"Kaczyński już nie zaufa prezydentowi. Te relacje będą napięte"

10.09 | "Kaczyński już nie zaufa prezydentowi. Te relacje będą napięte"Fakty TVN

Nie milkną komentarze po piątkowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Głównym tematem miała być przygotowywana przez Pałac Prezydencki reforma sądów. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że podczas rozmowy w Belwederze prezydent miał podkreślać złą współpracę z Ministrem Sprawiedliwości w czasie prac nad ustawami i brak konsultacji. W tle toczy się gra między ministerstwem a kancelarią prezydenta o kształt sądów.

W relacjach między Pałacem Prezydenckim a rządem wyraźnie wyczuć można nieufność, wzajemne pretensje i konieczność zawarcia choćby pozornego porozumienia. - Emocje nie powinny nam przysłaniać celu jakim jest reforma wymiaru sprawiedliwości - podkreśla jednak Krzysztof Łapiński sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. - Jestem przekonany, że jeżeli będziemy tylko pudrowali sądownictwo, to będziemy oszukiwali ludzi, że coś się realnie zmieni - odpowiada jednak wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Pudrowaniem istniejącego konfliktu są za to gesty grzecznościowe wymieniane przez tych dwóch ministrów w programie "Kawa na ławę" w TVN24.

Ale prócz gestów są też wzajemne uszczypliwości. - Doszlibyśmy do absurdu, że byśmy zarzucali na przykład ministrowi Jakiemu, że kiedyś startował na radnego z list Platformy - tak Krzysztof Łapiński komentował słowa Ziobry z 7 września, który o profesorze Michale Królikowskim, doradcy prezydenta, mówił, że to "wiceminister Platformy Obywatelskiej".

Gra o sądy

W tle tych wzajemnych uszczypliwości toczy się gra o ostateczny kształt prezydenckich projektów ustaw. Bo nie ma wątpliwości, że straci na nich ministerstwo sprawiedliwości i osobiście minister Zbigniew Ziobro. Jednym z przepisów, na którym ma szczególnie zależeć prezydentowi jest nieprzerwanie zapisanej w konstytucji kadencji Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Gdyby nie weto prezydenta, po wejściu w życie ustawy PiS w stan spoczynku automatycznie przeszliby wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego.

Minister Jaki podkreśla jednak, że wymiana kadrowa w Sądzie Najwyższym nie jest dla Ministerstwa Sprawiedliwości kluczowa.Wiceminister sprawiedliwości podkreślał przy tym, że dla Prawa i Sprawiedliwości najważniejsze utworzenie zewnętrznego postępowania dyscyplinarnego dla sędziów.

Rzecznik prezydenta pytany o to, czy prezes Jarosław Kaczyński zadeklarował poparcie dla prezydenckich ustaw, odpowiada dość ogólnie. - To będą ustawy prezydenckie. Prezydent się wywodzi z tego obozu. Ogólna taka deklaracja i chęć poparcia jest - stwierdził Łapiński.

"Te relacje będą napięte"

Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika także, że podczas rozmowy w Belwederze prezydent miał podkreślać złą współpracę z ministrem w czasie prac nad ustawami i brak konsultacji.

Z punktu widzenia toczącej się wojny na górze spotkanie w Belwederze miało być przełomowe. Miało być sukcesem zwolenników kompromisu. Szczególnie, że - według naszych informacji - to nie było pierwsze, ale jedno z co najmniej kilku spotkań prezesa z prezydentem w Belwederze. Przerwa w kontakcie miała trwać od 3 maja, czyli od momentu gdy prezydent zaskoczył PiS pomysłem konstytucyjnego referendum.

- Znając Jarosława Kaczyńskiego on już nie zaufa prezydentowi. Te relacje będą napięte niezależnie od tego jakie propozycje pojawią się na stole - mówi Rafał Trzaskowski z PO. W tym tygodniu kolejna seria spotkań prezydenta. Tym razem z przedstawicielami parlamentarnych klubów.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS