W Warszawie "Sen o Warszawie" na sześć orkiestr dętych

"Sen o Warszawie" zagrany przez sześć orkiestr dętych. Wczoraj podczas Nocy Muzeów blisko 100 osób przeszło przez centrum Warszawy grając między innymi utwór Czesława Niemena. Swój popis muzycy dali między innymi przy rondzie De Gaulle'a, czy na Krakowskim Przedmieściu.

"Mamy kolejny plus do naszej piątki". Padła obietnica dodatku dla niepełnosprawnych

Kraków miejscem politycznego starcia na tydzień przed wyborami do europarlamentu. Prezes PiS podsumował wizję PiS na Europę i Polskę w Europie. Nie chce wspólnoty ideologicznej, seksualizacji dzieci, euro - dopóki rozwojem nie zrównamy się z Niemcami, nie chce rządów szariatu i narzuconej migracji. Chce równych dopłat dla rolników i równej jakości towarów dla polskich konsumentów. Dla osób niepełnosprawnych po roku od ich głośnego protestu w Sejmie - jest obietnica dodatkowych pieniędzy.

"Nie zgodzimy się, żeby to była to była komisja rozmywania odpowiedzialności"

Wyjaśniania wymaga system ukrywania prawdy, przestępców i tych, którzy ich kryli i chronili - mówi Grzegorz Schetyna, a komisją rozmywania odpowiedzialności i rozmywania uwagi nazywa pomysł, by specjalna państwowa komisja poza pedofilią wśród duchownych zajęła się tym problemem - jak chce PiS - w innych grupach zawodowych. W poniedziałek w Toruniu lider PO ma przedstawić założenia ustawy w sprawie powołania niezależnej państwowej "komisji prawdy". W Sejmie swój projekt przedstawi fundacji "Nie lękajcie się".

Jedno miasto, dwie konwencje i krajowe problemy przed eurowyborami

Koalicja Europejska - podobnie jak PiS - miała konwencję w Krakowie. Zapowiada przywrócenie praworządności, odbudowę wolnych sądów, powrót niezależnej prokuratury i bezpartyjnej policji. Była też mowa o pedofilii w Kościele i powołaniu specjalnej komisji, o utrzymaniu programu "Rodzina 500 plus" i wydarzeniach w Busku Zdroju.

Stałe wystawy i specjalne atrakcje. Noc Muzeów w całym kraju

Oblegane muzea, galerie, kina i teatry. I tak już od kilkunastu lat. Tej jednej nocy - Nocy Muzeów. Za darmo lub za niewielka opłatą można często zobaczyć nie tylko stałe wystawy, ale i specjalne atrakcje przygotowane na ten jeden dzień w roku. Rozgrzewka była rano przed teatrami. Tam ustawiły się kolejki po bilety w promocji. To w ramach akcji "Bilet do teatru za grosze".

Co dalej z komisją badającą przypadki pedofilii? PiS stawia warunek

Pomysł Platformy Obywatelskiej z poparciem PiS i warunkiem. Komisja badająca przypadki pedofilii - owszem, ale nie tylko te wśród duchownych, bo - jak mówi prezes PiS - "ani purpura, ani nobel, ani światowa czy europejska sława nikogo nie uchroni przed odpowiedzialnością za tego rodzaju zbrodnie".

Wystąpienie Tuska podczas marszu Koalicji Europejskiej. "Politycy unijni powinni zareagować"

Stawka jest większa niż zwykle - mówił w sobotę Donald Tusk podczas marszu Koalicji Europejskiej w Warszawie. Były słowa wsparcia dla opozycji i krytyki wobec rządzących. - Europa to różnorodność, Europa jest trochę jak Koalicja Europejska - mówił Tusk. Przekonywał o ryzyku głosowania na tych, którzy "krzycząc "prawo" gwałcili Konstytucję. Krzycząc "sprawiedliwość", niszczyli polskie sądy."

Miał zamordować Paulinę, może wyjść na wolność. Ukraiński sąd uchylił decyzję o ekstradycji Gruzina

Gruzin podejrzany o zabójstwo w Polsce, może na Ukrainie wyjść na wolność. Chce być uchodźcą. Według polskiej prokuratury to Mamuka K. miał ponad pół roku temu zamordować 27-letnią Paulinę z Łodzi. Domniemany zabójca został zatrzymany na terenie Ukrainy i do tej pory przebywa tam w areszcie. Polski wymiar sprawiedliwości wystąpił o ekstradycję, sąd w Kijowie ją zablokował.

"Bubel karny, nie Kodeks karny". Prawnicy mają wątpliwości

Gruntowne zmiany w Kodeksie karnym zostały w ekspresowym tempie - i przy bojkocie niemal całej opozycji - przeprowadzone przez Sejm. Pod hasłem zaostrzenia kar dla pedofilów. Ale nowelizacja jest o wiele szersza. Mowa o blisko dwustu zmianach. Część z nich - w opinii prawników - jest niezrozumiała i absurdalna.

"Te buciki były krzykiem 600 dzieci, żeby państwo coś robiło"

Zaostrzenie kar za pedofilię zdecydowanie zaostrzyło polityczny dyskurs. W gorącej atmosferze i w ekspresowym tempie posłowie pracowali nad zmianami w kodeksie karnym. Od słowa do słowa - sejmowa debata zmieniła się w sejmową awanturę - z dziecięcymi bucikami w roli głównej.

Ostra reakcja ministra na uchwałę prokuratorów. "Muszą się nauczyć prawa"

Prokuratorzy ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia" stają murem za kolegami z Krakowa. I deklarują pełne poparcie dla ich alarmu. Niezależność jest ograniczana - skarżą się w specjalnej, jednogłośnie przyjętej uchwale. Ich szef - Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro odpowiada - "to powód, by przyjrzeć się sytuacji w Prokuraturze Regionalnej i Okręgowej w Krakowie". A prokuratorzy - zdaniem ministra "muszą nauczyć się prawa". I chyba nie o taką reakcję chodziło.

Prymas o pedofilii. "Papież od nas oczekuje konkretnych działań"

Prymas Polski komentuje kryzys w polskim Kościele i mówi, że trzeba oczyścić go z grzechu pedofilii. Chronić trzeba nie sam Kościół, a dzieci i młodzież - deklaruje w "Faktach po Faktach" i zapowiada zdecydowaną walkę z problemem. Po pierwsze mówi o potrzebie zmiany "mentalności oblężonej twierdzy", po drugie - o tym, że należy ściśle wykonywać papieskie zalecenia, a po trzecie - chronić osoby skrzywdzone. I im pomagać. Ma powstać fundusz solidarnościowy dla ofiar.

Podano termin wizyty pary prezydenckiej w Białym Domu

12 czerwca prezydent Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. Oficjalny komunikat głosi, że obaj prezydenci będą rozmawiali o obronie, bezpieczeństwie, energii i handlu. Poruszony ma być też temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, co Andrzej Duda zapowiedział już w czasie zeszłorocznej wizyty.

Seria napadów na stacje benzynowe. Pracownik "przestraszył napastników"

Seria napadów na stacje benzynowe. W kujawsko-pomorskim tylko w ciągu miesiąca policja przyjęła 4 takie zgłoszenia. Ostatnie - na stację w Michalinie. Do budynku wtargnęli dwaj zamaskowani mężczyźni. Jeden z gazem pieprzowym, drugi - z bronią lub jej atrapą. Pracownik zachował zimną krew, a zaskoczeni oporem sprawcy uciekli bez łupu. Szuka ich policja.

Sprawa byłego księdza Pawła K. Biskup Tyrawa odpiera zarzuty

To historia z głośnego dokumentu "Tylko nie mówi nikomu", która od lat była opisywana przez media. Były już ksiądz Paweł K. został oskarżony o pedofilię, skazany, a od czterech lat jest w więzieniu. Dopiero od niedawna znajduje się poza stanem kapłańskim. Wcześniej latami przenoszony był między parafiami. Prawnik reprezentujący biskupa Jana Tyrawę wydał oświadczenie. Można w nim przeczytać, że "kierowanie wobec księdza biskupa zarzutu o ukrywanie czynów pedofilskich Pawła K. jest nieuprawnione, nieuczciwe i niemające nic wspólnego ze stanem faktycznym".

Pedofilia w Kościele. Pytania o skuteczność organów ścigania

Prokuratorzy badają sprawy pedofilii w Kościele. Śledczy z Kielc z urzędu zajęli się historią byłego proboszcza parafii w Topoli, który w filmie braci Sekielskich przeprosił w czasie konfrontacji jedną ze swoich ofiar. I przyznał, że wykorzystanych dziewczynek było więcej. Emisja filmu "Tylko nie mów nikomu" wywołała lawinę pytań o skuteczność organów ścigania w walce z pedofilią wśród duchownych.

Kontrola w policji po lądowaniu ministra Brudzińskiego

Kontrola w policji w Choszcznie po lądowaniu helikoptera z Joachimem Brudzińskim. Black Hawk z ministrem spraw wewnętrznych na pokładzie wylądował na murawie boiska, przerywając mecz młodzieżowej ligi piłkarskiej. Wobec policjantów na razie nie zostały wyciągnięte żadne konsekwencje, ale kontrola trwa.

Ile bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej? Jest raport

Ile bursztynu i jakiej wartości znajduje się w przekopie Mierzei Wiślanej? Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zorganizowało konferencję, na której zaprezentowano wyniki przeprowadzonych badań. Złoża są dwa, ale tylko jedno z nich zostanie przesiane.

W góry wróciła zima. Wyjątkowo śnieżny maj

Zimna Zośka, a właściwie śnieżna Zośka. W góry wróciła zima. W Karkonoszach przez całą noc padał śnieg, trudne warunki utrzymują się w Beskidach, a w Tatrach niska podstawa chmur ogranicza widoczność.

Upijał, zmuszał do seksu i wciąż odprawia msze. "Aniołami nie jesteśmy"

Miał upijać i zmuszać do seksu jednego z ministrantów. Dostał zakaz odprawiania mszy, ale wiele wskazuje na to, że mógł go złamać. Ksiądz Adam S., były proboszcz niewielkiej parafii w województwie podlaskim, został bohaterem głośnego filmu braci Sekielskich. Wstrząsającą historię jako pierwsi opisali reporterzy TVN.  

Uścisk dłoni tak, pocałunek nie. Duchowni publikują dokument

Zasady pracy z dziećmi i młodzieżą dla wszystkich księży i innych pracowników parafii. To dokument, który powstał w ciągu ostatniego roku w Archidiecezji Łódzkiej i trafi do wszystkich duchownych na jej terenie. Jasno mówi co wolno, a czego nie i jak reagować. Treść dostępna dla wszystkich jest także w internecie.  

Jest wyrok za morderstwa w Cerekwicy Starej

Dożywocie i pozbawienie praw publicznych na 10 lat dla Eryka J. za podwójne zabójstwo i potrójne usiłowanie zabójstwa oraz uszkodzenie ciała. 22-latek w 2018 roku zabił rodziców swojej byłej partnerki. Kobietę, która spodziewała się jego dziecka, usiłował zamordować podobnie jak jej siostry. Sąd Okręgowy w Kaliszu nie miał wątpliwości, że 22-latek zaplanował zbrodnię, bo nie chciał być ojcem.