We wtorek decyzja TSUE. Premier: Polska zaakceptuje wyrok

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać orzeczenie dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości. W swoim wyroku odpowie na pytania o legalność powołania nowej Krajowej Rady Sądownictwa i jej niezawisłość, a także o status Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że polski rząd wykona każdy wyrok, który będzie zgodny z prawem unijnym i polską konstytucją.

Piszczek o odejściu z kadry: to nie był impuls

W narodowych barwach rozegrał 65 meczów. We wtorek, podczas spotkania ze Słowenią, oficjalnie pożegna się z kibicami. Łukasz Piszczek po jedenastu latach odchodzi z polskiej kadry. O tym, jak je wspomina, opowiedział w wywiadzie dla TVN24.

Napięta sytuacja w Koninie. Zwołano sztab kryzysowy

Protesty po śmierci 21-latka, który został zastrzelony przez policjanta.W niedzielę wieczorem przed Komendą Miejską Policji w Koninie zebrało się kilkadziesiąt osób. Demonstrujący wykrzykiwali wulgarne hasła. Doszło także do ataku na mundurowych i zamieszek. Policja w tej sprawie zatrzymała siedem osób.

We wtorek TSUE wyda wyrok. Jak może wyglądać jego wykonanie?

We wtorek rano Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa i statusie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Orzeczenie to może wstrząsnąć całym, zreformowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, wymiarem sprawiedliwości.

Polityczny plan na wtorek. Najpierw expose, potem głosowania w sprawie ZUS i akcyzy

We wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Przedstawi w nim priorytety swojego rządu na nową kadencję. Po wystąpieniu premier ma złożyć wniosek o udzielenie wotum zaufania. Jak wynika z harmonogramu obrad Sejmu, głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest po godzinie 20:00. Następnie odbędą się pierwsze czytania projektów o zniesieniu limitu składek na ZUS i podwyższeniu akcyzy.

Tarantino i Richardson na 27. festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu

27. edycja festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu dobiegła końca. Podczas gali nagrody odebrali laureaci Oscara: reżyser filmowych klasyków Quentin Tarantino, czy autor zdjęć Robert Richardson, którzy po gali spotkali się z widzami. Na festiwalu można było zobaczyć również słynnego aktora Richarda Gere'a, który odebrał nagrodę specjalną.

30 lat po aksamitnej rewolucji. Morawiecki w Pradze: Polska pierwszym wyłomem w murze

30 lat temu Polska stała się pierwszym wyłomem w murze, który przyniósł następne - na Węgrzech, w NRD i w Czechosłowacji" - mówił premier Mateusz Morawiecki w Pradze. Dziś 30. rocznica aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. Była brutalna pacyfikacja marszu, strajk protestacyjny, seria ulicznych kilkuset tysięcznych protestów, a w konsekwencji zmiany we władzach Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Miesiąc później prezydentem został Vaclav Havel. - Nie jestem dumny z tego, że byłem w partii komunistycznej, nie miałem tyle odwagi, co Vaclav Havel - jego odwaga była godna podziwu - mówił dziś premier Czech Andrej Babisz.

Pakiety startowe na Wings for Life World Run w Poznaniu wyprzedane w ciągu dwóch dni

Absolutny rekord w Poznaniu. Pakiety startowe do biegu Wings for Life World Run zostały wyprzedane w mniej niż 48 godzin. To najlepszy wynik na świecie. Ze wszystkich dostępnych na świecie lokalizacji, to właśnie w stolicy Wielkopolski zabrakło miejsc. Ale jest też dobra informacja, bo kto nie zdążył, a chce się zmierzyć w globalnej rywalizacji, może pobiec z aplikacją.

Przed decyzją TSUE. Jaki będzie wyrok i jaka nań reakcja?

We wtorek Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i statusie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Pojawiają się pytania o to co zrobi polski rząd, gdy Trybunał orzeknie nie po jego myśli? Wiadomo, że wyrok będzie obowiązujący, nawet jeśli będzie nie po myśli polskiego rządu. Jednocześnie Mateusz Morawiecki mówi wprost, że TSUE nie ma nieograniczonej władzy i przywołuje niemiecki przykład.

Światowy Dzień Wcześniaka. "Pomagamy im przetrwać najcięższe chwile"

W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To dzień solidarności z przedwcześnie urodzonymi maluchami i ich rodzicami. Na świecie co dziesiąte dziecko przychodzi na świat przed terminem. W Polsce rocznie rodzi się około 28 tysięcy wcześniaków. Na szczęście medycyna z ich ratowaniem radzi sobie coraz lepiej.

Niezwykła kawiarnia z Wrocławia z nagrodą "Dla Dobra Wspólnego"

We Wrocławiu działa niezwykła kawiarnia - Cafe Równik. Pracują w niej osoby z niepełnosprawnościami i pokazują, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Kawiarnia działa już rok i została doceniona nie tylko przez klientów. Prezydent Andrzej Duda przyznał projektowi nagrodę za działalność "Dla Dobra Wspólnego". Delegacja z Cafe Równik odbierze ją we wtorek w Warszawie.

19 listopada TSUE ma wydać wyrok po pytaniach prejudycjalnych z Polski

W najbliższy wtorek, 19 listopada 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok w połączonych sprawach dotyczących statusu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Wyrok ten może mieć przełomowe znaczenie dla niedawnych zmian w wymiarze sprawiedliwości. TSUE w swoim orzeczeniu ma odpowiedzieć na pytania o to, czy politycy mogą wybierać sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa i czy ta stojąca na straży niezależności sędziowskiej Rada może powoływać kolejne instytucje.

Edward Norton: nie wiem, czy mógłbym zagrać w filmie po polsku, ale bym spróbował

Stworzył role, które pozostaną na długo w pamięci wielu osób. Edward Norton przyjechał do Torunia - podczas Festiwalu EnergaCamerimage odbierze nagrodę aktorską im. Krzysztofa Kieślowskiego. Z aktorem, znanym z ról w "Iluzjoniście", "Więźniu nienawiści" czy "Birdmanie", rozmawiała Ewelina Witenberg. Podkreślił, że bardzo podobają mu się filmy Pawła Pawlikowskiego "Ida" i "Zimna wojna".

PiS ponownie zgłasza kandydatów do TK

O tym, że PiS rezygnuje z poparcia Elżbiety Chojny-Duch, była już kandydatka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego miała się dowiedzieć od dziennikarzy. Zamiast niej kandydatem na sędziego TK został Robert Jastrzębski. Byli posłowie PiS Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz zostali zgłoszeni przez PiS jeszcze raz. Te trzy osoby są jedynymi kandydatami na sędziów TK, w miejsce trzech sędziów, którym kończy się kadencja. Opozycja mówi o upolitycznieniu Trybunału Konstytucyjnego i swoich kandydatów nie wystawia.

Niektóre były chore, inne poranione. Właścicielka "hotelu dla psów" z zarzutami

Pseudohodowla psów w Stargardzie Gubińskim zamknięta. Właścicielka ponad trzystu czworonogów działała pod szyldem hoteliku dla psów. Przywiozła je z Niemiec, gdzie dostała sądowy zakaz posiadania zwierząt. Teraz i w Polsce może mieć kłopoty. Psy pod jej opieką były poranione i chore. Właścicielka już usłyszała zarzuty znęcania się nad zwierzętami.

Tymczasowy rurociąg na ścieki wyłączony, kolektory naprawione

Ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy od soboty trafiają do oczyszczalni Czajka przez nowy odcinek rurociągu pod dnem Wisły. Po dwóch miesiącach będzie można zdemontować tymczasowy rurociąg wybudowany po sierpniowej awarii kolektorów, wskutek której nieczystości przez kilkanaście dni trafiały prosto do rzeki.

14 grudnia odbędą się prawybory prezydenckie w Platformie Obywatelskiej

Prezydent Warszawy nie chce zostać prezydentem Polski. Rafał Trzaskowski zostaje w warszawskim ratuszu, a na najmocniejszą rywalkę Andrzeja Dudy typuje Małgorzatę Kidawa-Błońską. W Platformie Obywatelskiej trwają przygotowania do prawyborów. Potencjalni kandydaci na kandydatów mają jeszcze trzy dni na zgłoszenie. Prawybory mają się odbyć 14 grudnia. Głosować będą delegaci na Konwencję Krajową.

Śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia młodego mężczyzny

Dlaczego policjant użył broni i dlaczego padły strzały? Czy 21-latek stanowił zagrożenie dla funkcjonariusza i dlaczego uciekał? Ruszyło śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia młodego mężczyzny. Prokuratura sprawdza między innymi, czy policjant nie przekroczył uprawnień.

We wtorek TSUE ma wydać wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Końcowe odliczanie w oczekiwaniu na wyrok TSUE. We wtorek usłyszymy orzeczenie i odpowiedź na pytanie czy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, wybrana przez nową KRS, spełnia wymogi sędziowskiej niezawisłości. Wiadomo, że wyrok będzie obowiązujący i będzie musiał być szybko wprowadzony w życie. Nawet, jeśli będzie nie po myśli polskiego rządu.