Wyrok na poznańskiego kamienicznika

Działał bezprawnie, brutalnie i z premedytacją - tak o Josefie L., właścicielu kamienicy w Poznaniu, mówiła sędzia Sądu Rejonowego w Poznaniu. Mężczyzna ma spędzić w więzieniu osiem miesięcy. To kara za to, że oszukał dwie mieszkanki i w bezwzględny sposób chciał się ich pozbyć z budynku. Jedną z nich była pani Stefania. Zmarła w czerwcu w wieku 101 lat. Proces był kontynuowany, bo pokrzywdzona w tej sprawie była też jej córka.

Wieczorem spotkanie premiera z prezydentem

Zaprzysiężenie nowego rządu ma odbyć się w najbliższy piątek. W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda ma się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa ma dotyczyć strategii działań na nadchodzące miesiące. Jednym z wyzwań ma być spowolnienie gospodarcze.

Zerwane dachy i powalone drzewa. Straty na Podhalu po silnych wichurach

Powalone drzewa, zerwane linie energetyczne i dachy, a nawet przewrócone stragany. To efekt wtorkowej wichury w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu wiatr osiągnął prędkość niemal 200 km/h. Słowaccy ratownicy musieli ewakuować polskiego turystę, a TOPR-owcy zdecydowanie odradzają wychodzenie w góry.

Prezydium Sejmu w nowym składzie

Każdy klub parlamentarny będzie miał swojego przedstawiciele w prezydium Sejmu. Po długim oczekiwaniu udało się wybrać wszystkich wicemarszałków. Pracami Sejmu pokieruje Elżbieta Witek. Z ogólnego porozumienia nie jest zadowolona tylko Konfederacja, która jako koło swojego przedstawiciele w prezydium mieć nie będzie.

Senat wznowił obrady. "To jest bardzo pracowity dzień"

Oczy zwrócone na Senat. Po raz pierwszy od 1998 roku większość w izbie wyższej ma opozycja. Nowy marszałek - Tomasz Grodzki - zapowiada zmiany. Na korytarzu obok polskich flag pojawiły się unijne, których nie było przez ostatnie cztery lata. Od rana zespoły negocjacyjne klubów i kół ustalały, kto będzie przewodniczył komisjom senackim.

Załoga śmigłowca oślepiona laserem

Nieznany sprawca celował laserem w śmigłowiec ratowniczy, który wracał do Warszawy. Wskutek bezmyślnej zabawy oślepiony został ratownik, a pilot musiała zmienić kierunek lotu. To kolejny taki incydent z udziałem śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ostatnim czasie.

Ihor Mazur zwolniony z aresztu. Poręczył za niego konsul

Nie trafił do aresztu, bo poręczył za niego konsul Ukrainy. Zatrzymany na granicy na podstawie noty Interpolu ukraiński weteran z Donbasu Ihor Mazur ma przebywać na terenie konsulatu w Lublinie. Wniosek o jego zatrzymanie wystawiła Rosja, która twierdzi, że dopuścił się przestępstw. On sam odpowiada, że w ten sposób Moskwa prześladuje politycznych przeciwników.  

SLD i Wiosna chcą się połączyć. Decyzje na początku grudnia

Po wspólnym starcie w wyborach i wspólnym klubie w Sejmie czas na dalszą integrację po lewej stronie sceny politycznej. Partie SLD i Wiosna chcą się połączyć w jedną strukturę. Jak to będzie dokładnie wyglądało i  jaki szyld będzie nosiła nowa formacja? Te decyzje zapadną na początku grudnia.

Grodzki kontra Karczewski. Kto zostanie marszałkiem Senatu?

Tomasz Grodzki kontra Stanisław Karczewski - kto zostanie marszałkiem Senatu? Obaj to lekarze i obaj mają poparcie swoich środowisk politycznych. Minimalną większość w izbie wyższej parlamentu ma teoretycznie opozycja, ale to nie zniechęca PiS-u do prób przeważenia szali zwycięstwa na swoją stronę.

Policja znalazła ciała dwóch kolejnych ofiar Mariusza G.

Rozkochiwał, okradał, a potem zabijał. Mariusz G. z Kołobrzegu wskazał, gdzie ukrył kolejne ciała. Podejrzany o zabójstwo mężczyzna usłyszał zarzuty w sprawie morderstwa dwóch kolejnych kobiet. Obecnie przebywa w areszcie, grozi mu dożywocie.

List otwarty w sprawie Teatru Bagatela. Artyści apelują o solidarność

Sześć organizacji i ponad dwustu artystów podpisało się pod listem otwartym w sprawie pracownic teatru oskarżających dyrektora Teatru Bagatela o molestowanie seksualne. Podkreślają w nim, że sytuacja Bagateli nie jest odosobnionym przypadkiem i apelują do władz teatru o odpowiedzialność, do władz miasta o niezawisłość, a do całego środowiska o solidarność.

"Rząd kontynuacji" czy "rząd głębokiej przebudowy"?

Jadwiga Emilewicz w nowym rządzie Prawa i Sprawiedliwości ma mieć znacznie więcej obowiązków, stanie na czele Ministerstwa Rozwoju. Z kolei Michał Woś zostanie ministrem środowiska. Według Jarosława Kaczyńskiego to rząd kontynuacji, a według opozycji to brak zaufania szefa PiS do niektórych swoich ludzi.

"Zależy nam na tym, aby opowiedzieć o małych dramatach"

Co kryje się za medialną fasadą osób zaginionych? Co czuje człowiek, którego syn, brat, matka lub przyjaciel zaginęli bezpowrotnie? Teatr Nowy w Poznaniu wystawia sztukę, która opowiada historię ludzi, którzy przeszli przez takie wydarzenia.