Sukces polskich żołnierzy w Walii. Zajęli drugie miejsce w międzynarodowych zawodach

Na plecach wiele kilogramów. Do pokonania kilkadziesiąt kilometrów, po drodze rozminowywanie, szturmowanie i udzielanie pomocy rannym, i to wszystko to na czas. W Górach Kambryjskich w Walii odbyły się międzynarodowe zawody dla żołnierzy. Polacy z wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych zajęli drugie miejsce, a konkurencję mieli ogromną. Zwycięstwo przypadło żołnierzom z Nepalu.

Opaski życia dla seniorów dostały nową funkcjonalność

Opaska życia dla seniora pozwala natychmiast wezwać pomoc. Z drugiej strony umożliwia natychmiast zorientować się, co starszej osobie dolega, jak się czuje i na co choruje. Informacje są dostępne dla najbliższych członków rodziny w smartfonie. Urządzenie wygląda jak zegarek na rękę. W Łodzi opaski może dostać każdy, kto skończył 60 lat i ma przynajmniej jedną tak zwaną niesamodzielność.

Kobiety weszły na pasy, tir ruszył. "Cud, że nikt nie zginął"

W Strzelnie w województwie kujawsko-pomorskim tir uderzył w kobiety przechodzące przez przejście dla pieszych. Wyglądało groźnie, ale skończyło się szczęśliwie. Kierowca nie widział dwóch kobiet. Uderzył w rower, który prowadziła jedna z nich. 40-letni mężczyzna ukarany został mandatem w wysokości 500 złotych i 10 punktami karnymi.

Kto wystartuje w prezydenckim wyścigu? Rezygnacja Tuska "pozwala przejąć inicjatywę"

"Mnie też jest trochę smutno" - napisał Donald Tusk do tych, którzy są zawiedzeni, że nie będzie on kandydował na prezydenta Polski. Jego decyzja jest jednak faktem i jest ostateczna. Platforma Obywatelska ma podjąć kluczowe decyzje w piątek. Jednym z poważniejszych kandydatów wydaje się być Małgorzata Kidawa-Błońska. Dzisiaj wiele wskazuje na to, że każda z opozycyjnych formacji wystawi swojego kandydata.

Wzajemne oskarżenia w sprawie transportu tygrysów

Kto zawinił? Kto skazał tygrysy na gehennę podróży przez całą Europę? Włoscy kierowcy pokazują film z transportu i sugerują, że winni mogą być Polacy. Polski graniczny lekarz weterynarii odpowiada: pożar zaczął się we Włoszech, a gasiliśmy go u nas. 7 tygrysów, które miały trafić do Rosji, jest w zoo w Poznaniu, a dwa w Człuchowie. Jeden nie przeżył.

Nowe zasady podczas kontroli drogowej

Podczas policyjnych kontroli drogowych kierowców obowiązują określone zasady. Kierowcy powinni mieć tego świadomość, bo jeśli coś zrobią nie tak, to spotkanie z drogówką może skończyć się dodatkowym mandatem. Ręce na kierownicy - to jedna z takich zasad, ale nie jedyna.

Dyrektor Teatru Bagatela idzie na urlop. Oskarżeń o molestowanie przybywa

Zgłaszają się kolejne kobiety, które twierdzą, że są ofiarami molestowania seksualnego ze strony dyrektora krakowskiego Teatru Bagatela. Nie dziewięć, a już piętnaście kobiet mówi o mobbingu i molestowaniu. Całowane, przytulane, osaczane - pracownice teatru ze szczegółami opisują, co działo się za zamkniętymi drzwiami gabinetu dyrektorskiego. Dyrektor Henryk Jacek Schoen zaprzecza zarzutom, ale właśnie idzie na urlop. Do akcji wkracza też prokuratura.

"Znowu mamy problem". Opozycja negocjuje w sprawie marszałka Senatu

Kto marszałkiem Senatu? Opozycja, która ma większość w izbie wyższej, jest ciągle niezdecydowana. Ze strony Koalicji Obywatelskiej padają takie nazwiska jak Borusewicz, Klich, Rybicki czy Zdrojewski. Negocjacje trwają. W czasie, gdy opozycja dyskutuje sama ze sobą, PiS nie ustaje w szukaniu chętnych do przejścia na stronę partii władzy.

Pawłowicz, Piotrowicz, Macierewicz. Znani politycy PiS-u zostali docenieni

Co i komu chce udowodnić Jarosław Kaczyński i skąd to prężenie muskułów władzy - pyta opozycja po kolejnych kontrowersyjnych nominacjach dla kontrowersyjnych polityków. Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz kandydatami PiS do Trybunału Konstytucyjnego. Ona rekomendowana jako bezpartyjna, a on jako wrażliwy. No i Antoni Macierewicz, jako marszałek senior Sejmu. W dowód uznania za jego zasług.

Pracownice krakowskiego teatru mówią o mobbingu i molestowaniu przez dyrektora

W znanym krakowskim Teatrze Bagatela miało dochodzić do skandalicznych sytuacji. Od lat zatrudnione w placówce aktorki, reżyserki i pracowniczki biura przerywają milczenie. Oskarżają dyrektora o mobbing, molestowanie i co najmniej niestosowne zachowanie. Henryk Jacek Schoen zaprzecza. Prezydent miasta zawiadomił prokuraturę. 

Decyzja Tuska i plany Platformy Obywatelskiej

Donald Tusk oficjalnie mówi "nie". Nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich. Tym oświadczeniem przecina wielomiesięczne spekulacje na temat jego ewentualnego powrotu do polskiej polityki. Otwiera też Platformie drogę do wyboru nowego kandydata lub kandydatki, to z kolei na nowo otwiera też pole do dyskusji o przywództwie w partii i scenariuszach dla całej opozycji.

Od 11 listopada do USA bez wiz

Od 11 listopada Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz. W najbliższy poniedziałek oficjalnie zakończy się trwający blisko trzy dekady proces starań o włączenie Polski do amerykańskiego ruchu bezwizowego.

Tygrysy z Człuchowa wyszły na pierwszy spacer

Dwa tygrysy z Człuchowa po raz pierwszy wyszły na wybieg adaptacyjny. Taki spacer ma im pomóc przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Zwierzęta ostatnie tygodnie spędziły w ciasnych klatkach w ciężarówce. Stan siedmiu tygrysów, które tymczasowo zamieszkały w poznańskim zoo, też się poprawia.

"Ukryta gra" wchodzi na ekrany kin. "Widz doceni jakość"

"Ukryta gra" w reżyserii Łukasza Kośmickiego to pełen napięcia thriller szpiegowski, którego akcja toczy się czasie zimnej wojny. W filmie występuje gwiazdorska, międzynarodowa obsada - to między innymi Bill Pullman czy Robert Więckiewicz. Film na ekrany kin trafi w piątek.

Prezes NIK zostanie odwołany uchwałą? "Politycznie sensowne"

Prawnicy z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita" wskazują, że jest sposób na dymisję prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Jego kadencję określa konstytucja, ale pierwszy etap wyboru Mariana Banasia miał być wadliwy prawnie. I to z jego winy - z powodu zatajenia informacji takich jak zaniżanie czynszu za wynajem kamienicy.

"Zabił bez żadnego powodu dwie osoby". Ruszył proces Artura K.

We wtorek ruszył proces Artura K. 40-latek odsiadywał wyrok za morderstwo partnerki. Wyszedł z więzienia na jednodniową przepustkę, podczas której zabił ponownie. Mężczyzna oskarżony jest o zabójstwo kolejnej partnerki i jej trzyletniego syna. Biscy ofiar domagają się kary dożywocia dla Artura K.

"To nie są polityczne nominacje, tylko fachowe"

Prawo i Sprawiedliwość wystawia swoich kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego i przekonuje, że to "fachowcy". Najwięcej emocji budzą Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz. Natomiast wicepremier Jarosław Gowin przyznaje, że o kandydatach nikt z nim nie rozmawiał.

Policyjna akcja "Znicz". Zatrzymano 1245 nietrzeźwych kierujących

Zatrważająca liczba zatrzymanych pijanych kierowców. Pierwszy raz od dekady policja złapała ich tak wielu w tak krótkim czasie. Podczas akcji "Znicz" w ręce funkcjonariuszy wpadło 1245 nietrzeźwych kierujących. W poniedziałek na ulicach Warszawy po pościgu został zatrzymany kolejny. Miał blisko dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.  

Co z frankowym kredytem małżeństwa Dziubaków? Sprawa odroczona

Wygrali w TSUE. Teraz ich sprawa wróciła do polskiego sądu i po poniedziałkowej rozprawie została została odroczona. Frankowy kredyt małżeństwa Dziubaków. Sąd ma ocenić, czy umowa będzie nadal obowiązywać, czy też będzie unieważniona. Na razie jest odroczenie na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który do sprawy dołączył i chce przedstawić swoje stanowisko. Kolejny termin już w nowym roku - trzeciego stycznia.

Kosiniak-Kamysz chce powalczyć o prezydenturę. Kto jeszcze?

Chce powalczyć o prezydenturę i o poparcie całej opozycji. Władysław Kosiniak-Kamysz zgłasza się jako pierwszy do rywalizacji z Andrzejem Dudą. PSL jest za nim. Pytanie "kto jeszcze?" wciąż pozostaje otwarte. Lider Ludowców chętnie poda się osądowi. Nadal wierzy w prawybory na opozycji i zdaje się, że tylko on.

Pawłowicz, Piotrowicz i Chojna-Duch. PiS proponuje kandydatów do TK

To destrukcja ładu konstytucyjnego - grzmi były prezes Trybunału Konstytucyjnego, a wtóruje mu opozycja i część środowisk prawniczych. Ruch PiS jest dla nich jak policzek. Co najmniej dwa z trzech nazwisk kandydatów na nowych sędziów TK działają jak płachta na byka. Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch. To oni mają uzupełnić skład sądu konstytucyjnego. Zajmą miejsce sędziów, których kadencje wygasają z początkiem grudnia.