Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatka

01.12.2018 | Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatka
01.12.2018 | Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatka
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
01.12.2018 | Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatkaWojciech Bojanowski | Fakty TVN

Załoga Sojuza gotowa do lotu. Sama rakieta także. Po fiasku październikowej misji kontrole ciągnęły się w nieskończoność. Tym razem wszystko ma pójść jak z płatka. Ostatnie godziny zostały do poniedziałkowego startu.

Jeśli rosyjski żołnierz Specnazu poprawia właśnie karabin, a drugi stara się zrelaksować, gdy jednocześnie amerykańscy naukowcy dyskutują o zawartości reklamówki, to musi oznaczać, że stanie się coś wyjątkowego. Cała operacja rozpoczęła się dokładnie w środku nocy.

Rakieta została załadowana na platformę specjalnego pociągu, który zawiezie ją na miejsce startu. Tak, jak przed każdą z ponad 130 poprzednich misji załogowych, wszystkie części rakiety Sojuz przez kilka miesięcy były ze sobą ręcznie łączone i dopasowywane w hangarze. Według śledczych - to właśnie na tym etapie ostatnio popełniono błąd i nieprawidłowe wygięcie niewielkiego metalowego elementu doprowadziło do zniszczenia rakiety podczas startu.

- Oczywiście w tej sytuacji wszystkie załogowe starty kosmiczne zostają zawieszone do czasu przeprowadzenia śledztwa - mówił po wypadku rakiety Sojuz Jurij Borisow, rosyjski wicepremier.

Świat wstrzymuje oddech

Amerykanin i Rosjanin cudem przeżyli twarde lądowanie. Choć według konstruowanego na kilka lat do przodu planu - loty załogowe z kosmodromu Bajkonur odbywają się nawet cztery razy w roku, to przejazd rakiety to za każdym razem wielkie święto. Tym razem jednak święto ze szczyptą obaw. Program Sojuz działa w niezmieniony sposób od końca lat 60. Do tej pory doszło do trzech poważnych wypadków. W 1975 roku, w 1983 i ostatnio, w październiku 2018.

Tatiana Kononenko zapewnia, że się nie boi, ale właśnie ona mogłaby mieć szczególny powód, by się obawiać. Jej mąż Oleg we wnętrzu rakiety w poniedziałek poleci w kosmos.

- Musi się ze wszystkim wyrobić. Posprawdzać jeszcze wszystkie detale, wszystkie niuanse. Załoga jest gotowa, ale oni pracują do ostatniej chwili - opowiada Tatiana Kononenko.

Po ostatniej katastrofie napięcie sięga zenitu. Świat wstrzymał oddech, bo lot Sojuzem to jedyny sposób, by ludzie mogli się dostać na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kolejna próba zostanie podjęta już w najbliższy poniedziałek. Załoga jest gotowa. To Amerykanka, Rosjanin i Kanadyjczyk, którzy obecnie przechodzą kwarantannę, a rakieta Sojuz, którą mają się dostać na orbitę, jest przygotowywana do startu.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS