Powodzenie akcji w Tajlandii zależy od psychiki chłopców


Ratownicy mówią, że klucz do sukcesu tej akcji tkwi w głowach chłopców. Bo to stan psychiczny determinuje to, co dzieje się z ciałem. Napędza ich adrenalina. Wspiera doświadczenie opiekunów. Największym wrogiem jest panika. Trzeba - tylko i aż - zachować spokój, mając za sobą 15 dni w izolacji od świata.

Na miejscu są najlepsi specjaliści i najlepszy sprzęt. Jak twierdzą eksperci, w akcji kluczową rolę odgrywa psychika. - Świadomość walki o życie może na nich dobrze wpłynąć, bo sama adrenalina może powodować uwolnienie tych wszystkich zasobów do radzenia sobie ze stresem w sytuacji trudnej - uważa psycholog Tomasz Kozłowski.

Chłopcy są w wieku od 12 do 16 lat, a - jak zauważa dziecięcy psycholog Marta Pałuba - w tym wieku zwłaszcza chłopcy mają przekonanie, że mogą "góry przenosić". Dodaje jednak, że sytuacja, w jakiej się znaleźli, bez wątpienia jest dla nich "skrajnie stresująca".

Cztery etapy

Mówiąc o stanie psychicznym uwięzionych psychologowie zwracają uwagę na cztery etapy. Po pierwsze - ważny jest stan, w jakim są po piętnastu dniach, spędzonych w ciemnej i zimnej jaskini, bez kontaktu z rodziną i bez normalnego jedzenia. - Są dość wyczerpani, wychłodzeni; to wszystko to jest taki stres, który wpływa na psychosomatykę i zaburza prawdopodobną współpracę - mówi Maciej Szwałko, ratownik medyczny i nurek.

Kolejną kwestią jest stan przygotowania do wyjścia na powierzchnię. Eksperci zauważają, że ogromną rolę miał tu do odegrania ich trener. - Obecność trenera czyli kogoś, kogo znają, jest dla nich niezwykle ważna - twierdzi Marta Pałuba. - Ta osoba stanowiła dla nich poczucie bezpieczeństwa, była autorytetem, kimś, na kim się wzorują. Tu na pewno pomocny jest fakt, że trener, który kiedyś był buddyjskim mnichem, uczył chłopców medytacji. Zwracał ich uwagę na oddech i umiejętność wyciszenia się - mówi psycholog.

To wszystko jest niezbędne w trzecim etapie - czyli w samym przejściu przez ciasną jaskinię i nurkowaniu bez żadnej widoczności. Maciej Szwałko zwraca uwagę na kilka aspektów przebrnięcia przez jaskinię w takich warunkach. - Mogą wpaść w panikę pod wodą, mogą zacząć się hiperwentylować, mogą szybciej zużyć mieszaninę oddechową, w nieodpowiednim momencie wziąć oddech - wymienia zagrożenia.

Możliwość nabycia traumy

Łukasz Nowak, podróżnik i nurek, dodaje, że gdy dojdzie do ataku paniki, człowiek nie reaguje racjonalnie. Może podejmować próbę złapania czegoś, szamotać się. Wówczas górę bierze instynkt, nie racjonalna kalkulacja.

Eksperci zastanawiają się także nad kwestią czwartą - jakie ślady w psychice chłopców zostawi cała ta historia. Jak mówi psycholog Katarzyna Górczyńska, może pojawić się zespół stresu pourazowego, reakcja na sytuacje traumatyczne. Zdaniem psychologów fakt, że część piłkarzy już wyszła na powierzchnię, na pewno pozytywnie wpłynie na tych, którzy to zadanie mają jeszcze przed sobą, czekając na drugi etap akcji.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS