Sprawa generała, nominacje w ambasadach, nowy system dowodzenia. Pola konfliktu prezydent-szef MON


Prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obrony - przekonuje szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. I dodaje, że trzeba doprecyzować konstytucję. To brzmi jak kolejny sygnał ostrzegawczy pod adresem ministra Macierewicza. Czy konflikt między MON a Pałacem Prezydenckim przybiera na sile?

Gdyby to Andrzej Duda decydował o obsadzie ministerstwa obrony, to raczej nie Antoni Macierewicz szefowałby temu resortowi. A chciałby decydować. - Jest pewna niedoróbka systemowa. Prezydent jako zwierzchnik Sił Zbrojnych powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obrony - powiedział w Radiu Zet szef BBN Paweł Soloch. - Powinien mieć wpływ, jeśli ma być prawdziwym zwierzchnikiem sił zbrojnych - dodał.

Postulat bliskiego współpracownika prezydenta, wypowiadany w imieniu prezydenta z pewnością nie padł przypadkowo, w ferworze dyskusji. Relacje Andrzeja Dudy z Antonim Macierewiczem od tygodni przypominają wojnę podjazdową.

Wojna o wojsko

Znamienne, że ta propozycja zmian padła z ust szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, czyli człowieka, który doskonale zna poziom napięcia i tło konfliktu prezydenta z szefem MON.

- Nie komentuję słów ministrów prezydenckich - mówi wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk pytany o słowa Solocha. - Oczywiście, pojawiają się różnice, ale to jest rzecz normalna - ocenia z kolei Wojciech Skurkiewicz (PiS).

Po tym, jak służby podległe Antoniemu Macierewiczowi odebrały certyfikat bezpieczeństwa generałowi Kraszewskiemu - najważniejszemu w otoczeniu prezydenta wojskowemu - rozpoczął się ostry spór. Spór pełen wzajemnych złośliwości i pismami prezydenta, które pozostają bez odpowiedzi od tygodni.

Czwartkowe słowa szefa BBN, by prezydent miał wpływ na obsadę resortu obrony, nawet w otoczeniu premier odebrano jako presję na dymisję.

"Wyraz desperacji ministra Solocha"

Platforma prosi prezydenta, by zorganizował posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prosi, by także z opozycją przedyskutować sytuację w wojsku, która jest więcej niż napięta.

Bo relacje między najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych a ministrem to już nie tylko pretensje o wojskowe wakaty w ambasadach. To fundamentalny spór o nowy system dowodzenia. MON, tworząc go, ignorowało prezydenta. Brak generalskich nominacji to użycie przez prezydenta broni atomowej. A sprawa certyfikatu dla generała Kraszewskiego oznacza właściwie odcięcie Andrzeja Dudy od wpływu na armię. Postulat, by prezydent miał wpływ na obsadę ministerstwa, dopełnia obraz tych relacji.

- To jest wyraz desperacji ministra Solocha wobec niemożności współpracy z Macierewiczem - komentuje były minister ON Tomasz Siemoniak.

W czwartek dziennik "Fakt" napisał, że Strategiczny Przegląd Obrony, jeden z kluczowych dokumentów w wojsku, przygotowuje dla Antoniego Macierewicza generał po szkole w Moskwie. Takie CV do tej pory, dla polityków PiS, dyskwalifikowało wojskowych. Teraz to ludzie prezydenta pytają: jak to możliwe?

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS