"Jest teraz nowa tradycja na amerykańskiej prawicy i to jest izolacjonizm"

"Jest teraz nowa tradycja na amerykańskiej prawicy i to jest izolacjonizm"
"Jest teraz nowa tradycja na amerykańskiej prawicy i to jest izolacjonizm"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Jest teraz nowa tradycja na amerykańskiej prawicy i to jest izolacjonizm"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Jeśli prezydent Trump robi to jako ruch taktyczny, aby Sojusz wydawał więcej, żeby był lepszy, to OK, mogę to przyjąć - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, komentując słowa Donald Trumpa o tym, że USA powinny na NATO wydawać mniej, a inni członkowie - więcej. Zaznaczył jednak, że jest też druga możliwość - że to przejaw izolacjonizmu, o którym Polacy nie zdają sobie sprawy. - Jest teraz nowa tradycja na amerykańskiej prawicy i to jest izolacjonizm - tłumaczył. Fried przedstawił też optymistyczny i pesymistyczny scenariusz spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem, do którego ma dojść 16 lipca.

Daniel Fried w rozmowie z "Faktami o Świecie" w TVN24 BiS stwierdził, że nie wie, czego się spodziewać po Trumpie na szczycie NATO w Brukseli. - Nasz amerykański prezydent lubi niespodzianki. Na jednym poziomie on ma rację - że finansowanie budżetu wojskowego w wielu krajach NATO jest niewystarczające, szczególnie jeśli chodzi o Niemcy - ocenił.

NATO countries must pay MORE, the United States must pay LESS. Very Unfair!— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 10 lipca 2018

- Jednakże, jeśli prezydent Trump robi to jako ruch taktyczny, aby sojusz wydawał więcej, żeby był lepszy, to OK, mogę to przyjąć. Jest to ruch bardzo trudny, ale zrozumiały - stwierdził Fried. - Ale wiele osób się obawia, że prezydent Trump nie jest taki przekonany do Sojuszu Północnoatlantyckiego jak powinien. Że wykorzystuje te wydatki na obronność jako pretekst, by osłabić Sojusz tak naprawdę. Trudno wyjaśnić to Polakom, bo Polacy myślą o amerykańskiej prawicy z obliczem Ronalda Reagana - dodał.

- Jest teraz nowa tradycja na amerykańskiej prawicy i to jest izolacjonizm. Ten szczególny rodzaj amerykańskiego izolacjonizmu odsuwa Amerykę od Europy i doprowadził Polskę do 1 września 1939 roku - tłumaczył były ambasador w Polsce.

Trumpowi chodzi o wzmocnienie NATO?
Trumpowi chodzi o wzmocnienie NATO?Fakty o Świecie TVN24 BiS

Taktyka negocjacyjna?

Były ambasador USA w Polsce stwierdził, że nie wie, czy słowa Trumpa o tym, że Europa musi płacić więcej, a USA mniej, to taktyka negocjacyjna, by wzmocnić Sojusz, czy przejaw izolacjonizmu. Zauważył, że kiedy Niemcy zwiększają wydatki na obronność, to Trump przypisuje to sobie jako swój sukces.

Jeśli Trump wzmocni Sojusz Północnoatlantycki, to wtedy "będzie mógł rozmawiać z Władimirem Putinem z pozycji siły" - ocenił Fried. - Może o to mu chodzi? - zastanowił się. - Ale nie powinien kwestionować wartości amerykańskich sojuszy - dodał.

Mówiąc o zastrzeżeniach amerykańskiego prezydenta wobec członków NATO Freid stwierdził, że "Polska ma dwa poziomy odpowiedzi na Trumpa". - Pierwszy: Polska wydaje 2 procent swojego PKB na obronność i ten poziom wzrasta. Polska armia jest dobrze przygotowana - stwierdził. - Drugi: jak Amerykanie wygrali zimną wojnę? Przez nas (Polaków - przyp. red.). To my odrzuciliśmy komunizm, to my zburzyliśmy Żelazną Kurtynę. Polska to zrobiła. To nie były wydatki na obronność. I to było z korzyścią dla Ameryki - dodał.

Zdaniem Frieda, kiedy Donald Tusk przypomina o wydatkach na obronność, to mówi Europie, że Trump ma rację i to jest przekaz głównie dla Europy Zachodniej.

"Scenariusz optymistyczny" spotkania Trump-Putin
"Scenariusz optymistyczny" spotkania Trump-PutinFakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa scenariusze spotkania Trump-Putin

- Trump nazwał Putina konkurentem, ale myślę, że nie jest to właściwa ocena. Władimir Putin nie jest naszym przyjacielem, ani Europy. On nie cierpi faktu, że komunizm sowiecki przegrał, że Rosja nie jest satrapą w Polsce i w Europie Wschodniej. Chce zemścić się na Ameryce i przerzucić demokrację na pozycję obronne, bo demokracja jest zagrożeniem dla autorytaryzmu - ocenił Fried mówiąc o prezydencie Rosji. Po tym nakreślił dwa scenariusze przebiegu rozmów prezydentów USA i Rosji.

- Scenariusz optymistyczny: Trump leci na szczyt NATO i przypisuje sobie zasługę za to, że Sojusz wydaje więcej na obronność. Sojusz oddycha z ulgą i zgadzamy się z nim. Potem Trump spotyka się z Putinem i wychodzi z tego spotkania, nakreślając stosunki, w których współpracujemy tam, gdzie możemy, ale Zachód przeciwstawia się rosyjskiej agresji - określił Fried.

Daniel Fried spodziewa się jednak tego, że spotkanie może mieć bardziej pesymistyczny obrót. Zdaniem byłego ambasadora USA w Polsce Putin może wymienić w spotkaniu z Trumpem listę rzekomych przewinień USA wobec Rosji i że wpuści Trumpa "w pułapkę". - Martwię się tym, że Donald Trump jest bardzo podatny na pochlebstwa i nie zwraca uwagi na szczegóły. To może go osłabić wobec taktyki Putina - mówił.

Jak jednak podkreślił były dyplomata, spotkanie Trump-Putin to "niekoniecznie zły pomysł, ale trzeba uważać".

Autor: fil/dln / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że służbom udało rozbić się grupę dywersantów. Chodzi o rosyjskich i białoruskich hakerów, którzy atakowali komputery w Polsce - te w Polskiej Agencji Prasowej i w Polskiej Agencji Antydopingowej. Szykowana przez rząd cybertarcza ma pomóc nam w przyszłości przed takimi atakami się lepiej chronić. 

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Źródło:
Fakty TVN

Za gwałt przez internet 20-letniemu sprawcy grozi nawet 15 lat więzienia. Choć w realnym świecie nigdy nie dotknął i nie spotkał swoich ofiar, to - według prokuratury - seryjnie je krzywdził. Mężczyzna swoje ofiary prosił o intymne zdjęcia, a potem wykorzystywał je do gróźb i szantażu. Najmłodsza z jego ofiar miała 11 lat.

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Źródło:
Fakty TVN

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS