Powodzenie akcji w Tajlandii zależy od psychiki chłopców


Ratownicy mówią, że klucz do sukcesu tej akcji tkwi w głowach chłopców. Bo to stan psychiczny determinuje to, co dzieje się z ciałem. Napędza ich adrenalina. Wspiera doświadczenie opiekunów. Największym wrogiem jest panika. Trzeba - tylko i aż - zachować spokój, mając za sobą 15 dni w izolacji od świata.

Na miejscu są najlepsi specjaliści i najlepszy sprzęt. Jak twierdzą eksperci, w akcji kluczową rolę odgrywa psychika. - Świadomość walki o życie może na nich dobrze wpłynąć, bo sama adrenalina może powodować uwolnienie tych wszystkich zasobów do radzenia sobie ze stresem w sytuacji trudnej - uważa psycholog Tomasz Kozłowski.

Chłopcy są w wieku od 12 do 16 lat, a - jak zauważa dziecięcy psycholog Marta Pałuba - w tym wieku zwłaszcza chłopcy mają przekonanie, że mogą "góry przenosić". Dodaje jednak, że sytuacja, w jakiej się znaleźli, bez wątpienia jest dla nich "skrajnie stresująca".

Cztery etapy

Mówiąc o stanie psychicznym uwięzionych psychologowie zwracają uwagę na cztery etapy. Po pierwsze - ważny jest stan, w jakim są po piętnastu dniach, spędzonych w ciemnej i zimnej jaskini, bez kontaktu z rodziną i bez normalnego jedzenia. - Są dość wyczerpani, wychłodzeni; to wszystko to jest taki stres, który wpływa na psychosomatykę i zaburza prawdopodobną współpracę - mówi Maciej Szwałko, ratownik medyczny i nurek.

Kolejną kwestią jest stan przygotowania do wyjścia na powierzchnię. Eksperci zauważają, że ogromną rolę miał tu do odegrania ich trener. - Obecność trenera czyli kogoś, kogo znają, jest dla nich niezwykle ważna - twierdzi Marta Pałuba. - Ta osoba stanowiła dla nich poczucie bezpieczeństwa, była autorytetem, kimś, na kim się wzorują. Tu na pewno pomocny jest fakt, że trener, który kiedyś był buddyjskim mnichem, uczył chłopców medytacji. Zwracał ich uwagę na oddech i umiejętność wyciszenia się - mówi psycholog.

To wszystko jest niezbędne w trzecim etapie - czyli w samym przejściu przez ciasną jaskinię i nurkowaniu bez żadnej widoczności. Maciej Szwałko zwraca uwagę na kilka aspektów przebrnięcia przez jaskinię w takich warunkach. - Mogą wpaść w panikę pod wodą, mogą zacząć się hiperwentylować, mogą szybciej zużyć mieszaninę oddechową, w nieodpowiednim momencie wziąć oddech - wymienia zagrożenia.

Możliwość nabycia traumy

Łukasz Nowak, podróżnik i nurek, dodaje, że gdy dojdzie do ataku paniki, człowiek nie reaguje racjonalnie. Może podejmować próbę złapania czegoś, szamotać się. Wówczas górę bierze instynkt, nie racjonalna kalkulacja.

Eksperci zastanawiają się także nad kwestią czwartą - jakie ślady w psychice chłopców zostawi cała ta historia. Jak mówi psycholog Katarzyna Górczyńska, może pojawić się zespół stresu pourazowego, reakcja na sytuacje traumatyczne. Zdaniem psychologów fakt, że część piłkarzy już wyszła na powierzchnię, na pewno pozytywnie wpłynie na tych, którzy to zadanie mają jeszcze przed sobą, czekając na drugi etap akcji.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS