"Połączenie człowieka i maszyny". Miliony na technologię przyszłości


Rewolucja w amerykańskiej armii. Pentagon postanowił wydać miliony dolarów na udoskonalenie żołnierzy. Chodzi o egzoszkielety, czyli mechanizm wspierający ciało żołnierza. Dzięki niemu żołnierz może więcej dźwigać i sprawniej się poruszać. Sprzęt wygląda jak z filmu, ale sprawdza się w całkowicie realnych warunkach.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Będą silniejsi, szybsi i bardziej wytrzymali. Nadchodzi nowa generacja amerykańskich żołnierzy. Ponadludzkie siły zapewnią im egzoszkielety - technologia, na którą Pentagon wydaje miliony dolarów.

- Poprzez tę technologię chcemy znacznie zwiększyć naturalne możliwości fizyczne ludzi. Egzoszkielet to połączenie człowieka i maszyny. Maszyna ma współpracować z człowiekiem - tłumaczy Keith Maxwell, specjalista od egzoszkieletów z Lockheed Martin.

"Poprawienie fizycznych możliwości żołnierzy"

Egzoszkielet zakłada się na ubranie. Jest zasilany akumulatorem. Wspomaga naturalne ruchy człowieka. Dzięki niemu poruszanie staje się łatwiejsze. - Podczas testów żołnierze o własnych siłach byli w stanie wbiec po schodach na górę i w dół jakieś 26 razy. Gdy zainstalowaliśmy egzoszkielet, mogli to zrobić ponad 70 razy. Tak właśnie działa ta technologia - opisuje Maxwell.

Żołnierze na froncie są bardzo przeciążeni. Ich sprzęt i mundury ważą nierzadko ponad 60 kilogramów. Dlatego, gdy przystępują do akcji, najczęściej są już bardzo zmęczeni. Egzoszkielety mają ich odciążyć. - Naszym celem jest poprawienie fizycznych możliwości żołnierzy. Będą bardziej wydolni i efektywni. Egzoszkielety to prawdziwy krok milowy - ocenia Maxwell.

Technologia opracowywana jest przez amerykański koncern Lockheed Martin we współpracy z kanadyjską firmą B-Temia.

"Czuję się o 40 lat młodszy"

Kanadyjczycy mają już na koncie ogromne sukcesy w produkcji egzoszkieletów, tych przeznaczonych dla chorych na reumatyzm, chorobę Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.

- Mam Parkinsona. Dzięki egzoszkieletowi czuję się o 40 lat młodszy. Mogę bez problemu wejść po schodach, schylić się czy usiąść. Bez egzoszkieletu sprawia mi to ogromne trudności - mówi Jean-Maurice, jeden z pacjentów. - Mam 46 lat. Cierpię na stwardnienie rozsiane. Dzięki egzoszkieletowi jakość mojego życia bardzo się poprawiła. Mogę chodzić jak w młodości, gdy byłem jeszcze zdrowy. Nie męczę się tak szybko. Mogę spędzać aktywnie czas z moimi dziećmi - mówi inny pacjent, Etienne.

Do egzoszkieletów znanych z filmów science fiction jeszcze daleko. To dopiero początki tej rewolucyjnej technologii w przemyśle zbrojeniowym, ale już sięga po nią nie tylko Ameryka. Nad jej doskonaleniem pracują również Chiny i Rosja.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS