"Połączenie człowieka i maszyny". Miliony na technologię przyszłości


Rewolucja w amerykańskiej armii. Pentagon postanowił wydać miliony dolarów na udoskonalenie żołnierzy. Chodzi o egzoszkielety, czyli mechanizm wspierający ciało żołnierza. Dzięki niemu żołnierz może więcej dźwigać i sprawniej się poruszać. Sprzęt wygląda jak z filmu, ale sprawdza się w całkowicie realnych warunkach.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Będą silniejsi, szybsi i bardziej wytrzymali. Nadchodzi nowa generacja amerykańskich żołnierzy. Ponadludzkie siły zapewnią im egzoszkielety - technologia, na którą Pentagon wydaje miliony dolarów.

- Poprzez tę technologię chcemy znacznie zwiększyć naturalne możliwości fizyczne ludzi. Egzoszkielet to połączenie człowieka i maszyny. Maszyna ma współpracować z człowiekiem - tłumaczy Keith Maxwell, specjalista od egzoszkieletów z Lockheed Martin.

"Poprawienie fizycznych możliwości żołnierzy"

Egzoszkielet zakłada się na ubranie. Jest zasilany akumulatorem. Wspomaga naturalne ruchy człowieka. Dzięki niemu poruszanie staje się łatwiejsze. - Podczas testów żołnierze o własnych siłach byli w stanie wbiec po schodach na górę i w dół jakieś 26 razy. Gdy zainstalowaliśmy egzoszkielet, mogli to zrobić ponad 70 razy. Tak właśnie działa ta technologia - opisuje Maxwell.

Żołnierze na froncie są bardzo przeciążeni. Ich sprzęt i mundury ważą nierzadko ponad 60 kilogramów. Dlatego, gdy przystępują do akcji, najczęściej są już bardzo zmęczeni. Egzoszkielety mają ich odciążyć. - Naszym celem jest poprawienie fizycznych możliwości żołnierzy. Będą bardziej wydolni i efektywni. Egzoszkielety to prawdziwy krok milowy - ocenia Maxwell.

Technologia opracowywana jest przez amerykański koncern Lockheed Martin we współpracy z kanadyjską firmą B-Temia.

"Czuję się o 40 lat młodszy"

Kanadyjczycy mają już na koncie ogromne sukcesy w produkcji egzoszkieletów, tych przeznaczonych dla chorych na reumatyzm, chorobę Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.

- Mam Parkinsona. Dzięki egzoszkieletowi czuję się o 40 lat młodszy. Mogę bez problemu wejść po schodach, schylić się czy usiąść. Bez egzoszkieletu sprawia mi to ogromne trudności - mówi Jean-Maurice, jeden z pacjentów. - Mam 46 lat. Cierpię na stwardnienie rozsiane. Dzięki egzoszkieletowi jakość mojego życia bardzo się poprawiła. Mogę chodzić jak w młodości, gdy byłem jeszcze zdrowy. Nie męczę się tak szybko. Mogę spędzać aktywnie czas z moimi dziećmi - mówi inny pacjent, Etienne.

Do egzoszkieletów znanych z filmów science fiction jeszcze daleko. To dopiero początki tej rewolucyjnej technologii w przemyśle zbrojeniowym, ale już sięga po nią nie tylko Ameryka. Nad jej doskonaleniem pracują również Chiny i Rosja.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS