Pawłowicz, Piotrowicz i Stelin wybrani na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Opozycja nie kryła oburzenia, krzycząc "hańba" i "precz z komuną". Kolejne nocne głosowanie w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wciąż mocne kontrowersje wokół kandydatów. Sejmowa większość zdecydowała. Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelin zostali wybrani na sędziów TK. Zanim obejmą urząd, muszą złożyć przysięgę przed prezydentem.

Lewica zawiadamia prokuraturę w związku z głosowaniem do KRS

Posłowie Lewicy złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a Koalicja Obywatelska chce odwołania marszałek Elżbiety Witek. Wszystko przez powtórzenie głosowania w sprawie wyborów posłów członków Krajowej Rady Sądownictwa, do którego doszło krótko po północy z czwartku na piątek. Jedna z posłanek PiS krzyknęła z sali do marszałek Elżbiety Witek, że głosowanie "trzeba anulować, bo je przegramy". Elżbieta Witek postanowiła anulować, a następnie zarządzić powtórzenie głosowania. Ostatecznie wybrani zostali kandydaci zgłoszeni przez PiS.

PiS wycofał projekt zniesienia limitu składek ZUS, ale pomysł może wrócić w innej formie

PiS wycofał się z projektu zniesienia limitu składek ZUS, bo przeciwne temu projektowi było Porozumienie Jarosława Gowina. To dla rządzących kłopot, bo zniesienie limitu składek ZUS miało być odciążeniem dla budżetu państwa. Na stole cały czas jest jeszcze propozycja Lewicy, która pomysł generalnie popiera. Z kolei po stronie prawicy pojawiają się głosy, że pomysł może wrócić w innej formie - na przykład zwiększenia limitu z podstawy wynoszącej 30-krotność średniego wynagrodzenia miesięcznego do 45-krotności.

"Wszyscy się cieszą, że będzie będzie prawdziwa debata"

Po wielu godzinach spekulacji już wiadomo, kto będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w PO. To prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak. Grzegorz Schetyna nie ukrywa radości - na prawyborach mu zależało. Prezydent Poznania swój start w prawyborach ogłosił w środę wieczorem. - Ja mam w tym pojedynku większe szanse - ocenia Jacek Jaśkowiak, mówiąc o starciu z Andrzejem Dudą.

20 godzin prac społecznych za palenie węglem w piecu. Pierwszy taki wyrok krakowskiego sądu

Jest pierwszy wyrok za złamanie całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. Sąd ukarał mieszkańca, którego przyłapali strażnicy miejscy. Wymierzył mu karę miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. To najprawdopodobniej nie ostatni taki wyrok, bo straż miejska sporządziła jeszcze 75 wniosków o ukaranie. Od momentu wprowadzenia zaostrzonych przepisów widać znaczną poprawę jakości powietrza w stolicy Małopolski, choć warto pamiętać, że szczyt sezonu grzewczego dopiero przed nami.

Protest przed Sejmem i krytyka opozycji. Co dalej z Funduszem Solidarnościowym?

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych miał być przeznaczony - jak nazwa wskazuje - na potrzeby osób niepełnosprawnych. Tymczasem PiS chce zmienić jego nazwę na Fundusz Solidarnościowy, z którego będą wypłacane między innymi trzynaste emerytury i zasiłki pogrzebowe. Niepełnosprawni i ich opiekunowie nie godzą się na projekt PiS. Prawo i Sprawiedliwość odpowiada, że ani jedna złotówka nie zostanie zabrana niepełnosprawnym.

Szykuje się protest osób niepełnosprawnych. "Gry polityczne naszym kosztem"

Opozycja i niepełnosprawni protestują przeciw rządowemu projektowi finansowania 13 emerytury. Prawo i Sprawiedliwość pieniądze chce wypłacić z funduszu na rzecz niepełnosprawnych. Twierdzi, że nikt na tym nie straci, a zyskać może dużo więcej osób. Jednocześnie opozycja mówi o skandalu i zarzuca rządowi kruczki budżetowe i hipokryzję. W nocy z wtorku na środę projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Różne interpretacje wyroku TSUE. "Macie tutaj ten gorący kartofel"

Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uciekł od jednoznacznej krytyki sposobu powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Jednak prawnicy podkreślają, że Trybunał w Luksemburgu uznał w tej sprawie właściwym do oceny i podjęcia decyzji polski Sąd Najwyższy.

Zoo w Poznaniu walczy o życie jednego z uratowanych tygrysów

Lekarze z poznańskiego zoo walczą o życie jednego z tygrysów, którego udało się uratować miesiąc temu z polsko-białoruskiej granicy. Gogh przeszedł z wtorku na środę w nocy operację żołądka. Drapieżnik miał poważne problemy z trawieniem. Jest w ciężkim stanie. Lekarze twierdzą, że najbliższe godziny będą decydujące.

Tajemnicza koperta Schetyny. W piątek mamy poznać jej zawartość

To nie Radosław Sikorski, Bartosz Arłukowicz czy Rafał Trzaskowski, tylko Małgorzata Kidawa-Błońska wystartuje w prezydenckich prawyborach Koalicji Obywatelskiej. Jednak dla byłej marszałek Sejmu znalazł się kontrkandydat - ogłosił Grzegorz Schetyna. Jest koperta ze zgłoszeniem i dopiero w piątek ma zostać ujawnione nazwisko, które się w niej znajduje.

PiS wycofał projekt. "Boją się kompromitacji w jednym z pierwszych głosowań"

Prawo i Sprawiedliwość do ostatniej chwili przekonywało, że głosy poparcia dla projektu zniesienia limitu składki na ZUS znajdą się w Sejmie. Z wtorku na środę w nocy rząd wycofał jednak ten projekt ustawy. Głosować nie chciało Porozumienie Jarosława Gowina, a to oznacza, że bez ich głosów PiS by przegrał. Klub nie mógł też liczyć na głosy Lewicy, która przedstawiła własny projekt zmian.

Sędzia apeluje do prezes Trybunału Konstytucyjnego o dymisję

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Wyrembak ponownie apeluje do prezes Julii Przyłębskiej o pilne podanie się do dymisji. Opisuje kulisy funkcjonowania Trybunału pod jej rządami. Reporterom "Czarno na białym" TVN udało się dotrzeć do pisma, w którym sędzia stawia szereg poważnych zarzutów Przyłębskiej, jej działania określa jako "bezwzględnie niedopuszczalne". Politycy PiS-u mówią, że każdy ma prawo do swojej opinii, a opozycja nie ma wątpliwości, że Trybunał jest już tylko "atrapą".

Jedno orzeczenie, wiele intrepretacji. Politycy o wyroku TSUE

Jeden wyrok TSUE - i wiele politycznych interpretacji. W rządzie słychać o porażce autorów pytań prejudycjalnych. Jeśli będą jednak wątpliwości to wyrok unijnego trybunału może przeanalizować Trybunał Konstytucyjny - mówił minister Michał Dworczyk. Natomiast zdaniem opozycji z Luksemburga płynie jasny sygnał, że zmiany Prawa i Sprawiedliwości w sądownictwie są niezgodne z unijnym prawem.

Wyrok TSUE. "Szczelna tama dla niszczenia zasady trójpodziału władzy"

Sąd Najwyższy powinien zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej. Tak brzmi wyrok unijnego trybunału. To odpowiedź na pytania Sądu Najwyższego. Pytania dotyczyły także nowej KRS. Według TSUE Krajowa Rada Sądownictwa może składać wnioski o powołanie na stanowisko sędziego, ale sama musi być niezależna od władzy. Członków nowej KRS wybrali politycy.

We wtorek decyzja TSUE. Premier: Polska zaakceptuje wyrok

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać orzeczenie dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości. W swoim wyroku odpowie na pytania o legalność powołania nowej Krajowej Rady Sądownictwa i jej niezawisłość, a także o status Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że polski rząd wykona każdy wyrok, który będzie zgodny z prawem unijnym i polską konstytucją.

Piszczek o odejściu z kadry: to nie był impuls

W narodowych barwach rozegrał 65 meczów. We wtorek, podczas spotkania ze Słowenią, oficjalnie pożegna się z kibicami. Łukasz Piszczek po jedenastu latach odchodzi z polskiej kadry. O tym, jak je wspomina, opowiedział w wywiadzie dla TVN24.

Napięta sytuacja w Koninie. Zwołano sztab kryzysowy

Protesty po śmierci 21-latka, który został zastrzelony przez policjanta.W niedzielę wieczorem przed Komendą Miejską Policji w Koninie zebrało się kilkadziesiąt osób. Demonstrujący wykrzykiwali wulgarne hasła. Doszło także do ataku na mundurowych i zamieszek. Policja w tej sprawie zatrzymała siedem osób.

We wtorek TSUE wyda wyrok. Jak może wyglądać jego wykonanie?

We wtorek rano Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa i statusie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Orzeczenie to może wstrząsnąć całym, zreformowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, wymiarem sprawiedliwości.

Polityczny plan na wtorek. Najpierw expose, potem głosowania w sprawie ZUS i akcyzy

We wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Przedstawi w nim priorytety swojego rządu na nową kadencję. Po wystąpieniu premier ma złożyć wniosek o udzielenie wotum zaufania. Jak wynika z harmonogramu obrad Sejmu, głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest po godzinie 20:00. Następnie odbędą się pierwsze czytania projektów o zniesieniu limitu składek na ZUS i podwyższeniu akcyzy.