Janina Ochojska z apelem do kobiet. Zdiagnozowano u niej raka piersi

Janina Ochojska apeluje do kobiet: badajcie się jak najczęściej, ja nie badałam się przez 3 lata. Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej i kandydatka do europarlamentu wyznała, że kilka dni temu zdiagnozowano u niej raka piersi. Nie chce wzbudzać litości, ale zwrócić uwagę na problem, bo nadal zbyt mało Polek korzysta z badań profilaktycznych.

Nie widać postępów w sprawie Srebrnej

Co dalej ze sprawą Srebrnej i oskarżeń, jakie pod adresem Jarosława Kaczyńskiego kieruje Gerald Birgfellner? W sprawie na razie nie widać postępów. Nie uwzględniono zażalenia na bezczynność prokuratury. Biznesmen zapowiada, że kolejne jego przesłuchania mogą się odbyć tylko w Austrii. Prezes PiS nie został jeszcze przesłuchany.

Adam Z. niewinny zabójstwa Ewy Tylman

Na pytania odpowiadał zza pancernej szyby, ale tylko na pierwszej rozprawie. Potem Adam Z., oskarżony o zabójstwo Ewy Tylman, zamilkł i nie odezwał się już do końca przewodu sądowego. 26-latka zaginęła trzy i pół roku temu. Jej ciało wyłowiono z Warty osiem miesięcy później. Sąd uznał, że jej kolega Adam Z. nie jest winny zabójstwa.

"Naszym celem jest wywalczenie zmian w systemie oświaty"

W poniedziałek język polski, we wtorek matematyka. Mimo nauczycielskiego strajku, nie ma sygnałów o zakłóceniach przebiegu egzaminu ósmoklasistów. Matury za to wciąż znajdują się pod znakiem zapytania. Wicepremier Szydło jest przekonana, że do ich rozpoczęcia uda się osiągnąć porozumienie.

Strajk nauczycieli. Pojawiła się zapowiedź wznowienia negocjacji

W dziewiątym dniu strajku nauczycieli pojawiła się zapowiedź wznowienia negocjacji między rządem a ZNP i Forum Związków Zawodowych. Strony mają się spotkać w czwartek. W czwartek mają pojawić się także szczegóły dotyczące okrągłego stołu w sprawie edukacji. Początek nastąpi pod koniec kwietnia i może potrwać nawet wiele tygodni. W rozmowach wezmą udział zewnętrzni eksperci i przedstawiciele opozycji. Wicepremier Szydło jest jednak przekonana, że porozumienie uda się osiągnąć do rozpoczęcia matur.

Ostatnie nieszpory w Notre Dame. Kilkadziesiąt minut później wybuchł pożar

To jeden z najczarniejszych momentów w historii Paryża i koniec pewnej epoki - mówili w poniedziałek świadkowie, którzy patrzyli na dym unoszący się nad Notre Dame. Wielu wciąż nie może uwierzyć w to, co się stało. Zaledwie kilkadziesiąt minut przed wybuchem pożaru w paryskiej katedrze odbyły się nieszpory, czyli uroczysta pieśń wieczorna, przedostatnia część liturgii godzin.

Wiosna wraca do Polski. Od środy ma być coraz cieplej

Nocą będzie mróz, ale to jego zdecydowane ostatki. Od środy ma być coraz cieplej, a w święta temperatura może osiągnąć nawet 20 stopni Celsjusza. Wiosna ogłosiła wielki powrót. Niemal w całym kraju było w poniedziałek słonecznie. Szybko się to nie zmieni.

"Słyszymy, że to ostatni oręż w rękach nauczycieli". Maturzyści nie wiedzą, co z egzaminami

Maraton egzaminacyjny w cieniu strajku nauczycieli. Niemal wszystkim gimnazjalistom się udało. Ósmoklasiści są w trakcie - w poniedziałek zdawali język polski. Egzamin udało się przeprowadzić we wszystkich szkołach w kraju. Maturzyści wciąż pozostają w stanie zawieszenia. Nauczyciele części szkół deklarują gotowość przerwania strajku na czas matur. Są jednak też tacy, którzy tego nie zrobią.

Ósmy dzień strajku. Premier: rozmowy zaraz po świętach

Ósmy dzień strajku w oświacie i pierwszy dzień egzaminów ósmoklasistów. Szef ZNP apeluje do premiera o pilne spotkanie. Sprawa wymaga natychmiastowej rozmowy - przekonuje. Premier rozmowy proponuje, ale po świętach i w ramach Okrągłego Stołu. Rozmowy będą raczej nie o płacach, a o zmianach w systemie. Minister Zalewska wykłada sprawę jasno - w budżecie nie ma pieniędzy na podwyżki. Na stole czeka porozumienie. Ciągle to samo.

Resocjalizacja przez pomaganie zwierzakom. "Trochę zbłądziliśmy, teraz naprawiamy"

Najwyższa Iza Kontroli po raz drugi przyznała nagrody dla osób, które na co dzień pomagają i dbają o zwierzęta. Z czwórki finalistów, jednogłośnie wybrano Zakład Poprawczy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Laureaci mają od 17 do 19 lat i na swoim koncie niejeden konflikt z prawem. Ale w ramach resocjalizacji od kilku lat, kilka razy w tygodniu opiekują się bezdomnymi psami.

Pokonali ponad dwustu rywali. Teraz walczą o fundusze na wyjazd do Chin

"Szczecinianie" to jedyny zespół pieśni i tańca, który może reprezentować Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Kultur w Chinach. Tancerze pokonali ponad dwustu rywali z całego świata i znaleźli się w dwudziestce najlepszych zespołów. Mają szansę zaprezentować rodzimy folklor biorąc udział w licznych koncertach i paradach. Niestety na przeszkodzie stanęły pieniądze. Bo taki wyjazd to koszt ponad 80 tysięcy złotych. Entuzjaści tańca ludowego, którzy mają reprezentować nasz kraj to przede wszystkim studenci i młodzież, dlatego na taki wydatek ich nie stać. Dlatego rozpoczęli zbiórkę w internecie.

Egzamin ósmoklasisty. Trwa kompletowanie komisji

Po egzaminie gimnazjalnym czas na egzamin ósmoklasisty. W związku z trwającym od tygodnia strajkiem nauczycieli nie brakuje pytań o to, czy w każdej szkole uda się skompletować komisję. Egzamin potrwa trzy dni, na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim.

"Kolega dostał cegłówką w głowę". Ratownicy uczą się bronić

Ratownicy medyczni niemal codziennie spotykają się z agresją ze strony pacjentów lub ich bliskich. Niestety, nie kończy się ona na wyzwiskach czy wulgaryzmach. Coraz częściej dochodzi do bezpośredniego ataku. Aby przygotować swoich pracowników na takie sytuacje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie postanowiła zorganizować specjalne zajęcia z samoobrony.

Atak zimy i przymrozki, ale wiosna niebawem powróci. Kiedy?

Nagły atak zimy w połowie kwietnia. Na Dolnym Śląsku przyprószyło i zrobiło się biało. Stęsknieni słońca i wysokich temperatur na prawdziwą wiosnę muszą jeszcze chwile poczekać do czwartku. Póki co Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami.

"Jest chaos". Wciąż nie ma porozumienia pomiędzy rządem a związkami

Porozumienie jest na stole, ale nie to, którego życzyliby sobie strajkujący nauczyciele. Rząd kolejny raz zaprasza do okrągłego stołu, ale dopiero po świętach. Jednak już w poniedziałek odbyć się ma pierwszy w historii egzamin ósmoklasisty, a w perspektywie pojawiają się pytania o zagrożenie organizacji egzaminów maturalnych.