Niemiec. Nie da się ukryć, że to kolorowe osłony przed wiatrem, które mają wyznaczać nasz kawałek plaży, są symbolem rozpoczynającego się sezonu na polskim wybrzeżu. Powraca tylko pytanie, dlaczego tak bardzo ich potrzebujemy. Skąd wzięła się moda na parawaning nawet wówczas, kiedy nie wieje wiatr?

Polka chce walczyć o tytuł najlepszego baristy świata. Zbiera pieniądze na wyjazd na mistrzostwa w Dublinie

Pobudza, orzeźwia, bez niej wielu z nas nie wyobraża sobie życia – kawa. Dla Agnieszki Rojewskiej z Poznania jest czymś więcej niż tylko napojem. Z kawą związana jest jej praca zawodowa, naukowa no i hobby, które być może przyniesie jej międzynarodowe uznanie. Pani Agnieszka za kilka tygodni stratuje w Mistrzostwach Świata Baristów. Trenuje codziennie po kilka godzin, ale - by przyrządzić espresso na miarę złota – potrzeba jeszcze pieniędzy na organizację wyjazdu.

„Stop idiotom na wodzie”, czyli walka z plagą piratów na szczecińskich jeziorach

Hałasują, pływają za szybko i robią za duże fale. Są niebezpieczni – dla siebie i dla innych wypoczywających nad wodą. Piraci na szczecińskich jeziorach – to już prawdziwa plaga. Służby niewiele mogą, więc u progu sezonu rusza społeczna akcja „Stop falowaniu”, znana też pod bardziej obrazowym hasłem „Stop idiotom na wodzie”. Narzędziem walki ma być zdjęcie dokumentujące łamanie przepisów. Potem do akcji może wkroczyć policja i ukarać delikwenta nawet tysiączłotowym mandatem.

Celnicy prowadzą strajk włoski. W przyszłym tygodniu będzie paraliż na granicach?

Drobiazgowe kontrole i korki na przejściach granicznych. Ministerstwo Finansów tłumaczy: to czujność w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO w Warszawie. Związki zawodowe celników prostują jednak: to nasz protest – prowadzimy strajk włoski związany z reformą organów podatkowych. Ministerstwo Finansów chce połączyć Służbę Celną, Administrację Podatkową oraz Urzędy Kontroli Skarbowej w jedną, nową instytucję – Krajową Administrację Skarbową. Celnicy zapowiadają protest do skutku. Nieoficjalnie wiadomo, że drobiazgowe kontrole mają być połączone z masowym składaniem wniosków o urlop i zwolnieniami lekarskimi. – Może być taka sytuacja, że w przyszłym tygodniu już nikt nie będzie nad tym panował i dojdzie do takiego totalnego paraliżu – ocenia jeden z celników.

Śląski WOPR w finansowym dołku. „Ten sezon to będzie klapa”

Na co dzień sami pomagają, ale teraz to oni proszą o wsparcie. Ratownicy wodni ze Śląska są w finansowym dołku. Decyzją Urzędu Marszałkowskiego stracili blisko pół miliona złotych. Samorząd województwa obciął dotację, bo nie ma obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą. A jak nie musi – to nie płaci. Zapłacą ludzie – straszą ratownicy – i to najwyższą cenę.

Zoll: widać, że działania PiS doprowadzą Polskę do katastrofy

– Byłem bardzo zmartwiony lekceważącym sposobem potraktowania opinii Komisji Europejskiej. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można, jako przedstawiciel kraju członkowskiej UE, tak lekceważąco traktować stanowiska organu Unii. Wypowiedź szefa MSZ i rzeczniczki klubu PiS nie powinny mieć miejsca – ocenił prof. Andrzej Zoll w programie „Fakty z zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Były prezes TK dodał, że wyraźnie widać, że działania PiS, prowadzą nasz kraj do katastrofy, a Jarosław Kaczyński dąży do władzy absolutnej.

Donald Trump żerował na ludziach? Tak sugeruje Hillary Clinton

Kontrkandydatka miliardera w wyścigu do nominacji prezydenckiej zadała bardzo poważne pytanie: czy Donald Trump żerował na ludziach? Chodzi o szkołę wyższą, która tak naprawdę nie była szkołą wyższą i proponowała kurs dla pośredników nieruchomości za 35 tysięcy dolarów. Za zdobycie takich samych umiejętności – łącznie z egzaminem – płaci się 50 razy mniej. Donald Trump odpowiada natychmiast i oczywiście atakuje.

Porodówki od dziś bardziej cywilizowane. Nowe standardy opieki nad kobietami, które poroniły lub urodziły martwe dziecko

Wchodzą w życie nowe standardy opieki okołoporodowej w przypadku niepowodzeń położniczych. Pod skomplikowaną nazwą kryją się bardzo proste zasady: zrozumienie i wsparcie. Polskie porodówki mają być od dziś bardziej cywilizowane. Oddzielne sale, troskliwa pomoc lekarska, opieka psychologiczna. Obowiązkowo dla wszystkich kobiet po poronieniu i tych, które urodziły martwe lub chore dziecko.

Polski gwiazdor Youtube zebrał setki tysięcy złotych dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

Gwiazdor Youtube’a – ReZigiusz, czyli Remek Wierzgoń – postanowił wesprzeć Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Zdecydował, że cały dochód ze sprzedaży w jego sklepie internetowym w Dzień Dziecka przeznaczy na plac zabaw, który pomoże najmłodszym pacjentom w rehabilitacji. Planował zebrać 200 tysięcy złotych. Ostatecznie udało się zgromadzić 304 tysiące. Sukces nie dziwi, jeśli ma się dwa miliony fanów. To prawdziwa potęga sieci i internetowej popularności.

Nie będzie stref kibica na Euro 2016 w polskich miastach

W Warszawie na pewno nie powstanie. Poznań, Kraków i Gdańsk także raczej zrezygnują. Strefy kibica, które były oblegane podczas Euro 2012, tym razem nie powstaną. Wszyscy, którzy liczyli na wspólną zabawę i wspólne oglądanie meczów rozgrywanych we Francji, muszą organizować się na własną rękę. Za drogo i zbyt niebezpiecznie – tak między innymi tłumaczą się miasta.

Pies blokował ruch na drodze, by ochronić potrąconego yorka

Bohaterski pies do łez wzruszył mieszkańców Gniezna, teraz podbija serca internautów. Własnym ciałem blokował ruch uliczny, by ochronić potrąconego yorka. Opuścił swój posterunek dopiero wtedy, kiedy rannym psem zajęli się ludzie. Niestety obrażenia były zbyt poważne – zwierzęcia nie udało się uratować, ale jego ochroniarz w pełni zasłużył na miano bohatera. Wkrótce odważny pies będzie mógł zostać adoptowany.

Siemoniak o opinii KE: słowa o dialogu z opozycją okazały się niewiarygodne dla Brukseli

– To wynik niszczenia demokracji w Polsce i klęska wiarygodności premier Szydło – tak środową ocenę Komisji Europejskiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były minister obrony narodowej i wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak. Komisja Europejska uznała, że nie ma w Polsce postępu w sprawie TK, jej zastrzeżenia dotyczą składu Trybunału, nowelizacji z 22 grudnia i poszanowania ostatnich wyroków. – Słowa o dialogu z opozycją okazały się niewiarygodne dla Brukseli – stwierdził były wicepremier. – PiS w żadnym momencie nie szukał kompromisu (z opozycją – red.) – dodał.

Ośmiorniczki, które pomagają wcześniakom. Maskotki terapeutyczne w inkubatorach

Pomysł pojawił się w Danii, znany jest już m.in. w Holandii i Hiszpanii, a teraz także i w Polsce. Pierwsze włóczkowe maskotki terapeutyczne wyglądające jak ośmiorniczki trafiły już do wcześniaków na Oddziale Neonatologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Macki ośmiorniczek przypominają maluchom pępowinę, którą bawiły się w brzuchu mamy. Zabawa relaksuje i pomaga spokojnie się rozwijać.

Prof. Rotfeld o tarczy antyrakietowej: nie jest to dla Rosji ani zaskoczenie, ani zagrożenie

– Rosja sama zaproponowała, żeby tego typu siły zbrojne, jakie NATO w tej chwili ma rozmieścić na swojej flance wschodniej, (…) były zgodne z prawem – mówił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS prof. Adam Daniel Rotfeld, przypominając rok 2009 i ustalenia ówczesnego posiedzenia Rady NATO-Rosja. – Rosja sama uważała, że pewien poziom obecności NATO na tym obszarze (…) jest dopuszczalny – dodał były Minister Spraw Zagranicznych Polski. Jego zdaniem budowa tarczy antyrakietowej NATO to dla Rosji „ani zaskoczenie, ani zagrożenie” – Przeciwnie: powiedziałbym, że budowa tarczy antyrakietowej, wielokrotnie to wyjaśniano, nie ma nic wspólnego z zagrożeniem dla Rosji, ale rosyjskie zbrojenia są zagrożeniem dla nas – zauważył prof. Rotfeld. Gość Jolanty Pieńkowskiej zauważył jednak, że wielu ekonomistów, w tym również z otoczenia Putina, twierdzi, że zbrojenia Rosji są nadmierne, a kraju na to nie stać.

Dialogu PiS z Komisją Europejską ciąg dalszy. Jak to się skończy?

Opinia Komisji Europejskiej w sprawie Polski może być przyjęta już w najbliższa środę. Wcześniej kolejna rozmowa Szydło-Timmermans – tym razem telefoniczna. Dużo mówi się o konstruktywnym dialogu i politycznym kompromisie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ale i o znacznie ostrzejszym planie B – o nim mówi Jarosław Kaczyński. Szef polskiej dyplomacji uważa z kolei, że nie ma podstaw do wszczęcia jakiejkolwiek procedury karania Polski.

Marcin Wrona odwiedził miejsce, gdzie ma zamieszkać Barack Obama po opuszczeniu Białego Domu

Przez ostatnie lata Biały Dom był miejscem zamieszkania całej rodziny Obamów. Wkrótce to się zmieni. Barack Obama zaczyna poważnie myśleć o przyszłości poza Białym Domem. Ameryka właśnie poznała miejsce, w którym państwo Obamowie zamieszkają niemal dokładnie za osiem miesięcy. Posiadłość, którą wskazuje się jako przyszłą rezydencję obecnego prezydenta USA, odwiedził Marcin Wrona.

UE z czasem zniesie sankcje dla Rosji? „Polityczny proces już się rozpoczął”

Uwolnienie przez Rosję pilotki Nadii Sawczenko sprawiło, że wielu komentatorów zastanawia się nad tym, czy sankcje UE dla Rosji zostaną utrzymane. Kwestia ta pojawiła się także w trakcie rozmów podczas szczytu G7, gdzie światowi przywódcy opowiedzieli się za ich pozostawieniem. Czy możliwe jest zatem zniesienie sankcji? Dyskutowali o tym goście Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS.

Euro 2016 zagrożone? Masowe strajki paraliżują Francję

Cztery lata temu przed Euro 2012 w Polsce martwiono się o wiele rzeczy, ale nie o to, czy uda się zatankować samochód i czy w domu będzie prąd, żeby móc w telewizji obejrzeć mecz. Tymczasem we Francji nie jest to teraz takie oczywiste. Protestują lub strajkują już niemal wszyscy. Uważają, że to idealny moment, żeby coś wymusić na rządzie, bo kiedy cały świat będzie patrzył na Francję, kraj nie może po prostu stanąć w miejscu. Jakby tego było mało, może największym zmartwieniem jest bezpieczeństwo. Bo nikt nie ma wątpliwości, że dla terrorystów taka sytuacja może być idealnym celem do ataku.

Barack Obama w Japonii. W Hiroszimie mówił o ograniczeniu arsenału nuklearnego

To była wizyta, na którą czekano 71 lat. Tyle dokładnie mija czasu od zrzucenia przez amerykańskiego B29, nazwanego Enola Gay, bomby atomowej na Hiroszimę. Zginęło wtedy 140 tysięcy osób. Barack Obama, który w piątek odwiedził Japonię, wezwał świat do ograniczenia arsenału nuklearnego. Hasło szlachetne, ale kłopot w tym, że gdyby takiej broni pozbywaliby się, powiedzmy ci „dobrzy”, wtedy ci „źli” produkowaliby jej jeszcze więcej. A my nie bylibyśmy od tego bardziej bezpieczni.