Premier ogłasza datę wyborów. Urzędnicy prezydenta zdziwieni

Sugestia premiera i zdziwienie prezydenta - Mateusz Morawiecki podczas politycznej konwencji w Katowicach mówi, że rząd wakacji mieć nie będzie, że odpocznie dopiero po 11 października. Zdziwieniem na sugestie premiera, że to 13 października miałyby się odbyć wybory reaguje nie tylko opozycja, ale i Pałac Prezydencki, bo to nie do premiera, a do prezydenta należy obowiązek ogłoszenia daty wyborów.

Konwencja PiS. "Musimy tę wielką ofensywę zła odrzucić, musimy wygrać"

W Katowicach drugi z trzech dni przedwyborczej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Prezes PiS dziękuje za wybory europejskie, mobilizuje przed parlamentarnymi i ocenia, że zwycięstwo PiS jest prawdopodobne, ale nie jest pewne, więc trzeba o nie walczyć. Nawiązuje do opozycji, mówiąc, że alternatywą jest czas przeszły, w którym nic nie było możliwe i że trzeba "odrzucić wielką ofensywę zła".

Areszt dla dwóch kobiet z Zielonej Góry. Wybuch mógł być zemstą na sąsiadach

Jest tymczasowy areszt dla 77-letniej matki i 53-letniej córki. Kobiety - zdaniem prokuratury - umyślnie doprowadziły do wybuchu gazu i pożaru w wieżowcu, gdzie mieszkały. Do zdarzenia doszło w środę późnym wieczorem na jednym z osiedli w Zielonej Górze. Ewakuowano prawie 200 lokatorów. Na szczęście nikt nie zginał, ale 3 osoby trafiły do szpitala. Jedna z zawałem serca. Podejrzane uciekły i ukrywały się w lesie. Zostały zatrzymane w piątek. W sobotę usłyszały prokuratorskie zarzuty. Grozi im kara do 10 lat więzienia. Sąsiedzi twierdzą, że to była zemsta, bo od wielu lat matka z córką miały terroryzować lokatorów.

PSL przekreśla marzenie o szerokiej koalicji? Schetyna: to kwestia wyobraźni

Do jesiennych wyborów parlamentarnych z Platformą Obywatelską, ale bez lewicy - taką decyzję podjęła, niemal jednogłośnie, Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ta decyzja stawia lidera Platformy Obywatelskiej przed trudnym wyborem i może być początkiem końca jego marzeń o silnej i zjednoczonej opozycji.

Sejm przyjął specustawę w sprawie Westerplatte

Dyskusja była bardzo burzliwa, ale ustawę przyjęto. Specustawa zakłada przejecie terenu Westerplatte przez Skarb Państwa oraz budowę plenerowego oddziału muzeum II wojny światowej. Zdaniem prezydent Gdańska i partii opozycyjnych - w ten sposób teren został przejęty siłowo przez rząd.

Pytania o spotkanie posłów PiS z firmą tytoniową. "Nie ma żadnego drugiego dna"

W maju w Sejmie odbyło się spotkanie ważnych polityków PiS z pracownikami koncernu tytoniowego. Był na nim obecny między innymi wicemarszałek Ryszard Terlecki. Ze spotkania nie ma stenogramu, więc pojawiają się pytania i w wątpliwości na temat tego, czego spotkanie dotyczyło. Jest też jeszcze jedna informacja - prezes PiS takim spotkaniom mówi stanowcze "nie".

Miał być wyrok, jest wznowienie przewodu. Sąd dopuszcza nowe dowody w sprawie Kajetana P.

Po 13 miesiącach procesu miał być wyrok, ale jest wznowienie przewodu sądowego. Niespodziewany zwrot akcji w sprawie Kajetana P. oskarżonego o brutalną zbrodnię z lutego 2016 roku. Mężczyzna miał zamordować 30-letnią lektorkę języka włoskiego, a jej ciało poćwiartować. Przyznał się do zarzutów, grozi mu dożywocie. Sąd zdecydował o dopuszczeniu nowego materiału dowodowego.

Burmistrz Olecka: nic nie wskazuje na to, że pracownik MOPS zaniedbał obowiązki

Po śmierci 9-miesięcznej Blanki pada mnóstwo pytań o to, dlaczego doszło do tragedii i czy można było jej uniknąć. Są wyniki wstępnej kontroli, które wskazują, że nie było zaniedbań ze strony MOPS-u, i że ze strony pracownika pomocy społecznej obowiązki były wykonywane dobrze. Dziewczynka zmarła pod koniec czerwca. Policja zatrzymała w związku z tą śmiercią jej rodziców. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu.

Szaleńczy rajd po Poznaniu. Kierowca może uniknąć kary

Kierowca porsche, który we wrześniu 2018 roku pędził po poznańskich ulicach tak, jak po torze wyścigowym, może uniknąć kary. 46-latek próbował też przejechać policjanta, ranił sześć osób i staranował kilka ogródków miejskich. Jednak - jak mówi prokurator - śledczy nie mieli wyjścia i musieli wnieść o umorzenie postępowania.

Polska poparła przywrócenie Rosji prawa głosu?

Nie jest prawdą, że Polska zadecydowała, albo głosowała za członkostwem Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Odwrotnie, głosowaliśmy przeciw - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Odniósł się w ten sposób do publikacji Onetu, według której 17 maja 2019 roku podczas zebrania Komitetu Ministrów Rady Europy w Helsinkach polski rząd poparł deklarację umożliwiającą przywrócenie Rosji prawa głosu w Radzie Europy.

Nowe rozdanie w europarlamencie

Ewa Kopacz została wybrana na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, a Karol Karski objął stanowisko kwestora. Karuzela nazwisk na razie przestaje się kręcić i po gorących negocjacjach czas na chłodne wnioski. Zawsze uważałem, że lepiej coś wygrać dla Polski, niż kogoś utrącić - mówi Donald Tusk i sukcesu rządu PiS nie widzi. Wie za to, że nowa Komisja Europejska będzie pilnować praworządności.

Toksyczne składowisko dwa kilometry od centrum Zgierza

200 tysięcy beczek z chemikaliami. Od lat są tykającą bombą, od lat są zmartwieniem mieszkańców Zgierza. Właściciel składowiska nic sobie nie robił ani z zagrożenia, ani z próśb i apeli. Teraz sprawą zajmie się prokuratura, która wszczęła śledztwo dotyczące składowiska niebezpiecznych odpadów. Wcześniej plan był taki, żeby teren od spółki przejęło miasto i zrobiło wreszcie porządek. Nie udało się.

Szpital w Chorzowie zamyka onkologię dziecięcą. Szuka lekarzy

Nie ma lekarzy, nie będzie też oddziału, jest problem młodych pacjentów i ich rodzin. Taki scenariusz pisze się w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Oddział hematologii i onkologii dziecięcej ma być zawieszony na trzy miesiące. To dla władz szpitala czas, by zatrudnić nowych lekarzy. Taki problem jest zresztą nie tylko w Chorzowie.

"Ktoś z Europy Środkowo-Wschodniej" wiceszefem Komisji Europejskiej?

Szefowie państw i rządów krajów UE porozumieli się we wtorek co do obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Zgodnie z nim Niemka Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, a premier Belgii Charles Michel ma zastąpić Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. - Mam nadzieję i mam prawo przypuszczać, że jednym z wiceszefów Komisji będzie ktoś z Europy Środkowo-Wschodniej - zdradził przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Kiedy pracę zacznie państwowa komisja do spraw pedofilii?

Jakie są szczegóły dotyczące powołania państwowej komisji do spraw pedofilii? Wicepremier Jacek Sasin zapewnia, że projekt jest "właściwie gotowy". 6 tygodni temu premier Morawiecki mówił, że "konkretne szczegóły" powołania komisji poznamy "w ciągu krótkiego czasu". Kiedy więc komisja zacznie działać?

Trójka dzieci topiła się w morzu. Na pomoc ruszyli policjanci

Dramatyczna akcja ratunkowa na plaży w Gdańsku Sobieszewie. Trójka dzieci topiła się w morzu. Na ratunek ruszył im dziadek. Szybko okazało się, że sam potrzebuje pomocy. I tu do akcji wkracza bohater. Dzielnicowy z Sopotu akurat wypoczywał na plaży z rodziną, kiedy zorientował się jaki dramat rozgrywa się kilkadziesiąt metrów od niego. Bez wahania wbiegł do wody.

Co wydarzyło się w Olecku? Nowe dowody w sprawie śmierci Blanki

Co naprawdę wydarzyło się w Olecku? Kto stoi za tragedią 9-miesięcznej Blanki? Dziewczynka była maltretowana. Zmarła na skutek krwotoku wewnętrznego i uszkodzenia mózgu. Została też wykorzystana seksualnie. Prokuratura postawiła zarzuty rodzicom. Teraz następuje zwrot w postępowaniu. Ojciec dziecka został zwolniony z aresztu. Nieoficjalnie mówi się, że w tę zbrodnię jest zamieszany inny mężczyzna.

Gwałtowne burze na południu Polski

Kolejne gwałtowne załamanie pogody i jego fatalne skutki. Ponad tysiąc sto razy interweniowali wieczorem strażacy. A katalog tych interwencji - typowy dla ulew i nawałnic - to między innymi zerwane dachy, zniszczone samochody i braki w dostawach prądu. Trzeba było też ewakuować cztery harcerskie obozy.