Wielka budowa na obszarze Natura 2000. CBA i Ministerstwo Środowiska wszczynają kontrole

10.07.2018 | Wielka budowa na obszarze Natura 2000. CBA i Ministerstwo Środowiska wszczynają kontrole
10.07.2018 | Wielka budowa na obszarze Natura 2000. CBA i Ministerstwo Środowiska wszczynają kontrole
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
10.07.2018 | Wielka budowa na obszarze Natura 2000. CBA i Ministerstwo Środowiska wszczynają kontroleKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Minister środowiska wszczyna kontrolę, a CBA wchodzi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. To jej urzędnicy zgodzili się na budowę kilkunastopiętrowego zamku na jeziorze w Puszczy Noteckiej. To obszar Natura 2000 - ktoś go nie chronił, choć powinien.

To, co powstaje w Puszczy Noteckiej, zadziwiło już nawet ministra środowiska. - Powiem szczerze, też się dziwię, że nikt nie zwrócił uwagi - mówi Henryk Kowalczyk.

We wtorek tej uwagi jest aż nadto. - Mieliśmy kontrolę CBA... Ona trwa - informuje Łukasz Dąbkowski, z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. - Poprosiliśmy o dokumenty dotyczące oceny oddziaływania na obszar Natura 2000 - tłumaczy Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Decyzje, które na sztucznej wyspie pozwoliły wybudować wielki zamek, sprawdzą także kontrolerzy z Ministerstwa Środowiska i powiadomiona przez nie prokuratura.

Papiery w porządku

Od kilku dni "zamek w Stobnicy" rozpala wyobraźnię. - Nie wiem, czy panowie widzieli, jak jest obwarowana ta budowla - mówi jeden z okolicznych mieszkańców.

- Wątpliwości budzi skala obiektu i wpływ na obszar Natura 2000 - przyznaje Henryk Kowalczyk. Tymczasem władze lokalne wątpliwości nie mają, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem.

- Niech oni sobie kontrolują, niech sobie kontrolują - zachęca Piotr Woszczyk, zastępca burmistrza Obornik. - Wszyscy, którzy powinni być poinformowani zostali poinformowani. Jeżeli kogoś pominąłem, to przepraszam. W tym postępowaniu jest ponad 20 podmiotów, które było informowanych - dodaje.

Plan po zmianach

Kontrowersje budzi zwłaszcza plan zagospodarowania przestrzennego, który władze Obornik dla tej inwestycji zmieniły.

Wszystko zaczęło się w 2009 roku. Wtedy poznańska spółka zgłosiła się do gminy Oborniki, która rozpoczęła prace nad planem zagospodarowania przestrzennego. W 2010 roku marszałek wielkopolski odlesił grunty, spodziewając się "atrakcyjnej i unikatowej atrakcji turystycznej". W 2011 roku Rada Miasta Oborniki zmieniła plan zagospodarowania. Zastrzeżeń nie mieli między innymi wojewoda, marszałek i regionalna dyrekcja ochrony środowiska. W 2015 roku ta sama dyrekcja wydała decyzję środowiskową, a starosta - pozwolenie na budowę. I tak bajkowy zamek staje się jak najbardziej prawdziwy.

- Stwierdziliśmy, po zapoznaniu się z dokumentacją, że jest ona wyczerpująca, została przygotowana fachowi, przez specjalistów, jakby nie było - tłumaczy Dąbkowski.

"Dobra inwestycja"

Na obszarze Natura 2000 budować można, ale gdy budowa nie szkodzi przyrodzie. W Puszczy Noteckiej chodzi o dwadzieścia gatunków ptaków. Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska środowisku i ptakom inwestycja nie zaszkodzi.

A ta inwestycja to aż czternaście pięter i garaż podziemny, dziewięćdziesięciu siedmiu lokatorów w czterdziestu sześciu apartamentach oraz dziesięcioosobowa obsługa - w osobnym budynku. Będą balkony, wykusze i nadwieszenia, zielone tarasy oraz wieża, zwana "smukłą dominantą", wysoka na pięćdziesiąt metrów.

- Nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 - przekonuje Dąbkowski.

W Stobnicy murem stoją za zamkiem. Inwestor otworzył swój skarbiec - mieszkańcy cieszą się między innymi z nowej drogi.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS