Najnowsze

Najnowsze

Waży się przyszłość Puszczy. Unijny Trybunał może zasądzić kary

Komisja Europejska ma cztery dni na uzasadnienie wniosku o ukaranie Polski w sprawie działań w Puszczy Białowieskiej. Przez kolejne cztery odpowiedzieć musi Ministerstwo Środowiska. Od tego, co znajdzie się w dokumentach zależy czy - i ewentualnie jakie - kary Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałoży na Polskę za wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Ostateczny wyrok w tej sprawie może zapaść nawet za kilkanaście miesięcy.

PO zawiadamia CBA w sprawie afery billboardowej

Nie ma wojny z prezydentem - przekonuje marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jest za to nacisk, żeby było tak jak jest - odpowiada opozycja. W środę Andrzej Duda ma spotkać się z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie reformy sądownictwa. Formą nacisku, według opozycji, mają być plakaty o patologiach wśród sędziów. Kosztowały 19 milionów złotych, a zapłaciły za nie Polska Fundacja Narodowa, która pieniądze zebrała od Spółek Skarbu Państwa. Platforma Obywatelska mówi o aferze billboardowej i zawiadamia CBA.

Aleksander Smolar: temat reparacji jest wyłącznie na użytek polityki wewnętrznej

- To jest zatruwanie życia publicznego. To jest wpuszczanie szczura i wymuszanie na wszystkich, żeby mówić o temacie, który nie ma żadnych szans - tak ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych, dotyczącą reparacji wojennych, ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes fundacji Batorego Aleksander Smolar. Zdaniem komentatora TVN24 BiS, sejmowa analiza nie zawiera danych o umowach podpisanych w roku 1990 i 2004 roku, ponieważ zawarcie tych wątków obaliłoby zasadność tego dokumentu oraz działań PiS. - To jest robione wyłącznie dla polityki wewnętrznej - ocenił. Dodał także, iż takie działania tłumaczył Jarosław Kaczyński podczas 89. miesięcznicy, gdy mówił, że Polska, idąc do wolności, może być osamotniona w Europie. - Ta władza może uczynić wiele rzeczy, które będą nas spychały na zewnętrzną orbitę Unii - stwierdził Smolar i podkreślił, że nie wierzy w wyjście Polski z UE.

11 września zmienił zasady bezpieczeństwa lotów. Wcześniej były znacznie luźniejsze

Mało kto pamięta już, jak latało się przed 11 września 2001 roku. Oto kilka przykładów. Dużo mniej dokładna kontrola bezpieczeństwa, żadnych prześwietleń, dowolna ilość napojów wnoszonych na pokład, drzwi do kabiny pilotów raczej zamknięte, ale jeśli chcieliśmy pokazać dziecku, jak wygląda kokpit, to wystarczyło poprosić stewardessę i na ogół się udawało. Wszystko to, po wydarzeniach sprzed 16 lat, całkowicie się zmieniło. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Biuro Analiz Sejmowych: Polska ma podstawy do ubiegania się o reparacje od Niemiec

Według ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych, "Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu, jest nieuzasadnione". Niemcy powinny zapłacić Polsce odszkodowanie za II wojnę światową. Ile dokładnie pieniędzy miałby otrzymać nasz kraj? Ministrowie spraw wewnętrznych i zagranicznych otwarcie mówili o kwocie biliona dolarów. To więcej niż roczny budżet Niemiec. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prognoza pogody na wtorek 12 września

We wtorek w województwach zachodnich dość pogodnie, ale możliwy słaby przelotny deszcz. W pozostałych regionach będzie deszczowo i pochmurno. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, z zachodu. Na zachodzie porywy wiatru do 60 km/h. Ciśnienie rośnie, w południe 994 hPa.

6-letni Emil potrzebował 7 milionów zł na leczenie. Teraz jest szczęśliwym dzieckiem

Jeszcze rok temu jego życie wisiało na włosku, teraz rozpiera go energia. Wszystko dzięki ludziom, których poruszyła historia małego chłopca z ciężką wadą serca. Na leczenie za granicą 6-letniego Emila Koryczana z Krakowa potrzeba było ponad 7 milionów złotych. Pieniądze udało się zebrać. Mija niemal rok od operacji, dzięki której Emil w końcu może w pełni korzystać z uroków dzieciństwa.

Kampania informacyjna Polskiej Fundacji Narodowej ma trafić pod lupę NIK i prokuratury

Polska Fundacja Narodowa i afera billboardowa za 19 milionów złotych. Sprawa ma trafić do Najwyższej Izby Kontroli, Państwowej Komisji Wyborczej oraz prokuratury, bo krytycy fundacji zarzucają jej, że zamiast dbać o wizerunek Polski za granicą, PFN zajęła się promowaniem w kraju reformy wymiaru sprawiedliwości. Opozycja odpowiada kampanią w mediach społecznościowych, gdzie zamieszcza swoje wersje billboardów.

"Kaczyński już nie zaufa prezydentowi. Te relacje będą napięte"

Nie milkną komentarze po piątkowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Głównym tematem miała być przygotowywana przez Pałac Prezydencki reforma sądów. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że podczas rozmowy w Belwederze prezydent miał podkreślać złą współpracę z Ministrem Sprawiedliwości w czasie prac nad ustawami i brak konsultacji. W tle toczy się gra między ministerstwem a kancelarią prezydenta o kształt sądów.

Polski boom na latanie. "Co roku bijemy rekordy"

Takiego tłoku na lotniskach jeszcze w Polsce nie było. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie statystyki biją rekordy, bo pasażerów i lotów jest tyle, że nawet eksperci przecierają oczy ze zdumienia. Skąd taki boom na latanie?

Prognoza pogody na poniedziałek 11 września

Na Pomorzu Zachodnim oraz Lubelszczyźnie i Podkarpaciu tydzień zacznie się pogodnie. W pozostałych regionach pochmurno i deszczowo. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 21 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni i południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W burzach silny do 90 km/h. W nocy z poniedziałku na wtorek należy spodziewać się ulewnych deszczy.

Afera z toksycznymi odpadami. Kto na tym zarabia?

Wielkie dziury w ziemi, a w nich gruz i materiały budowlane - to wersja oficjalna. Nieoficjalnie w dziurach znajdują się także toksyczne śmieci. Reporterzy "Superwizjera" TVN przez półtora roku zdobywali dowody i teraz głośno pytają: dlaczego spółka ze Skawiny zakopuje groźne chemiczne odpady, dlaczego dostała pozwolenia od urzędników i kto zarabia na tym miliony? Odpowiedzi w reportażu "Wysyp" Macieja Kuciela i Daniela Liszkiewicza - w sobotę o 20:00 w TVN24.

Prognoza pogody na niedzielę 10 września

W niedzielę na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie pogodnie. Na pozostałym obszarze Polski przelotne opady deszczu przechodzące po południu w burze. Temperatura maksymalna w dzień od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 27 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 70 km/h, południowy, od zachodu skręcający na zachodni.

Nie szczędzili ani sił, ani sprzętu. Teraz strażacy proszą o pomoc

Gdy trzeba było wesprzeć poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach, strażacy z Dziemian (woj. pomorskie) ruszyli bez wahania. Pracowali w dzień i w nocy. Pomagali ludziom, jednak teraz oni potrzebują pomocy. Po tej akcji strażackie ubrania i sprzęt już do niczego się nie nadają, a zakup nowych przerasta ich finansowe możliwości. Dlatego proszą o pomoc.

Eksplorował najgłębszy wodny labirynt świata. "To było duże zaskoczenie"

- Naszym celem, jeśli chodzi o eksplorację jaskiń, jest odkrywanie. Nigdy nie wiemy, co tam dalej będzie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS podróżnik ekstremalny i płetwonurek Krzysztof Starnawski. - Odkryliśmy długi, bardzo poziomy korytarz, który zmusił mnie do tak długiego przebywania na tej głębokości. To było duże zaskoczenie - przyznał gość Jolanty Pieńkowskiej, który opowiadał o swojej ostatniej wyprawie do Macedonii, gdzie eksplorował prawdopodobnie najgłębszą jaskinię świata. Starnawski pobił światowy rekord, spędzając kilka minut na głębokości 240 metrów pod wodą. Jednak nie ma to dla niego dużego znaczenia. - Bicie rekordów to drugorzędna sprawa. Bawimy się w odkrywanie świata - tak Starnawski odpowiedział na pytanie, czy szykuje się do pobicia własnego rekordu. - Nie możemy być już Kolumbami w pełnym tego słowa znaczeniu, a podwodne jaskinie to taka część świata, gdzie jeszcze można coś odkryć i coś nazwać - powiedział.