Wieniec niezgody podczas obchodów rocznicy pogromu kieleckiego. Organizator skrytykował Solidarnosć

Wieniec niezgody podczas obchodów rocznicy pogromu kieleckiego. Organizator skrytykował Solidarnosć
Wieniec niezgody podczas obchodów rocznicy pogromu kieleckiego. Organizator skrytykował Solidarnosć
Mateusz Kudła | Fakty po południu
Wieniec niezgody podczas obchodów rocznicy pogromu kieleckiego. Organizator skrytykował SolidarnosćMateusz Kudła | Fakty po południu

Rocznica pogromu kieleckiego i wieniec niezgody. Organizator uroczystości upamiętniających dramatyczne wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat skrytykował działaczy Solidarności, którzy pod tablicą pamiątkową złożyli wieniec z napisem, który sugeruje, że pogrom Żydów był prowokacją UB.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO

Tłum uczestników wziął udział w uroczystościach upamiętniających Pogrom kielecki. Nie obyło się bez emocji. Kością niezgody okazał się wieniec.

Bogdan Białek skrytykował Solidarność za złożenie pod tablicą pamiątkową wieńca z napisem sugerującym, że pogrom miałby być prowokacją UB.

- Nawet, jeśli to była prowokacja, to kto ją wykonał, kto się dał sprowokować i dlaczego się dał sprowokować? Tak łatwo sprowokować ludzi do mordu? - pytał Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego.

- Jest powołana specjalna grupa w Instytucie Pamięci Narodowej, która cały czas bada i zajmuje się tymi wydarzeniami. Mam nadzieję, że nastąpi i przygotowany zostanie raport i z tego raportu wszyscy musimy wyciągnąć wnioski - mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

- Nic się bez wiedzy sowietów tutaj zdarzyć nie mogło i musimy też zdawać sobie z tego sprawę, w jaki sposób system komunistyczny był tutaj instalowany. Kto wie, czy pogromy nie były jedną z metod wprowadzania tego systemu - dodaje doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach.

"Pogrom kielecki rozpoczął się od plotki"

Zdaniem organizatora prawda jest dużo prostsza. Przyczyną pogromu, podczas którego zamordowano około czterdziestu osób, a drugie tyle raniono, była nienawiść.

- Pogrom kielecki rozpoczął się od plotki o tym, że Żydzi porywają dzieci na macę. Plotki, którą uwiarygodnił Henio Błaszczyk, który uciekł z domu i wróciwszy do niego tłumaczył się w ten sposób, że Żydzi go porwali - opowiada profesor Joanna Tokarska-Bakir z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.

Od podobnych plotek rozpoczynały się niemal wszystkie wystąpienia przeciw Żydom w tamtym czasie.

- Są niezbite dowody, że w działaniach zbrodniczych 4 lipca 1946 roku brał udział tłum złożony z mieszkańców Kielc. To nie byli żadni jacyś przybysze, przebierańcy - twierdzi Bogdan Białek.

Profesor Joanna Tokarska-Bakir, która badała okoliczności pogromu zapewnia, że nie znalazła żadnych dowodów, które mogłyby potwierdzić hipotezę o prowokacji.

- Takich dowodów w archiwach IPN-u nie ma. Jeśli ktoś je zna, to powinien się zgłosić i je ogłosić - przekonuje profesor Joanna Tokarska-Bakir.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS