Powodzenie akcji w Tajlandii zależy od psychiki chłopców


Ratownicy mówią, że klucz do sukcesu tej akcji tkwi w głowach chłopców. Bo to stan psychiczny determinuje to, co dzieje się z ciałem. Napędza ich adrenalina. Wspiera doświadczenie opiekunów. Największym wrogiem jest panika. Trzeba - tylko i aż - zachować spokój, mając za sobą 15 dni w izolacji od świata.

Na miejscu są najlepsi specjaliści i najlepszy sprzęt. Jak twierdzą eksperci, w akcji kluczową rolę odgrywa psychika. - Świadomość walki o życie może na nich dobrze wpłynąć, bo sama adrenalina może powodować uwolnienie tych wszystkich zasobów do radzenia sobie ze stresem w sytuacji trudnej - uważa psycholog Tomasz Kozłowski.

Chłopcy są w wieku od 12 do 16 lat, a - jak zauważa dziecięcy psycholog Marta Pałuba - w tym wieku zwłaszcza chłopcy mają przekonanie, że mogą "góry przenosić". Dodaje jednak, że sytuacja, w jakiej się znaleźli, bez wątpienia jest dla nich "skrajnie stresująca".

Cztery etapy

Mówiąc o stanie psychicznym uwięzionych psychologowie zwracają uwagę na cztery etapy. Po pierwsze - ważny jest stan, w jakim są po piętnastu dniach, spędzonych w ciemnej i zimnej jaskini, bez kontaktu z rodziną i bez normalnego jedzenia. - Są dość wyczerpani, wychłodzeni; to wszystko to jest taki stres, który wpływa na psychosomatykę i zaburza prawdopodobną współpracę - mówi Maciej Szwałko, ratownik medyczny i nurek.

Kolejną kwestią jest stan przygotowania do wyjścia na powierzchnię. Eksperci zauważają, że ogromną rolę miał tu do odegrania ich trener. - Obecność trenera czyli kogoś, kogo znają, jest dla nich niezwykle ważna - twierdzi Marta Pałuba. - Ta osoba stanowiła dla nich poczucie bezpieczeństwa, była autorytetem, kimś, na kim się wzorują. Tu na pewno pomocny jest fakt, że trener, który kiedyś był buddyjskim mnichem, uczył chłopców medytacji. Zwracał ich uwagę na oddech i umiejętność wyciszenia się - mówi psycholog.

To wszystko jest niezbędne w trzecim etapie - czyli w samym przejściu przez ciasną jaskinię i nurkowaniu bez żadnej widoczności. Maciej Szwałko zwraca uwagę na kilka aspektów przebrnięcia przez jaskinię w takich warunkach. - Mogą wpaść w panikę pod wodą, mogą zacząć się hiperwentylować, mogą szybciej zużyć mieszaninę oddechową, w nieodpowiednim momencie wziąć oddech - wymienia zagrożenia.

Możliwość nabycia traumy

Łukasz Nowak, podróżnik i nurek, dodaje, że gdy dojdzie do ataku paniki, człowiek nie reaguje racjonalnie. Może podejmować próbę złapania czegoś, szamotać się. Wówczas górę bierze instynkt, nie racjonalna kalkulacja.

Eksperci zastanawiają się także nad kwestią czwartą - jakie ślady w psychice chłopców zostawi cała ta historia. Jak mówi psycholog Katarzyna Górczyńska, może pojawić się zespół stresu pourazowego, reakcja na sytuacje traumatyczne. Zdaniem psychologów fakt, że część piłkarzy już wyszła na powierzchnię, na pewno pozytywnie wpłynie na tych, którzy to zadanie mają jeszcze przed sobą, czekając na drugi etap akcji.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS