"Jeśli podjęliśmy decyzję, to znaczy, że były pewne kwestie". Wiceminister o zmianach w Orlenie

06.02.2018 | "Jeśli podjęliśmy decyzję, to znaczy, że były pewne kwestie". Wiceminister o zmianach w Orlenie
06.02.2018 | "Jeśli podjęliśmy decyzję, to znaczy, że były pewne kwestie". Wiceminister o zmianach w Orlenie
Maciej Knapik | Fakty TVN
06.02.2018 | "Jeśli podjęliśmy decyzję, to znaczy, że były pewne kwestie". Wiceminister o zmianach w OrlenieMaciej Knapik | Fakty TVN

Zaskakujące zmiany w jednej z najważniejszych spółek Skarbu Państwa. Prezes Jasiński odwołany z PKN Orlen, na czele giganta staje Daniel Obajtek - do niedawna wójt Pcimia. Giełda na tę zmianę zareagowała spadkami.

Dobry znajomy prezesa Kaczyńskiego - Wojciech Jasiński - został zastąpiony przez, Daniela Obajtka, który jeszcze niedawno był wójtem Pcimia i gwiazdą PiS-owskich kampanii wyborczych.

- Pan wybaczy, ale jeśli podjęliśmy decyzję, to znaczy, że były pewne kwestie - mówi Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, pytany o zmiany w Orlenie.

Posłowie z komisji energii i skarbu państwa są zdezorientowani. - Zaskoczony jestem. Taki bliski przyjaciel prezesa zmieniony - mówi Mieczysław Kasprzak z PSL.

Po co ta zmiana? - Zaangażowanie czy zmuszenie Orlenu do współfinansowania budowy elektrowni jądrowej - podaje jedną z wersji były minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński z PO. Jasiński był podobno przeciwko takim planom.

Druga - na którą wskazuje Tadeusz Aziewicz z PO - to "klasyczna walka o stołki", a Daniel Obajtek może być bardziej niż Jasiński podporządkowany ministrowi energii i premierowi.

"Kreatywny i pracowity"

Daniel Obajtek w ciągu nieco ponad dwóch lat zrobił oszałamiającą karierę - z wójta małego Pcimia stał się szefem potężnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z wielomiliardowym budżetem, potem prezesem grupy energetycznej "Energa" - z wysoką pensją, a teraz prezesem największej spółki paliwowej w kraju - Orlenu.

- Daniela Obajtka znam i wiem jaki potrafi być skuteczny. Uważam, że jest to dobra decyzja - tak wybór nowego prezesa PKN Orlen ocenia wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki ocenia Obajtka jako "bardzo kreatywnego i niezwykle pracowitego".

Na Obajtku ciążyły jednak zarzuty prokuratorskie. Miał przyjąć 50 tys. zł łapówki; narazić firmę, w której pracował na stratę niemal 1,5 mln zł i wyłudzenia. PiS wtedy wzięło go w obronę.

W czerwcu zeszłego roku prokuratura umorzyła sprawę. W internecie Obajtek napisał: "prześladowano mnie latami".

Pytania o odprawę

W Sejmie opozycja składa interpelacje z pytaniem ile odprawy dostanie odchodzący ze stanowiska Wojciech Jasiński?

- To nie ma być nawet milion, dwa miliony... Mówi się o siedmiu milionach złotych - mówi Krzysztof Brejza z PO, choć to niepotwierdzone informacje.

Wiadomo, ze prezes Jasiński w 2016 roku zarobił około miliona siedmiuset tysięcy złotych. Ponad to naliczono mu półtora miliona premii - potencjalnie należnej w roku 2017 - ale tu dane będą dopiero w marcu.

Nowa ustawa kominowa teraz ogranicza maksymalne zarobki.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PKN Orlen

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS