Podpis a potem nowelizacja? Co zrobi prezydent z ustawą o IPN?

05.02.2018 | Podpis a potem nowelizacja? Co zrobi prezydent z ustawą o IPN?
05.02.2018 | Podpis a potem nowelizacja? Co zrobi prezydent z ustawą o IPN?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
05.02.2018 | Podpis a potem nowelizacja? Co zrobi prezydent z ustawą o IPN?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prezydent wciąż nie zadecydował co dalej z ustawą o IPN. Prezes Jarosław Kaczyński oczekuje podpisu, a byli ambasadorowie piszą list z apelem o weto. Stawką dla Andrzeja Dudy jest albo konflikt z PiS albo sojusznikami z zagranicy, choć żaden nie leży w interesie narodowym.

Bez decyzji prezydenta oznacza, że każde działanie rządu jest grą na czas.

Każde spotkanie, tak jak dwa poniedziałkowe: premiera z dziennikarzami z Izraela, i szefa MSZ z izraelską ambasador, odbywa się w cieniu oczekiwania na ruch Andrzeja Dudy. Na podpis lub weto.

- Moje zdanie jest takie, że ten etap procesu legislacyjnego powinniśmy zakończyć jak najszybciej, jednocześnie pozostając w dialogu ze stroną izraelską i szerzej - żydowską - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Najpierw podpis, potem nowela?

Tłumacząc z języka politycznego - rząd chce, by prezydent ustawę podpisał, ale po podpisie, jest gotowy do rozmów z Izraelem o kolejnej zmianie ustawy.

Zwłaszcza, że taka strategia raczej nie napotkałaby ogromnego oporu w Polsce. Z sondażu dla "Rzeczpospolitej" wynika, że prace nad nowym polskim prawem powinny być wstrzymane. Właśnie ze względu na sytuację międzynarodową.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz uważa jednak, że po podpisie głowy państwa "każda ustawa zawsze może podlegać nowelizacji".

Prezydent teoretycznie ma jeszcze ponad dwa tygodnie na decyzję. Tyle, że stanowisko Izraela Andrzej Duda zna. I zwlekanie z decyzją go nie zmieni.

- Nie ma sensu spotkanie dwóch grup, jeśli wszystko już będzie skończone - powiedziała w Radiu Zet Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, odpowiadając na pytanie o stanowisko Izraela po ewentualnym podpisie ustawy przez polskiego prezydenta.

- Historia się toczy, dialog zawsze jest możliwy - ocenia Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera.

Dialog od kilku dni jest teoretyczny. Nawet polsko-izraelska grupa robocza, powołana ad hoc kilka dni temu, działa tylko na papierze.

Realne są za to kolejne wypowiedzi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który znów przekonuje co jest osią sporu. Próba zamknięcia ust wszystkim, którzy chcą mówić o innej niż niemiecka odpowiedzialności za mordowanie i wydawanie Żydów w czasie wojny. A dokładnie tak nowe polskie prawo widzi i ocenia Izrael.

Prawo a historia

- Polska historia, która powinna być królową pamięci świata, stała się w ostatnich latach chłopcem do bicia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Krótki film, przygotowany przez kancelarię premiera, pokazuje, że polski rząd chce rozmawiać o historii, a władze Izraela - o polskim prawie.

Niewykluczone, że lada dzień premier będzie się musiał zmierzyć z wizytą izraelskiego ministra edukacji Naftali Bennetta, który chce przylecieć do Polski i spotkać się ze studentami. A swoją wizytę poprzedza takimi słowami:

"Jestem zdeterminowany, by wyraźnie powiedzieć to, co historia już udowodniła - polski naród miał swój udowodniony udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu".

Choć tym słowom towarzyszy deklaracja o gotowości do rozmowy, to przed bitwą o ustawę, podobne, oficjalne wypowiedzi przedstawicieli aktualnych izraelskich władz się nie zdarzały.

- Z punktu widzenia obozu władzy chodzi o to, by wykonać jakiś gest, ale taki, by nie wyglądało to na ustępstwo - ocenia były wiceszef Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk.

Ważne oświadczenie niemieckiego ministra

Członkowie rządu nieoficjalnie mówią, że punkt wyjścia do rozmowy o ustępstwach, czyli po prostu do zmiany przyjętego w zeszłym tygodniu prawa, może być oświadczenie szefa niemieckiego MSZ.

Sigmar Gabriel krótko i dosadnie odpowiedział na obawy rządu, że Polska może być mieszana w Holocaust. Przyznał, że to dzieło Niemców.

Ważne jest tu również ostatnie zdanie: "Polska może być pewna, że każda forma fałszowania historii, jak sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne", zostanie przez nas jednoznacznie odrzucona i ostro potępiona".

W czasie rozmowy premiera Morawieckiego z izraelskimi dziennikarzami było dużo o polskiej historii, a tylko trochę o ustawie. Opowiadanie o historii i przekonywanie do swoich racji bywa jednak skuteczniejsze, niż prawo karne.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS