Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę 3 września

Niedziela będzie pochmurna. W zachodniej części kraju możliwy przelotny deszcz, a we wschodniej padać będzie nieustannie. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Ziemi Lubelskiej do 20 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Ciśnienie spada, w południe 1000 hPa.

Reparacje? "FAZ": według ekspertów Bundestagu, Polska zrzekła się roszczeń

W piątek, w trakcie swojego przemówienia z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej, prezydent Andrzej Duda mówił między innymi o zadośćuczynieniu. Politycy PiS doprecyzowują - chodzi o reparacje od Niemiec. Setki milionów, kilka miliardów, a może nawet biliony? Polska, zdaniem partii rządzącej, ma prawo wyegzekwować pieniądze od Niemiec. Jak podaje "Frankfurter Allgemeine Zeitung", prawnicy niemieckiego Bundestagu sprawę już przeanalizowali i ich zdaniem Polska się reparacji zrzekła. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

"Można te sprawy rozgrywać inaczej, bo Orban robi to znacznie zręczniej"

- Po wyborach w Niemczech 24 września będzie podjęta nowa wizja UE, a my będziemy w tym pominięci - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Tadeusz Iwiński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, komentując polską politykę europejską. Jego zdaniem PiS oddala nasz kraj od jądra Europy, wchodząc w spór z Komisją Europejską. - Można te sprawy rozgrywać inaczej, bo Orban robi to znacznie zręczniej. Orban jest mężem stanu, Karczyński myśli w kategoriach partyjnych - skomentował z kolei drugi gość programu, Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej.

"Z punktu widzenia niemieckiego, utrata ziem wschodnich była formą reparacji"

- Jeśli chodzi o to, że jedno państwo płaci drugiemu państwu, to nie widzę podstawy prawnej do reparacji - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS politolog Klaus Bachmann, oceniając prawne możliwości dochodzenia przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. - Jedyna możliwość, to zaskarżyć Niemcy przed jakimś sądem międzynarodowym, ale ja nie widzę takiego, który by miał taką jurysdykcję - dodał. Drugi gość programu, adwokat Zbigniew Roman, przytoczył argumenty prawne zarówno jednej, jak i drugiej strony. Zauważył, że chociaż rząd PRL w 1953 roku zrzekł się reparacji ze strony NRD, to można argumentować, że ten akt był wymuszony przez Moskwę i nie został zgłoszony do ONZ. Stwierdził też, że o ile "z punktu widzenia niemieckiego, utrata ziem wschodnich była formą reparacji", o tyle z polskiego punktu widzenia Ziemie Odzyskane były formą reparacji za utracone Kresy, a nie za działania wojenne Niemiec.

Komunikat MON, milczenie premier i komentarz szefa BBN. "Niepokojący serial" w relacjach Duda-Macierewicz

Minister obrony zaprasza prezydenta do rozmów na temat armii. Zaprasza zaskakująco - poprzez komunikat prasowy. To kolejny już sygnał, że relacja najwyższego zwierzchnika sił zbrojnych z ministrem obrony nie układa się dobrze. Politycy PiS-u pocieszają, że przecież oficjalnie Andrzej Duda i Antoni Macierewicz podają sobie ręce, ale czy to wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo?

Pożegnanie Grzegorza Miecugowa. "Kochaliśmy go, był fantastycznym facetem"

Pożegnała go wielka rodzina - tych, dla których był ważny jako dobry dziennikarz i jako dobry człowiek. Był ciekawy świata i innych ludzi, ciepły, otwarty, słuchający innych, zanim powie coś sam. Grzegorz Miecugow. Pożegnaliśmy go w piątek na wojskowych Powązkach, tak jak chciał, bez nadmiaru czerni, ale im więcej było pogodnych wspomnień, tym bardziej było nam smutno.

Prognoza pogody na sobotę 2 września

W sobotę okresami opady deszczu, a na Podkarpaciu możliwe burze. Temperatura maksymalna w dzień od 16 stopni Celsjusza nad Zatoką Gdańską i na Mazurach do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach burzowych do 80 km/h, północno-zachodni.

Remont ma skończyć się do końca roku. Na placu budowy robotników brak

Remont zupełnie inny niż wszystkie. Tak przynajmniej twierdzą kierowcy, którzy próbują przebić się przez zakorkowaną Łódź. Bo choć utrudnienia w ruchu są potężne i całkiem realne, to prowadzone prace remontowe - czysto teoretyczne. Tam, gdzie powinien pełną parą iść remont, zamiast robotników najczęściej hula wiatr.

Tomczyk: retoryka PiS psuje relacje Polski z Unią Europejską

Europosłowie PiS nie rozumieją procedury wszczętej przez Komisję Europejską na podstawie art. 7, czyli procedury doprowadzenia do rządów prawa w jakimś kraju członkowskim, w tym przypadku w Polsce - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. - Bądźcie poważni - zaapelował do eurodeputowanych rządzącej partii. - Problem polega na tym, że konstrukcja ostrzegania i dialogu została wymyślona po to, żeby nie doszło do tego ostatecznego użycia guzika atomowego w postaci Rady Europejskiej - stwierdził z kolei Cezary Tomczyk z PO, dodając, że politycy PiS mylą się mówiąc o tym, że KE nie ma podstaw do tego, by ingerować w sprawy Polski. - Retoryka PiS jest wojenna, niepotrzebna. Ona psuje nasze relacje - dodał.

Jurek: w momencie złożenia wniosku do Rady Europejskiej Komisja powinna zamilknąć

- Powinni wziąć na wstrzymanie, zrozumieć że UE jest po to, żeby organizować naszą współpracę gospodarczą, żeby szukać płaszczyzn współpracy politycznej, a nie po to żeby permanentnie ingerować w życie państw, bo to i nam utrudnia debatę publiczną - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europoseł Marek Jurek. - Tylko jednogłośnie stwierdzenie przez wszystkie, poza zainteresowanym, państwa Unii Europejskiej może stwierdzić, że któryś kraj nie przestrzega ich wartości - podkreślił, przypominając, że z taką opinią nie zgadzają się Węgry. Zdaniem polityka KE powinna po prostu przyjąć opinię Rady Europejskiej, a nie ją uprzedzać, ponieważ "rządy europejskie mogą być oceniane przez rządy europejskie", co zapisane jest w traktatach. Marek Jurek podkreślił, że nie broni polskich władz, ale państwa polskiego, ponieważ "przewodniczący Timmermans polskiego porządku konstytucyjnego nie szanuje i na Trybunał Konstytucyjny powołuje się utylitarnie".

Rozdźwięk, czy "powrót do normalności"? Duchowni coraz częściej krytykują PiS

- Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem bycia razem i współistnienia, a nie go nadwyrężać go czy omijać - mówi prymas polski, ale arcybiskup Hoser widzi to inaczej. Z kolej biskup Gądecki dziękuje prezydentowi za weto do ustaw sądowych. Wracający po latach milczenia ksiądz Adam Boniecki żałuje, że Kościół przemówił tak późno. Jakie głosy o sytuacji politycznej słychać od duchownych?

Błyskawiczna decyzja ministra. "Nie ma zgody na tego typu sformułowania"

"Nie mam potrzeby eksponowania miejsc związanych z historią innych narodów" - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" były już szef Polskiej Organizacji Turystycznej Marek Olszewski o tym dlaczego obóz Auschwitz znika z programu wizyt promujących Polskę. Rekcja Ministerstwa Sportu i Turystyki była błyskawiczna.

Prognoza pogody na piątek 1 września

Na wschodzie kraju piątek będzie pogodnie. W pozostałych regionach pochmurno i deszczowo. Na Śląsku i w Małopolsce możliwe burze z gradem. Temperatura maksymalna od 16 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, Kujawach i w Wielkopolsce, 20 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni i północny. Mocniej powieje na wschodzie południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny (w trakcie burz nawet do 90 km/h).

Zuchwały napad w Klonowej. Wysadzili w powietrze bankomat

Zuchwały napad w Klonowej w Łódzkiem. Nie wiadomo kto, nie wiadomo ile skradł. Wiadomo, że bankomat wyleciał w powietrze, a pieniądze zniknęły. Wybuch był tak silny, że z okien banku wyleciały szyby. Na szczęście nikt nie ucierpiał, bo atak został przeprowadzony nad ranem. Sprawę bada policja.

Kolejki w urzędach. Ostatni dzwonek, by zachować ciągłość 500 plus

To już ostatni dzwonek, by zagwarantować sobie ciągłość świadczenia z programu Rodzina 500 plus i nie czekać potem na wyrównanie. Obecna edycja programu kończy się we wrześniu. Jeśli chcemy, by pieniądze wypłacono nam dalej i bez opóźnień, to 31 sierpnia to ostatni termin złożenia nowego wniosku. Formalność nie jest skomplikowana, ale wielu uprawnionych zostawiło jej załatwienie na ostatni moment. Efekt? Przed urzędami długie kolejki.

"Strefa euro ma dużo problemów, ale lepiej w tym momencie w niej być, niż nie być"

- Chyba nam się Unia Europejska ostatecznie zmienia - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PWC, komentując deklarację Rumunii, która chce szybko przyjąć euro. - Kto chce uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji, musi być w strefie euro - stwierdził. - Zmieniło się to, że Unia chce iść bardzo szybko w stronę konsolidacji, ściślejszej współpracy na bazie euro, które jednak nie jest idealnym rozwiązaniem - ocenił z kolei drugi gość programu, Piotr Kuczyński z domu inwestycyjnego "Xelion". - Strefa euro ma dużo problemów, ale lepiej w tym momencie w niej być niż nie być - dodał.