Najnowsze

Najnowsze

Trump zawiesił przyjmowanie uchodźców. "Świat musi to zaakceptować"

- Obowiązkiem prezydenta USA jest zapewnienie bezpieczeństwa - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Bronił on decyzji Donalda Trumpa, który zawiesił przyjmowanie przez USA uchodźców z krajów muzułmańskich. - Świat musi to zaakceptować, bo to prezydent USA. To jest prawo amerykańskie - dodał Lewicki. - To jest woda na młyn terrorystów. To wspiera ich organizację - oponował drugi gość programu, dziennikarz Marek Ostrowski.

Śmierć pod drzwiami przychodni. Lekarz odmówił pomocy

Pacjent pod drzwiami przychodni w Bierzwniku nie doczekał się pomocy od pracującego tam lekarza. Nie doszedł do gabinetu, zasłabł na dworze, ale mimo gorących próśb postronnych ludzi, lekarz nie wyszedł. Pomocy udzielali policjanci i przechodnie. Po półgodzinnej reanimacji, mężczyzna zmarł.

Prognoza pogody na wtorek 31 stycznia

We wtorek na zachodzie i południu Polski pochmurno. Miejscami opady śniegu z deszczem - do 1-5 mm i śniegu - do 1-2 cm, a w Sudetach - do 5-10 cm. Poza tym większe przejaśnienia i rozpogodzenia, na Podlasiu możliwy słaby śnieg. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na północnym-wschodzie, przez 0 stopni w skali Celsjusza w centrum kraju, do 2 stopni Celsjusza na krańcach zachodnich. Wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.

Polski atom na papierze. "Stan zawieszenia trwa od lat"

Rząd właśnie zawiesił projekt budowy w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej. Warto przypomnieć, że spółka powołana, która miała ją budować, została powołana przez rząd Donalda Tuska. Działa od 8 lat, a nie wybrała nawet lokalizacji. Wydała za to 200 milionów złotych.

Prognoza pogody na niedzielę 29 stycznia

Niedzielny ranek miejscami będzie mglisty. Na północnym-wschodzie kraju więcej chmur i miejscami słabe opady śniegu z deszczem, do 1 mm. Poza tym pogodnie, tylko na zachodzie wzrost zachmurzenia, a na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od -2 stopni Celsjusza miejscami na Podkarpaciu i Kielecczyźnie, 0 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 3 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr z kierunków południowych słaby. Na zachodzie i północy umiarkowany.

"Trzeba się było chować, bo dzieci służyły do pseudomedycznych eksperymentów"

W piątek minęła 72. rocznica wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu Auschwitz. Był to powrót do bolesnych wspomnień dla tych, którzy przeszli przez jego piekło. Lidia Maksymowicz trafiła do obozu z matką ponad 70 lat temu. Przetrwała, choć dramatyczne wydarzenia pozostaną w pamięci na zawsze. Dzieli się nimi przede wszystkim po to, żeby nigdy więcej podobny koszmar się nie powtórzył.

Refundacja pokrywa 1/10 kwoty. 11-latka marzy o wózku, bo chce być samodzielna

30 tysięcy złotych - kwota relatywnie niewielka, by spełnić życiowe marzenie. Jedenastolatka z Białegostoku urodziła się z przepukliną oponową-rdzeniową. Nie chodzi, ale chce być samodzielna. Marzy o elektrycznym wózku inwalidzkim. Babci, która wychowuje dziewczynkę, nie stać na zakup takiego urządzenia. Pomóc chcą lokalni przedsiębiorcy. W niedzielę organizują koncert charytatywny. Każdy może się dorzucić.

Proste pomaganie. Wystarczy wieszak i niepotrzebne rzeczy

Bez procedur i formalności dawać i brać. Proste pomaganie - wystarczy wieszak i dobra wola. To, czego w szafie mamy za dużo, dla innych może być na wagę złota. Zwłaszcza gdy na termometrach grubo poniżej zera. Kurtki, swetry, czapki, szaliki zostawiamy w miejscu, z którego brać mogą potrzebujący. Akcja podpatrzona w Budapeszcie przyjęła się w Warszawie, a w ślad za stolicą idą kolejne miasta.

Chorzy na autyzm mogą żyć normalnie. Szykują dla nich specjalne domy

Chorzy na autyzm rzadko planują przyszłość. Zazwyczaj robią to za nich rodzina i organizacje pozarządowe. Dzięki ich wsparciu ta przyszłość nie musi rysować się w czarnych barwach. W odpowiednich warunkach - mimo choroby - pacjenci mogą żyć normalnie. Samodzielnie, choć nie samotnie. Stowarzyszenie "Dalej Razem" chce z myślą o nich otworzyć kilka całodobowych domów. Do jednego z nich, w Gdańsku, pierwsi lokatorzy wprowadzą się lada dzień.

Wypadek z udziałem szefa MON, misja życia zakończona tragedią i powrót aborcji do Sejmu. O tym mówiliśmy w "Faktach"

Mijający tydzień obfitował w ważne i ciekawe wydarzenia. W "Faktach" TVN mówiliśmy między innymi o końcu pracy ośrodka adopcyjnego, który znalazł dom dla ponad 2 tys. dzieci, misji życia polskiej wolontariuszki, która zakończyła się tragicznie i o wypadku z udziałem szefa MON. Ale były też informacje o pomyśle radnych z Mielca na niezwykłą ozdobę wieży widokowej, czy o fali domysłów po zamontowaniu kotary w Sejmie. Oto 10 najchętniej oglądanych materiałów na stronie "Faktów" TVN:

2,5 minuty do godziny zero. "Świat zawsze jest kruchy"

Coraz bardziej przyzwyczajmy się do takiej opowieści, że wojna jest bohaterska, podczas gdy wojna jest okrutna i barbarzyńska dla wszystkich - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS działacz opozycji w PRL-u Andrzej Celiński nawiązując do zaktualizowania Zegara Zagłady, którego wskazówki zbliżyły się do godziny zero. Jego zdaniem kruchość świata wynika ze zmniejszenia świadomości jaką wartością jest pokój. Źródeł zagrożeń dla pokoju drugi gość programu, były poseł PiS Zbigniew Girzyński, upatrywał w imigracji na kontent europejski. - Na skutek imigracji struktura tych społeczeństw (Europy Zachodniej - przyp. red.) się zmieniła i te w miarę uspokojone głowy Niemców, Francuzów i innych mieszkańców państw europejskich dzisiaj są rozgrzane emocjami, także nacjonalistycznymi - przekonywał podkreślając, że to jest realne zagrożenie dla stabilności.

"Jesteśmy w nowych czasach, w epoce Donalda Trumpa"

- Donald Trump mówi nam, europejczykom, że wspólnota europejska nie jest dla niego partnerem - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europoseł Janusz Lewandowski. - Jesteśmy w nowych czasach, w epoce Donalda Trumpa i Europa musi z tego wyciągać wnioski - dodał były komisarz europejski.

"Tę fabrykę zagłady stworzyli ci, którzy ludzi nienawidzili"

W 72. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau premier Beata szydło przypomniała o niemieckiej zbrodni i uczciła pamięć ofiar. Z Polski i zagranicy przyjechało też kilkudziesięciu byłych więźniów, którym udało się przeżyć. I którym całe życie towarzyszy wspomnienie niewyobrażalnych cierpień i zagłady.

"W Rosji jeżdżą, to u nas też się da". Niebezpieczne igranie z lodem

Tragedia podczas wędkowania - pod wędkarzami załamał się lód. Jedna osoba zginęła, druga jest w ciężkim stanie. To kolejne ostrzeżenie dla wszystkich, którzy chcą łowić ryby pod lodem. Albo chcą się na nim ślizgać. W ferie zimowe, takich osób nie brakuje. Strażacy apelują: nie igrajcie ze śmiercią.

Wyrok po 14 latach od policyjnej akcji. Dowódcy usłyszeli: jesteście niewinni

Po 14 latach oskarżeń, wyroków, apelacji i wracania do sprawy jest w końcu prawomocny wyrok w sprawie policyjnej akcji ujęcia bandytów w podwarszawskiej Magdalence z 2003 roku. Akcji, w której na zaminowanej posesji zginęło dwóch funkcjonariuszy, a 16 zostało rannych. Trójka byłych policjantów, odpowiedzialnych za nią, usłyszała ponownie: jesteście niewinni.

Deklarowana kwota przebita, a WOŚP dalej liczy

Ponad 62 miliony 400 tysięcy złotych jest już na koncie fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To są już realne pieniądze i w dodatku większe od sum deklarowanych w dniu 25. Finału. A kwota wciąż rośnie.

Prognoza pogody na sobotę 28 stycznia

W sobotę na krańcach wschodnich Polski pochmurno. Na pozostałym obszarze kraju na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr przeważnie słaby, południowy. Ciśnienie spada, w Warszawie, w południe 1014 hPa.

Burmistrz z PiS krytykuje plany zmian w ordynacji. "To jest zamach na polską samorządność"

Jak szybko i w jakim zakresie wejdą w życie zmiany w ordynacji wyborczej? Do dyskusji rozpoczętej przez Jarosława Kaczyńskiego włączają się samorządowcy. Także z PiS. I niektórzy - podobnie jak opozycja - krytykują je. Dwukadencyjność z możliwością liczenia kadencji wstecz to zamach na polską samorządność - ocenia Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, który piastuje swój urząd od ponad ćwierć wieku.