Ratowali żołnierzy, nazywani są "Drużyną A". To oni dowodzą akcją w Tham Luang


Najlepsi z najlepszych, wyjątkowo wytrwali i wyjątkowo wytrzymali. Ratownicy, komandosi, nurkowie z Ameryki, Anglii i Danii pracują jak maszyny, by uratować życie. Kim są ci, którzy prowadzą ewakuację uwięzionych nastolatków?

W tak ekstremalnych warunkach, jak w tajlandzkiej jaskini Tham Luang, akcję ratowniczą prowadzić mogą tylko najlepsi. To elitarne grono jest jednak nieliczne. Polscy nurkowie mówią o stu kilkudziesięciu osobach na świecie.

- W Polsce mamy 1000 nurków jaskiniowych, z czego tylko około 10 jest w stanie zanurkować gdzieś daleko, głęboko w jaskini - mówi Krzysztof Starnawski, płetwonurek jaskiniowy i ratownik TOPR.

W akcji w Tajlandii dotarcie do uwięzionych chłopców to tylko jedna część zadania. I to wcale nie najtrudniejsza. - Zapanowanie nad dzieciakiem w czymś takim, tego się chyba nie da wyćwiczyć - uważa Adam Pawlik, instruktor nurkowania jaskiniowego.

Brytyjska Drużyna A

Dlatego tak bardzo ważne w nurkowaniu jaskiniowym jest doświadczenie. To ta kwestia zdecydowała, że liderami zespołu, który prowadzi ewakuację uwięzionych nastolatków, jest para brytyjskich nurków - Richard Stanton i Jon Volanthen.

- Tak naprawdę słychać o nich dopiero, gdy pojawia się jakiś sukces, czyli na przykład udało się odkryć nową jaskinię - mówi Roman Młodożeniec, instruktor nurkowania jaskiniowego.

Teraz, także na oczach świata, Richard Stanton i John Volanthen prowadzą jedną z najtrudniejszych akcji ratunkowych w historii. Emerytowany strażak i informatyk są zespołem od wielu lat. Obaj mają za sobą zarówno najgłębsze, jak i najdłuższe jaskiniowe nurkowanie na świecie.

Przez brytyjskich nurków są nazywani "Drużyną A", bo Stanton i Volanthen to jedni z najbardziej doświadczonych nurków jaskiniowych w Europie. W 2004 roku Stanton uratował 6 brytyjskich żołnierzy, którzy przez 8 dni uwięzieni byli w zalanej jaskini w Meksyku. W 2012 roku on i Volanthen zostali uhonorowani orderami za akcję poszukiwawczą we Francji.

Richarda Stantona dobrze znają także polscy nurkowie. - Jest to osoba, która ma na pewno ogromny spokój w sobie i potrafi dokonywać rzetelnej oceny sytuacji, a to jest absolutnie kluczowe - mówi Tomasz Fiedorowicz z Grupy Ratowników Jaskiniowych przy Polskim Związku Alpinizmu.

Lekarz i nurek w jednej osobie

Ratowników z Wielkiej Brytanii wspierają także specjaliści z innych krajów. W sumie w podstawowej 18-osobowej grupie jest aż 13 obcokrajowców.

- Bardzo dużą rolę odegrał tam Richard Harris, australijski nurek, który był psychologiem. To on ostatecznie ocenił, że te dzieci są zdolne do tego, żeby podjąć tę akcję nurkowania - mówi Krzysztof Starnawski.

Akcja jest skuteczna, między innymi dzięki bardzo dokładnemu zabezpieczeniu całej drogi ewakuacji. Ratowników wspierał także Ivan Karadzic, nurek jaskiniowy z Danii, który do Tajlandii przyjechał na wakacje. - Ta akcja jest bardzo złożona. Na przykład moim zadaniem było dostarczenie butli z tlenem w głąb jaskini, a przecież mówimy o dystansie, który pokonuje się wiele godzin - informuje.

W akcji ratowniczej biorą także udział tajlandzcy żołnierze. - To nie są nurkowie jaskiniowi, to są po prostu komandosi, którzy nurkują. Na pewno twardzi i zdyscyplinowani ludzie, natomiast środowisko jaskiniowe i to, co jest związane z nurkowaniem jaskiniowym, było dla nich dość obce - ocenia Krzysztof Starnawski.

Niestety, w przypadku jednego z komandosów, skończyło się to tragicznie.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS