KRS zaopiniuje, prezydent zdecyduje. Co czeka sędziów Sądu Najwyższego?

10.07.2018 | KRS zaopiniuje, prezydent zdecyduje. Co czeka sędziów Sądu Najwyższego?
10.07.2018 | KRS zaopiniuje, prezydent zdecyduje. Co czeka sędziów Sądu Najwyższego?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
10.07.2018 | KRS zaopiniuje, prezydent zdecyduje. Co czeka sędziów Sądu Najwyższego?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, które potrwa do piątku - poinformował rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera. Wskazał, że Rada ma w planach rozpatrzenie wniosków sędziów Sądu Najwyższego, którzy wyrazili wolę dalszego zajmowania stanowiska w sądzie.

Mitera dodał, że posiedzenie plenarne KRS rozpoczęło się we wtorek, ale "błyskawicznie się zakończyło, gdyż konieczne są prace bieżące w zespołach".

Jak podkreślił, przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur rozpoczął we wtorek posiedzenie Rady i zamknął je na wniosek poseł Krystyny Pawłowicz (PiS), aby udać się do prac w zespołach.

Różne wnioski

Sprawa, którą ma zajmować się KRS nie wymaga wielkiego wysiłku badawczego. Chodzi o to, że dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 rok życia, oficjalnie wyraziło chęć dalszej pracy. Jak każe nowa - przygotowana i przegłosowana przez PiS ustawa - dołączyli oni do wniosku orzeczenia lekarskie i psychologiczne.

Siedmiu sędziów złożyło tylko krótkie pisma wyrażające wolę dalszej pracy, ale nie dołączyło badań. Uznali, że konstytucja gwarantuje im takie prawa, jakie obowiązywały, gdy zaczynali pracę w Sądzie Najwyższym. Uznali, że wystarczy jednozdaniowa informacja o tym, że chcą dalej orzekać. Tak uznał także zastępca pierwszej prezes Sądu Najwyższego, sędzia Józef Iwulski.

- Jeśli to będzie wniosek nie zawierający tych podstawowych, formalnych wymogów, to będzie potraktowany negatywnie - zapowiada Wiesław Johann, wiceprzewodniczący i przedstawiciel prezydenta w KRS.

Działania jednej władzy wobec drugiej

W Sądzie Najwyższym, i w ogóle wśród prawników, a także w Komisji Europejskiej i w Parlamencie Europejskim te działania są widziane jako "naruszenie niezawisłości sędziowskiej sensu stricte" - jak określił to prof. Marcin Matczak z WPiA UW.

- Nie widzi KRS problemu? Sędzia orzeka, a na drugi dzień nie orzeka, bo inna władza zdecydowała, że nie może orzekać - mówił w programie "Tak jest" TVN24 prof. Matczak. Drugi gość programu, Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, bronił nie sędziów Sądu Najwyższego, a posunięć rządzących polityków wobec sędziów.

- To nie jest wyrzucenie sędziów - przekonywał sędzia Mitera. - Ilu prawników, tyle interpretacji. Część stoi na stanowisku, że decydująca jest kadencja określona w konstytucji, a część, że ustawą można zmieniać to - dodał.

Odpowiedzialność prezydenta

Prezydent milczy, a to do niego należał decydujący głos w sprawie przygotowania ustawy o Sądzie Najwyższym, w kwestii sędziów i kierownictwa. Tymczasem Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Sieci" zapewnia, że między głową państwa a PiS-em napięć nie ma. Kaczyński przewiduje też, że Andrzej Duda będzie kandydatem PiS-u na prezydenta za dwa lata, ale pewności nie ma - prezes PiS zasłania się faktem, że o tym formalnie zdecydują inne organy partii.

- Prezydent powinien stanąć przed Trybunałem Stanu jak skończy kadencję. To mówienie, że będzie kandydował na drugą kadencję, to mechanizm kontroli, żeby w ciągu tych dwóch lat się nie zbuntował przeciwko PiS-owi - ocenia socjolog prof. Jadwiga Staniszkis.

Jadwiga Staniszkis nawoływała do poparcia Andrzeja Dudy w wyborach. Teraz, po działaniach PiS-u i prezydenta wobec sądów, za to przeprasza.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS