Ósmy dzień strajku. Premier: rozmowy zaraz po świętach

Ósmy dzień strajku w oświacie i pierwszy dzień egzaminów ósmoklasistów. Szef ZNP apeluje do premiera o pilne spotkanie. Sprawa wymaga natychmiastowej rozmowy - przekonuje. Premier rozmowy proponuje, ale po świętach i w ramach Okrągłego Stołu. Rozmowy będą raczej nie o płacach, a o zmianach w systemie. Minister Zalewska wykłada sprawę jasno - w budżecie nie ma pieniędzy na podwyżki. Na stole czeka porozumienie. Ciągle to samo.

Resocjalizacja przez pomaganie zwierzakom. "Trochę zbłądziliśmy, teraz naprawiamy"

Najwyższa Iza Kontroli po raz drugi przyznała nagrody dla osób, które na co dzień pomagają i dbają o zwierzęta. Z czwórki finalistów, jednogłośnie wybrano Zakład Poprawczy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Laureaci mają od 17 do 19 lat i na swoim koncie niejeden konflikt z prawem. Ale w ramach resocjalizacji od kilku lat, kilka razy w tygodniu opiekują się bezdomnymi psami.

Pokonali ponad dwustu rywali. Teraz walczą o fundusze na wyjazd do Chin

"Szczecinianie" to jedyny zespół pieśni i tańca, który może reprezentować Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Kultur w Chinach. Tancerze pokonali ponad dwustu rywali z całego świata i znaleźli się w dwudziestce najlepszych zespołów. Mają szansę zaprezentować rodzimy folklor biorąc udział w licznych koncertach i paradach. Niestety na przeszkodzie stanęły pieniądze. Bo taki wyjazd to koszt ponad 80 tysięcy złotych. Entuzjaści tańca ludowego, którzy mają reprezentować nasz kraj to przede wszystkim studenci i młodzież, dlatego na taki wydatek ich nie stać. Dlatego rozpoczęli zbiórkę w internecie.

Egzamin ósmoklasisty. Trwa kompletowanie komisji

Po egzaminie gimnazjalnym czas na egzamin ósmoklasisty. W związku z trwającym od tygodnia strajkiem nauczycieli nie brakuje pytań o to, czy w każdej szkole uda się skompletować komisję. Egzamin potrwa trzy dni, na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim.

"Kolega dostał cegłówką w głowę". Ratownicy uczą się bronić

Ratownicy medyczni niemal codziennie spotykają się z agresją ze strony pacjentów lub ich bliskich. Niestety, nie kończy się ona na wyzwiskach czy wulgaryzmach. Coraz częściej dochodzi do bezpośredniego ataku. Aby przygotować swoich pracowników na takie sytuacje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie postanowiła zorganizować specjalne zajęcia z samoobrony.

Atak zimy i przymrozki, ale wiosna niebawem powróci. Kiedy?

Nagły atak zimy w połowie kwietnia. Na Dolnym Śląsku przyprószyło i zrobiło się biało. Stęsknieni słońca i wysokich temperatur na prawdziwą wiosnę muszą jeszcze chwile poczekać do czwartku. Póki co Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami.

"Jest chaos". Wciąż nie ma porozumienia pomiędzy rządem a związkami

Porozumienie jest na stole, ale nie to, którego życzyliby sobie strajkujący nauczyciele. Rząd kolejny raz zaprasza do okrągłego stołu, ale dopiero po świętach. Jednak już w poniedziałek odbyć się ma pierwszy w historii egzamin ósmoklasisty, a w perspektywie pojawiają się pytania o zagrożenie organizacji egzaminów maturalnych.

Niewidomy spadł na tory. Dramatyczne nagranie z metra

Dramatyczne nagranie z metra. Tylko dzięki szybkiej reakcji świadków niewidomy uniknął śmierci. Mężczyzna podszedł do krawędzi peronu i spadł na tory. Do zdarzenia doszło w mieście Bethesda w USA. Sytuację zarejestrowała kamera monitoringu.

"Chcemy europejskich wynagrodzeń, a nie europejskich cen"

Polska przyjmie euro, "gdy będzie to w naszym interesie, a w naszym interesie to będzie wtedy, kiedy osiągniemy poziom przynajmniej bardzo zbliżony do Niemiec" - mówił w sobotę na konwencji wyborczej w Lublinie Jarosław Kaczyński. "Nie" dla euro i europejskich cen, "tak" dla europejskich płac - podkreślał prezes PiS.

Podkarpacka konwencja KE i "piątka dla Jarosława Kaczyńskiego"

Na sześć tygodni przed wyborami do europarlamentu odbył się kolejny weekend konwencji wyborczych. PiS w Lublinie, Koalicja Europejska w Rzeszowie, Wiosna Biedronia w Warszawie. Przewodniczący Schetyna ma do prezesa Kaczyńskiego pięć pytań. O dymisję minister Zalewskiej, szczucie na nauczycieli, upadek wojska, śledztwo smoleńskie oraz o taśmy i oskarżenia austriackiego biznesmena.

Koniec egzaminów, ale nie koniec strajków. Protest może zagrozić maturom

Kończą się egzaminy gimnazjalne, ale nie kończy nauczycielski strajk. 600 tysięcy nauczycieli wciąż walczy o podwyżki, a minister edukacji narodowej Anna Zalewska znów apeluje o przyjęcie porozumienia, które wcześniej podpisała już "Solidarność". Wobec protestu narasta widmo braku wystawienia świadectw przyszłym maturzystom. Bez tego do egzaminu dojrzałości przystąpić nie mogą.

Dwa ataki i dwa zabójstwa w Warszawie

Dwa ataki i dwa morderstwa w Warszawie. Na plebanii kościoła św. Augustyna na warszawskim Muranowie, został zaatakowany 65-letni mężczyzna, który zmarł po przewiezieniu do szpitala. Napastnik został zatrzymany. W innym miejscu nożownik zadał śmiertelne ciosy sprzedawcy warzyw. Policja uważa, że oba ataki nie były ze sobą powiązane.  

Manifestacje i wiece poparcia dla nauczycieli

Słowa otuchy i gesty poparcia dla strajkujących nauczycieli płyną dosłownie z całego kraju. W wielu miastach odbyły się manifestacje i wiece. Rodzice i uczniowie pokazują solidarność z nauczycielami.

Czy matury są zagrożone? "Moim zdaniem tak"

Na pytanie czy matury są zagrożone, szef ZNP odpowiada: "moim zdaniem tak". Jest też decyzja o kontynuacji strajku, a determinacja środowiska pozostaje ciągle ta sama. ZNP chce też rozmów z rządem z udziałem mediatora zewnętrznego.  

Strajk nauczycieli zagrożeniem dla matur?

Do matur jeszcze daleko, strajk może się zakończyć wcześniej, ale to nie znaczy, że tuż przed maturami nie będzie z nimi problemu. Bo w pewnych sprawach trzeba się spieszyć. Już 26 kwietnia kończy się nauka w klasach maturalnych. Uczniów do egzaminu dopuszcza rada pedagogiczna. Żeby podjęła decyzję, to musi się zebrać.