Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatka

01.12.2018 | Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatka
01.12.2018 | Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatka
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
01.12.2018 | Wielkie odliczanie i wielkie nerwy. Załoga Sojuza gotowa, wszystko ma pójść jak z płatkaWojciech Bojanowski | Fakty TVN

Załoga Sojuza gotowa do lotu. Sama rakieta także. Po fiasku październikowej misji kontrole ciągnęły się w nieskończoność. Tym razem wszystko ma pójść jak z płatka. Ostatnie godziny zostały do poniedziałkowego startu.

Jeśli rosyjski żołnierz Specnazu poprawia właśnie karabin, a drugi stara się zrelaksować, gdy jednocześnie amerykańscy naukowcy dyskutują o zawartości reklamówki, to musi oznaczać, że stanie się coś wyjątkowego. Cała operacja rozpoczęła się dokładnie w środku nocy.

Rakieta została załadowana na platformę specjalnego pociągu, który zawiezie ją na miejsce startu. Tak, jak przed każdą z ponad 130 poprzednich misji załogowych, wszystkie części rakiety Sojuz przez kilka miesięcy były ze sobą ręcznie łączone i dopasowywane w hangarze. Według śledczych - to właśnie na tym etapie ostatnio popełniono błąd i nieprawidłowe wygięcie niewielkiego metalowego elementu doprowadziło do zniszczenia rakiety podczas startu.

- Oczywiście w tej sytuacji wszystkie załogowe starty kosmiczne zostają zawieszone do czasu przeprowadzenia śledztwa - mówił po wypadku rakiety Sojuz Jurij Borisow, rosyjski wicepremier.

Świat wstrzymuje oddech

Amerykanin i Rosjanin cudem przeżyli twarde lądowanie. Choć według konstruowanego na kilka lat do przodu planu - loty załogowe z kosmodromu Bajkonur odbywają się nawet cztery razy w roku, to przejazd rakiety to za każdym razem wielkie święto. Tym razem jednak święto ze szczyptą obaw. Program Sojuz działa w niezmieniony sposób od końca lat 60. Do tej pory doszło do trzech poważnych wypadków. W 1975 roku, w 1983 i ostatnio, w październiku 2018.

Tatiana Kononenko zapewnia, że się nie boi, ale właśnie ona mogłaby mieć szczególny powód, by się obawiać. Jej mąż Oleg we wnętrzu rakiety w poniedziałek poleci w kosmos.

- Musi się ze wszystkim wyrobić. Posprawdzać jeszcze wszystkie detale, wszystkie niuanse. Załoga jest gotowa, ale oni pracują do ostatniej chwili - opowiada Tatiana Kononenko.

Po ostatniej katastrofie napięcie sięga zenitu. Świat wstrzymał oddech, bo lot Sojuzem to jedyny sposób, by ludzie mogli się dostać na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kolejna próba zostanie podjęta już w najbliższy poniedziałek. Załoga jest gotowa. To Amerykanka, Rosjanin i Kanadyjczyk, którzy obecnie przechodzą kwarantannę, a rakieta Sojuz, którą mają się dostać na orbitę, jest przygotowywana do startu.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), ekonomista Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, że "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS