Saakaszwili ma problemy z wjazdem na Ukrainę. "Ważne, by polski rząd nie stał się stroną"


Micheil Saakaszwili chce wrócić na Ukrainę, ale to droga z przeszkodami. Były prezydent Gruzji, w swoim kraju jest ścigany, na Ukrainie nie chciany. Na ukraińskie salony próbuje jednak wjechać prosto z Polski. Julia Tymoszenko daje mu wsparcie, ale to chyba nie wystarczy, skoro Ukraina zabrała mu obywatelstwo.

Micheil Saakaszwili udał się na kolejny polityczny marsz z przeszkodami, który - dosłownie i w przenośni - stanął na dworcu w Przemyślu, gdzie - mimo nalegań polskiej dyżurnej ruchu - ukraiński maszynista ukraińskiego pociągu, skład zatrzymał. Jak podejrzewano - na polecenie władz z Kijowa.

- Poroszenko wziął jako zakładników wszystkich pasażerów tego pociągu i mówi, że nikt nie pojedzie - mówił w Przemyślu były prezydent Gruzji.

Osoba niepożądana

Były prezydent Gruzji i były gubernator Odessy pozbawiony jest obywatelstwa Ukrainy, mimo, że wciąż - jak pokazywał w piątek - ma paszport. Za naszą wschodnią granicą jest osobą niepożądaną.

Na Ukrainie Saakaszwili walczył z korupcją, ale zaczął też walkę z prezydentem Poroszenką. Budował własna partię, sprzymierzył się z byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko, która mówi o korupcji władzy i rosnących podziałach. - Ukraińskie społeczeństwo znowu jest podzielone, ale nie na wschód i zachód, a na białą i czarną stronę, na dobro i zło, na sprawiedliwość i bezprawie - ocenia była premier.

Mówiąc o bezprawiu miała na myśli choćby to, że Petro Poroszenko osobiście odebrał ukraińskie obywatelstwo byłemu prezydentowi Gruzji.

"Daleko idący spokój"

Teraz o bezprawnych działaniach na terytorium Rzeczpospolitej mówią też polscy politycy. - To jest niedopuszczalne żeby ekipa ukraińskich kolei wysadza ka pasażera na terytorium Polski, ponieważ tu obowiązuje polskie prawo, a nie ukraińskie - tak sytuację ocenia eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.

- Ważne, by polski rząd, polskie instytucje nie stały się stroną - przestrzega jednak politolog Paweł Kowal. - Mam nadzieję, że ze strony naszych służb konsularnych będzie daleko idący spokój - dodaje Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łapiński.

- Rzeczywiście można się zastanawiać w jaki sposób zostało odebrane obywatelstwo Saakaszwilemu, ale nie wiem, czy polski rząd powinien interweniować - ocenia z kolei Rafał Trzaskowski z PO.

Mamy dobre stosunki z Ukrainą i - jak było widać w Krynicy - znakomite z Gruzją. Dlatego Saakaszwili może stać się problemem nie tylko przewoźników.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS